נתניהו בשיחה עם פולארד
(צילום: איתי בית און)

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול (יום ב') עם ג'ונתן פולארד ורעייתו אסתר לאחר שהמגבלות על המרגל היהודי הוסרו. "אנו מחכים לך", אמר נתניהו לפולארד. "אתה צריך להרגיש באמת בבית".
"אתה צריך שיהיו לך כעת חיים נוחים", הוסיף ראש הממשלה, "ששניכם תוכלו לעסוק בתחומי העניין שלכם. אנו יכולים לטפל באסתר עם הטיפול הרפואי הטוב בעולם".
(צילום: אבי חי)

נתניהו פנה לאסתר פולארד: "אנו מחכים לכם, גם בעידו הקורונה, בזרועות פתוחות. תקבלו מאתנו את החיבוק האמיתי של עם ישראל. אני רוצה לברך אתכם על שנגמר הסיוט הזה ותוכלו לחזור הביתה לישראל".
1 צפייה בגלריה
ג'ונתן פולארד חופשי
ג'ונתן פולארד חופשי
פולארד גזר את האזיק האלקטרוני

פולארד גזר את האזיק האלקטרוני: "צעד אחרון לחירות - חזרה לישראל"

שלשום, בהצהרה נרגשת לאחר שהפך לאדם חופשי לחלוטין עם הסרת המגבלות שהוטלו עליו מאז ששוחרר מהכלא האמריקני לפני חמש שנים, הודה ג'ונתן פולארד לכל מי שסייע לו ובראש וראשונה לרעייתו אסתר, שלדבריו "חתכה את האזיקים מעל לבי והחזירה את נשמתי לחיים".
בהודעה שפרסם מביתו בניו יורק תיעד פולארד כיצד אסתר גזרה גם את האזיק האלקטרוני הפיזי שעמו נאלץ להסתובב מאז שחרורו מהכלא.
"כצעד האחרון לחירות נותרה חזרתנו הביתה, לארץ ולעם שאנו אוהבים. בע"ה בקרוב מאוד!", מסר. "אסתר ואני נרגשים מעומק ליבנו להודות לכל האנשים הנפלאים בישראל ובארה"ב שנלחמו למעננו לאורך השנים הארוכות בדרך לחופש. אנו מבקשים להודות מקרב הלב על המכתבים ששלחתם ושולחים לנו ובפרט על תפילותיכם לאורך כל השנים".
בשל מצבה הרפואי של אסתר, החולה בסרטן, פולארד ציין כי עלייתו ארצה צפויה להתעכב. "אנו מודים לחברינו ולמשפחה על הבנת הצורך שלנו לעבור את תקופת השהות הנדרשת בארה"ב ככל שתידרש באופן שקט ורגוע, ולעלות לארץ באופן שיבטיח את המשך טיפולה של אסתר באופן היעיל ביותר ותוך שמירה על פרופיל נמוך באופן שיאפשר לי להתמקד בטיפול באשתי האהובה, ובבניית חיינו מחדש אחרי כל השנים שבהן לא זכינו לכך".
בהודעתו התייחס פולארד לתקופתו הקשה בכלא האמריקני, לאחר שהורשע בשנות ה-80 בריגול לטובת ישראל, בעת ששירת באגף המודיעין של חיל הים האמריקני. "לפני 30 שנה, אשתי האהובה אסתר מצאה בפעם הראשונה את דרכה אליי, בכלא מריון, הכלא השמור ביותר בארה"ב, בו הייתי כלוא בצינוק 3 קומות מתחת לאדמה מאחורי 13 מנעולים ומפתחות", כתב פולארד.
"כנגד כל הסיכויים, אסתר הגיעה אליי, חתכה את האזיקים מעל לבי והחזירה את נשמתי לחיים. זו הייתה העת בה המאבק לחירותי החל לראשונה. היום, אסתר חתכה את האזיק האלקטרוני מזרועי (באישור הרשויות), ובכך החזירה לי את חירותי הכמעט-מוחלטת", הוסיף.
פולארד הודה גם לרופאים בארה"ב שפעלו לדבריו להציל את חייה של אסתר, "בשעה שאין בידינו כל ביטוח רפואי ולא היה גורם אחר שניתן היה לפנות אליו לעזרה". הוא הוסיף כי "הרופאים הנפלאים הללו הפכו למשפחה עבורנו ובעזרתם אנו יכולים להתכונן למעבר חלק ככל האפשר להמשך טיפול רפואי לאסתר ולי בישראל. אנחנו אוהבים אתכם מאוד ושולחים חיבוק גדול לכולכם".
פולארד שוחרר מהכלא האמריקני בנובמבר 2015 אחרי 30 שנים בכלא, ומאז שהה בניו יורק תחת תנאים מגבילים. תנאי השחרור, שכעת הוסרו, חייבו אותו לענוד אזיק אלקטרוני ולהישאר בביתו במהלך הלילה. כמו כן, נאסר עליו לעזוב את מדינת ניו יורק ולהתראיין לתקשורת, והרשויות עקבו אחרי מחשבו בבית ובעבודה.