ביקורת חריפה נגד הליכוד בעקבות תגובת המפלגה למסקנות ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון, שבה הייתה מתקפה על אחד מחברי הוועדה ונגד ראש האופוזיציה יאיר לפיד. שר הפנים משה ארבל מש"ס קרא אמש (יום ד') לדובר הליכוד לחזור בו מהתגובה, אותה ארבל כינה "מבישה". לדבריו, "על כולנו לכבד את ההרוגים ומשפחותיהם ולהבטיח שנעשה הכל ליישום מסקנות הוועדה במלואן להציל חיי אדם".
5 צפייה בגלריה
ארכיון 30.4.2001 ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי במירון
ארכיון 30.4.2001 ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי במירון
נתניהו בוחן את זירת האסון במירון, ב-2021
(צילום: Ronen ZVULUN / POOL / AFP)
גם מתוך הליכוד נשמעה ביקורת על הודעת המפלגה, ואתמול בערב מסר שר הכלכלה ניר ברקת הודעה שבה קרא ל"מנהיגות אחראית לקחת אחריות" - במה שנראה כמו ביקורת מרומזת על העובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו שותק ולא מתייחס כלל למסקנות הוועדה, שהטילה עליו אחריות אישית לאסון. "מנהיגות אחראית צריכה לקחת אחריות כדי להפיק לקחים ולמנוע מחדלים עתידיים. זו טעות קשה להפוך את ועדת החקירה של אסון מירון לאירוע פוליטי", מסר ברקת.
ברקת הוסיף: "מדובר באסון כבד עם מחירים קשים מאוד בחיי אדם וכדי למנוע אסון נוסף חובת נבחרי הציבור ללמוד מועדת החקירה ולהפיק לקחים. לתפישתי, נבחרנו כדי לשרת את הציבור ולדאוג לביטחונו ולשלומו. מוטלת עלינו החובה לקחת אחריות על החלטות שקיבלנו וליישם את המסקנות שיבטיחו שהמחדלים לא יחזרו על עצמם שוב".
5 צפייה בגלריה
ברקת, נתניהו וארבל. ביקורת מתוך הממשלה על הודעת הליכוד
ברקת, נתניהו וארבל. ביקורת מתוך הממשלה על הודעת הליכוד
ברקת, נתניהו וארבל. ביקורת מתוך הממשלה על הודעת הליכוד
(צילום: משה מזרחי, אלכס קולומויסקי)
לפני כן, גם ח"כ אלי דלל מהליכוד תקף את נוסח הודעת המפלגה. "אם אין משהו חכם/טוב/מנהיגותי להגיד, עדיף לא להגיד כלום", כתב ברשת X. גם חברת הכנסת טלי גוטליב התנערה מהתגובה: "אני חברת ליכוד. ואינני מסכימה עם תגובת הליכוד המקוממת למסקנות ועדת מירון. 45 אנשים נהרגו באסון מירון. ברור שיש אחריות לגורמים רבים. ברור שחובה להפיק לקחים. מוטב למי שניסח את הודעת הליכוד להסתפק בהבעת צער עמוק, והתחייבות ללימוד המסקנות לעומק".
למרות זאת, גוטליב טענה כי "ברור כשמש שראש הממשלה לא אשם, אך הוא אחראי מעצם היותו ראש הממשלה". גוטליב אף מצאה אשמים אחרים: "מי שאשם הוא בג"ץ שביטל את החלטות הפקעת ההר על ידי הממשלה, ואין סיכוי שבג"ץ ייקח אחריות".
5 צפייה בגלריה
גדעון סער
גדעון סער
סער. "אין בהודעת הליכוד מילה אחת של כבוד או הערכה לעבודת הוועדה"
(צילום: אלכס קולומויסקי)
גם השר גדעון סער תיאר את הודעת הליכוד כ"מבישה". לדבריו, "אין בה מילה אחת של כבוד או הערכה לעבודת הוועדה בראשות השופטת ברלינר. הניסיון לבסס נורמות של בריחה מאחריות על ידי הסטת הענין להתנגחות פוליטית זולה - לא יעבוד יותר בישראל".
זעם על התגובה השמיע גם ישראל דיסקינד, ששכל את אחיו הקטן שמחה בונים באסון מירון. בתגובה שפרסם ברשת X, הוא כתב כי ההודעה "לא ראויה, מבישה, מכוערת". הוא סיכם: "זו הזיה".
מוקדם יותר, כאמור, התייחסה מפלגת הליכוד לממצאיה החמורים של הוועדה - אבל תקפה דווקא את ראש האופוזיציה לפיד. "הניסיון הציני והמכוון של לפיד להפוך את אסון מירון לכלי ניגוח פוליטי - לא יצלח", אמרו בליכוד בתגובה למתקפה של לפיד שמתח מוקדם יותר ביקורת חריפה על נתניהו וציין בהתייחס להטלת האחריות האישית עליו: "אם היה אזרח רגיל, הוא היה עומד היום לדין על גרימת מוות ברשלנות והולך לכלא".
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד על דו"ח וועדת מירון

בהודעת הליכוד תוארה הוועדה עצמה ככזו שהוקמה לכאורה מטעמים פוליטיים. "צר לנו על כך שלראשונה בתולדות המדינה הממשלה בראשות בנט ולפיד הקימה ועדת חקירה נגד קודמתה בימין הפוליטי, ושחבר מרכזי בוועדה הוא מקורבו של לפיד, שלמה ינאי, שקיבל הצעה ממנו למקום ברשימת יש עתיד לכנסת. זוהי התרסה פוליטית מובהקת לחלוטין".
עוד מסרו בליכוד כי "אסון מירון הוא אסון טרגי. ליבנו עם משפחות הקורבנות. בפועל הממשלה כבר יישמה מסקנות מתבקשות והאירוע האחרון במירון התנהל עם קהל גדול וללא דופי. הממשלה תבחן את הצורך בהפקת לקחים אופרטיביים נוספים כדי למנוע הישנות של אסון מעין זה".
5 צפייה בגלריה
יצחק גולדקנופף
יצחק גולדקנופף
"תפקידנו להפיק לקחים". יצחק גולדקנופף
(צילום: יריב כץ)
יו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף הגיב גם הוא על הדוח, אך רק כ-10 שעות לאחר פרסומו, והדגיש כי יש להפיק לקחים ממסקנות הוועדה. "ליבי היום עם משפחות קורבנות האסון הקשה במירון. לעולם לא נשכח את הלילה הנורא הזה בו נהרגו 45 הקדושים זכרם לברכה", מסר. "‏ועדת החקירה השלימה את מלאכתה והגישה היום את מסקנותיה. התפקיד שלנו להפיק את הלקחים ולעשות כל שביכולתנו לתקן, ולהבטיח שאסון כזה לא יתרחש".
הודעה דומה פרסמה בהמשך גם מפלגת ש"ס, שמסרה: "אסון מירון חקוק בליבנו לעד, בו קיפחו את חייהם 45 נשמות קדושות שבאו להתפלל על ציון רשב"י זיע"א ביום הילולתו בל"ג בעומר. ועדת החקירה שהוקמה בנושא סיימה היום את מלאכתה. מחובתנו ללמוד את המסקנות ולהפיק לקחים כדי שאירוע חמור כזה לא יישנה. ליבנו עם משפחות הנספים באסון".
5 צפייה בגלריה
אריה דרעי
אריה דרעי
דרעי. גם בש"ס אמרו שחובה להפיק לקחים
(צילום: שלו שלום)
ובאופוזיציה, בינתיים, ממשיכים להביע ביקורת קשה על נתניהו. יו"ר ישראל ביתנו ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר אמש כי גם אסון מירון וגם טבח 7 באוקטובר התרחשו "במשמרת של נתניהו". לדבריו, "המסקנה ברורה - מי שלא ידע, מי שלא לקח אחריות ומי שמתעסק יום יום, שעה שעה, בפוליטיקה קטנה על חשבונם של מיטב בנינו ובנותינו שלחמו ונלחמים בשדה הקרב, לא ראוי להמשיך ולהנהיג את מדינת ישראל אפילו לא דקה אחת נוספת".
בדוח שלה, ועדת החקירה הממלכתית הטילה אחריות על שורת בכירים - ובראשם כאמור ראש הממשלה. בוועדה ציינו כי "מסקנתנו היא שיש יסוד סביר לקבוע שנתניהו ידע כי אתר קבר הרשב"י מטופל במשך שנים טיפול לקוי, וכי הדבר עלול ליצור סיכון להמוני המבקרים במקום, בפרט בל"ג בעומר. גם אם, לשם הזהירות, נניח כי לנתניהו לא הייתה ידיעה של ממש בעניין, בנסיבות הדברים היה עליו לדעת זאת".
אינפו אינפוגרפיקה מסמך המלצות אישיות של חקירת ועדת מירון
עם זאת, הוועדה ציינה בהתייחסה לנתניהו כי "היות שתפקיד ראש הממשלה הוא במהותו תפקיד נבחר, בעל מאפיינים ייחודיים, החליטה הוועדה שלא להמליץ המלצה אופרטיבית בעניינו של נתניהו". יו"ר האופוזיציה לפיד מיהר לתקוף את נתניהו בעקבות דוח הוועדה, ואמר במסיבת עיתונאים שכינס כי "הדוח קובע באופן מפורש שנתניהו נושא באחריות אישית בהתאם לממצאים. את זה אי אפשר לעקוף ואי אפשר למוסס".
פורסם לראשונה: 20:38, 06.03.24