משה איבגי בבית המשפט: "לא חושש"
(צילום: אביהו שפירא)

בית משפט השלום בחיפה גזר היום (שני) 11 חודשי מאסר בפועל על השחקן משה איבגי, שהורשע במעשים מגונים והטרדה מינית של נשים. כמו כן, נידון לחצי שנת מאסר על תנאי ותשלום של 30 אלף שקלים פיצוי לנפגעות העבירות.
3 צפייה בגלריה
משה איבגי
משה איבגי
"הלם מהעונש הכבד". איבגי, היום בכניסה לבית המשפט
(צילום: אחיה ראב"ד )
עם כניסתו לאולם בית המשפט אמר איבגי כי הוא "לא חושש" - אולם לאחר גזר הדין נשמעו דברים שונים. עו"ד מיכאל כרמל, סנגורו של איבגי, אמר כי "איבגי בהלם מהעונש הכבד. מדובר בעונש חמור על עבירות ברף הנמוך, אני חולק על התוצאה הקשה. נשקול ערעור על חומרת העונש, וערעור לעליון על ההרשעה בבית המשפט המחוזי".
כתב האישום נגד איבגי הוגש ב-2018 ועסק בעבירות שביצע איבגי בנשים שעם חלקן עבד. לפני כשנה וחצי בית משפט השלום זיכה מחמת הספק את איבגי משלושה מהאישומים, וגזר עליו רק חצי שנת מאסר שהומרה בעבודות שירות.
בית המשפט המחוזי קיבל את ערעור המדינה, הרשיע אותו בכל הסעיפים - חמש עבירות של מעשים מגונים והטרדה מינית בארבע נשים - והחזיר את התיק לבית המשפט השלום, לגזירת העונש. המדינה ביקשה לשלוח אותו ליותר משלוש שנות מאסר, ואילו איבגי סיפר על "הגיהינום" לדבריו שהוא עובר לאחרונה. "הביע חרטה וביקש שלא ישלחו אותו לכלא", אמר סנגורו.
עורך דינו של איבגי לפני גזר הדין: "מאוד חוששים"
(צילום: משה מזרחי)

באישום תואר כיצד תקף את א' בפינת הקפה באחד מימי הצילומים של סרט שצולם באוגוסט 2012: "הוא ליטף את גבה, וכאשר שאלה אותו: 'וואו, מה אתה עושה?', השיב לה: 'הפירצה קוראת לגנב'. ביום צילום אחר נצמד אליה בהפסקה בין הצילומים, חיבק אותה חזק ולא הרפה. הוא קירב את פיו לאוזנה ואמר שהוא רוצה 'לז***' אותה".
האישום השני התייחס למעשים שביצע כלפי ב' בימי צילום שנערכו ב-2013: הוא הכניס את ידו לחולצתה, מתחת לחזייתה, ואחז בה. היא סטרה לו ויצאה משם נסערת. באחד מימי הצילום, הגיע בן זוגה לאתר והשניים יצאו לעבר משאית שחנתה במקום. איבגי העיר לשניים הערה סקסיסטית. "הוא הטריד את ב' מינית בכך שהפנה אליה התייחסות מבזה או משפילה ביחס למיניותה", כלשון האישום.
האישום השלישי נסב על אירועים שאירעו באוקטובר 2013, כאשר לפני אחת ההצגות בהן השתתף איבגי, הביאה לו צעירה בשם ג' כיסא. הוא התיישב, אחז בידה ושאל היכן היא מתגוררת ואם היא גרה לבד. הוא אמר לה כמה פעמים שיבוא לבקרה וג' אמרה בתגובה כי הוא נשוי וכי היא בגיל של בתו. בהמשך ביקש מג' לחבקו והיא טפחה לו על השכם. כשעמדה מולו, ובעודו אוחז בידה, משך את ג' לכיוונו, דחף בכוח את ראשו לחזה שלה, תוך שהוא ממשש אותה. על כך הוא הואשם במעשה מגונה.
3 צפייה בגלריה
משה איבגי בבית המשפט בדיון על הטיעונים המחודשים בפרשה שלו
משה איבגי בבית המשפט בדיון על הטיעונים המחודשים בפרשה שלו
איבגי. "סיפר לבית המשפט על הגיהינום שהוא עובר"
(צילום: גיל נחושתן)
האישום הרביעי התייחס לאירוע מדצמבר 2013, אז פגש את ד' בחנות פלאפל. בינו לבין ד' לא הייתה כל היכרות מוקדמת. הוא התיישב לידה בעת שישבה בשולחן מחוץ לחנות. איבגי שאל אותה בין היתר: "מה, הוא נתן לך למ*** לו?" וגם: "מה, הוא אשכרה הכניס את ה*** שלו לשלך?". בהמשך שאל אם לד' הייתה זוגיות והאם היא "מז****ת". בעקבות שאלותיו, עזבה ד' את המקום: "במעשיו הטריד הנאשם את ד' מינית בכך שהפנה אליה התייחסויות מבזות ומשפילות ביחס למיניותה", נכתב באישום.

"מנגנון השתיקה וההשתקה סביב איבגי נופץ"

יו"ר נעמת חגית פאר אמרה בתגובה לגזר הדין כי "מנגנון השתיקה וההשתקה סביב איבגי נופץ. מעשיו הקשים של איבגי נמשכו שנים, היו שראו וידעו אך לא עשו דבר בשל החשש ממעמדו וכך אותן נשים אמיצות נותרו משך תקופה ארוכה לבדן במערכה. גזר הדין במשפט הפלילי חשוב אך חשוב לא פחות המסר הציבורי והערכי- ניתן וצריך למנוע מפושעים סדרתיים כאלו להרוס חייהן של נשים - אל תעמדו מנגד בפעם הבאה ולא חשוב במי מדובר".
אוה מדז'יבוז', מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, מסרה: "תנועת MeToo לימדה את החברה כולה שאי אפשר להתחבא יותר מאחורי מוקדי כוח, פרסום או שררה. מי שפגע בנשים ומי שניצל את מעמדו ישלם על כך את המחיר. אני מקווה שגזר הדין בפרשה יהדהד כלקח עבור רבים אחרים. חוקי המשחק השתנו וגם אנחנו, כולנו, לא יכולים לשתוק יותר נוכח מקרים שכאלו. זו המשמעות החשובה בעיני לסיום הפרשה העגומה הזו".
כאמור, בתחילת שנת 2020 זיכה בית משפט השלום את איבגי מחמת הספק משלושה מהמקרים. הוא הורשע בשני סעיפים של מעשה מגונה כלפי אחת המתלוננות. המדינה דרשה מאסר של 15 חודשים, אולם לבסוף נקבע כי איבגי ירצה רק שישה חודשי מאסר, שיומרו לעבודות שירות.
3 צפייה בגלריה
משה איבגי
משה איבגי
איבגי לאחר גזר הדין
(צילום: אחיה ראב"ד )
באוגוסט 2020 הגיש עו"ד מיכאל כרמל, פרקליטו של איבגי, ערעור על הרשעתו לבית המשפט המחוזי. במקביל פרקליטות מחוז חיפה ערערה על זיכויו של איבגי וכן על העונש המקל. בערעור טענה המדינה כי בית משפט השלום שגה, הן בכך שלא ביסס את הרשעת איבגי בהסתמך על מהימנות כל אחת מהמתלוננות, והן בכך שבחן בקפדנות כל אישום בפני עצמו, אך נמנע מלבחון את התמונה הכוללת.
בית המשפט המחוזי קיבל את ערעור המדינה, הרשיע את איבגי בכל סעיפי האישום, והחזיר את התיק לבית המשפט השלום, לגזירת עונשו. בשלב זה, דרשה המדינה יותר משלוש שנות מאסר, בעוד ההגנה ביקשה להסתפק בעבודות שירות.
בדיון שעסק בשמיעת הטיעונים לעונש הביע איבגי חרטה על מעשיו, וסיפר כיצד נהרסו חייו בעקבות הפרשה. "הוא אמר לבית המשפט שהוא לוקח אחריות, ובעקבות טיפול שהוא עובר - מבין שפגע בנשים", אמרו עו"ד כרמל. "הוא סיפר לבית המשפט על הגיהינום שהוא עובר בחודשים האחרונים, על הנידוי, על כך שהפך להיות מוקצה מהחברה. הוא ביקש שלא ישלחו אותו לכלא".
פורסם לראשונה: 13:27, 12.07.21