2 צפייה בגלריה
אביחי מנדלבליט גילה גמליאל
אביחי מנדלבליט גילה גמליאל
מנדלבליט וגמליאל
(צילום: מוטי קמחי, גילה גמליאל)
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט כי השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל לא תיחקר על הפרת הסגר. ממצאי הבדיקה העלו כי אין בסיס לטענה בדבר דיווח שאינו אמת. היועמ"ש ציין כי רשם לפניו את טענתה כי "טעתה בשיקול הדעת וכי היה מקום מצדה לנהוג אחרת", והעביר את הנושא לטיפול משטרת ישראל על מנת שתברר עם השרה את נסיבות העניין, ותפעל בהתאם לסיכום העקרוני שקיבל לגבי סגירת התיק.
החלטה בעניינה של השרה גמליאל התקבלה במסגרת פניות שהתקבלו בלשכת היועץ המשפטי לממשלה שבהן נטען כי השרה שנדבקה בקורונה הפרה את ההגבלות המחמירות שחלו בתקופת יום הכיפורים, וכן לא מסרה אמת בדיווח למשרד הבריאות בחקירה האפידמיולוגית שנערכה לה. הטענה האחרונה, החמורה יותר, נבחנה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה.
2 צפייה בגלריה
הכיסא של חמיה של גילה גמליאל
הכיסא של חמיה של גילה גמליאל
בית הכנסת שבו שהתה השרה גמליאל ביום הכיפורים
(צילום: אביהו שפירא)
במסגרת בדיקה שנערכה על ידי יחידת הסייבר בפרקליטות המדינה בראשות ד"ר חיים ויסמונסקי, התקבלו חומרים ממשרד הבריאות, לרבות מידע קונקרטי מידי הגורם הרפואי שביצע את החקירה האפידמיולוגית לשרה גמליאל. לאחר בחינת הדברים, המליצה פרקליטות המדינה, על דעת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שלמה (מומי) למברגר, כי אין מקום להמשך הבדיקה בעניין, משום שממצאי הבדיקה מלמדים כי אין בסיס לטענה בדבר דיווח שאינו אמת. לעמדה זו הצטרפו גם ראש אח"מ והמשנים ליועץ המשפטי לממשלה, מר רז נזרי והגב' עמית מררי.
כפי שהערכנו ב-ynet לפני שבועיים - היועץ המשפטי לממשלה קיבל את ההמלצה המתוארת וקבע כי הממצאים שהוצגו בפניו מלמדים כי השרה שיתפה פעולה באופן מלא ומסרה עובדות אמת כהווייתן, ולפיכך, אין עילה להמשך בדיקה בנושא.
חמיה של גמליאל לאחר פרסום הטענות נגדה
(צילום: אביהו שפירא)

בתחילת החודש עדכנה השרה להגנת הסביבה כי נדבקה בקורונה. כעבור כמה ימים דווח כי גמליאל ניסתה להטעות לכאורה את אנשי משרד הבריאות שערכו לה חקירה אפידמיולוגית. גמליאל, כך נטען, אמרה להם כי נדבקה מהנהג שלה, אך במקביל דווח כי היא שהתה בבית כנסת בטבריה - כ-150 קילומטרים מביתה בתל אביב ובניגוד להנחיות הסגר.
אחר כך התברר כי גמליאל נסעה לפני יום כיפור למשפחתו של בעלה, חובב דמרי, והתפללה בבית הכנסת עץ החיים בשיכון ד' בטבריה. לבסוף הודתה גמליאל שביקרה עם משפחתה ביום כיפור בבית כנסת. בעקבות המידע בדקו במשרד הבריאות כמה אנשים היו בבית הכנסת, ואם מספר המתפללים היה גבוה מהמותר.
גמליאל עצמה טענה לאחר הדיווחים בעניינה כי "פעלתי במגבלות הסגר כדי להמשיך בפעילותי הציבורית השוטפת ולאור היותי במקביל אם לבנות קטנות והרצון שלי לשלב בין השניים. אני מבינה שבתקופה זו שבה קיימת חשיבות רבה לשמירה על אמון הציבור בהנחיות הממשלה, טעיתי בשיקול דעתי והיה מקום לנהוג אחרת. אני מבקשת להתנצל על כך בפני הציבור, ומודיעה שאשלם את הקנס הנדרש".

מדיניות אכיפה חדשה נגד נבחרי ציבור

במקביל, היועמ"ש מנדבליט הודיע היום כי הנחה על מדיניות אכיפה חדשה ביחס להפרות לכאורה של הגבלות הקורונה על ידי נבחרי ציבור ונושאי משרה בכירים. "בהתאם למדיניותה של ממשלת ישראל למאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, קיימת חשיבות עליונה לקיומן של ההגבלות שנקבעו על ידי הממשלה שתכליתן הצלת חיים, פשוטו כמשמעו", נמסר ממשרד המשפטים.
עוד נאמר בהודעה בנושא כי "הדבר מחייב הקפדה של הציבור על ההגבלות השונות שנקבעו. הניסיון שנצבר בחודשים האחרונים בהקשר זה מלמד, כי אחד המרכיבים המרכזיים המשפיעים על הנכונות הציבורית לקיים את ההנחיות, הוא אמון הציבור בכך שהנחיות אלו נחוצות וחלות באופן שוויוני על כלל האוכלוסייה.
"מרכיב זה נפגע קשות במקום שבו נבחרי ציבור ועובדי ציבור בכירים אינם מקפידים על קיום ההגבלות. הפרת ההגבלות על ידי נבחרי ציבור ונושאי משרות בכירים שולחת מסר שלילי לציבור הרחב בדבר האפשרות להימנע מקיומן, ולפיכך טומנת בחובה חומרה יתירה בכל הקשור למאמץ הלאומי להיאבק בהתפשטות הנגיף".
בעקבות כך הנחה מנדלבליט את המשטרה כי "במקרים שבהם קיימות ראיות לכאורה להפרה חמורה של ההגבלות על ידי נבחרי ציבור ונושאי משרות בכירים, תתקיים אכיפה אף בדיעבד. בהתאם למדיניות זו, שתחול ביחס למקרים שאירעו החל מהסגר שהוטל ביום 17 בספטמבר, במקרים המתאימים יוטל קנס כקבוע בחוק ובתקנות, כאשר במידת הצורך תפנה משטרת ישראל למפר לכאורה לצורך בירור הנסיבות".