שירה אלבג, אמה של התצפיתנית לירי שסרטון החטיפה שלה ושל חברותיה עתיד להתפרסם היום, אמרה לכאן רשת ב' כי במהלך הסרט שומעים את המחבלים אומרים "הנה, אלה הבנות שיכולות להיכנס להיריון".
שי אלבג, אחותה של לירי
( צילום: ירון ברנר)

4 צפייה בגלריה
תצפיתניות שנחטפו בשבעה באוקטובר לרצועת עזה
תצפיתניות שנחטפו בשבעה באוקטובר לרצועת עזה
מימין: דניאלה גלבוע, אגם ברגר, לירי אלבג, נעמה לוי
(צילום: מטה משפחות החטופים )
4 צפייה בגלריה
תצפיתניות שנחטפו בשבעה באוקטובר לרצועת עזה
תצפיתניות שנחטפו בשבעה באוקטובר לרצועת עזה
מימין: לירי אלבג, נעמה לוי
(צילום: מטה משפחות החטופים )
4 צפייה בגלריה
תצפיתניות שנחטפו בשבעה באוקטובר לרצועת עזה
תצפיתניות שנחטפו בשבעה באוקטובר לרצועת עזה
מימין: אגם ברגר, לירי אלבג
(צילום: מטה משפחות החטופים )
4 צפייה בגלריה
תצפיתניות שנחטפו בשבעה באוקטובר לרצועת עזה
תצפיתניות שנחטפו בשבעה באוקטובר לרצועת עזה
מימין: קרינה ארייב
(צילום: מטה משפחות החטופים )
הסרטון שיתפרסם היום ב-18:00 יהיה גרסה ערוכה קצרה ומצונזרת של הקטע המלא. לדברי האם, "אני יכולה להגיד לך שאני בין האימהות היחידות שראו את הסרטון, רוב האימהות לא צפו בו. הוא קשה מאוד לצפייה. רואים שם את הבנות, אחרי שהן נכנסו למיגונית, ועוד אחרי שכבר החברות שלהן נרצחו. נכנסות כמויות אדירות של מחבלים שמתנהגים אליהן בברוטליות ובאלימות קשות, ומדברים אליהן בשיח מאוד לא נעים ומאוד אלים. זה שיח שאנחנו מפחדים ממנו, שלא מדברים עליו, אבל הם אפילו אומרים את זה שם - 'הנה אלה הבנות שיכולות להיכנס להיריון'. כבר ב-7 באוקטובר המחבלים דיברו על זה בינם לבין עצמם".
שירה הוסיפה: "הבנות ישבו בערך שעתיים בתוך המיגונית אחרי שהמחבלים כבשו את הבסיס. הן אזוקות וקשורות כשכל חברותיהן שכובות לידן והמחבלים עליהן. זה סרטון מאוד מקוצר, מאוד מתומצת, הוא שלוש דקות שלא מראה כל מה שעבר שם בכל השעתיים - אבל רק אפשר לדמיין".
בבסיס נחל עוז נרצחו ב-7 באוקטובר 15 תצפיתניות ששירתו בבסיס, ושבע נחטפו לרצועת עזה בעודן בחיים. אורי מגידיש חולצה על-ידי כוחות צה״ל לאחר 23 ימים בשבי, נועה מרציאנו נרצחה על-ידי מחבלי חמאס בעודה בשבי וגופתה הוחזרה על-ידי צה"ל לקבורה בישראל. בשבי החמאס נמצאות כבר 229 ימים 5 תצפיתניות: לירי אלבג, קרינה ארייב, אגם ברגר, דניאלה גלבוע ונעמה לוי.

"החברות גססו מול העיניים שלהן"

אורלי גלבוע, אמה של החטופה דניאלה, סיפרה ל-ynet כי "לצערי כבר שבועיים או שלושה שלא דנים בהחזרת החטופים, הכול תקוע. למקבלי ההחלטות יש זמן לחכות, יש להם מטרות אחרות, אז זה הוביל אותנו לפרסם את הסרטון לציבור. אני אישית לא העזתי לצפות בקטע המלא - אבל מקבלי ההחלטות צריכים לראות מה עובר על הבנות כבר 230 ימים".
לדברי גלבוע, חברי הכנסת והשרים קיבלו את הגרסה המלאה של הסרטון. "מפאת הכבוד לנרצחות מאותו היום אנחנו צנזרנו את זה, אבל הבנות שלנו ישבו במיגונית מול גופות של לפחות 12 מהחברות שלהן", אמרה. למרות הקושי, היא ראתה חלקים ספציפיים מהסרט, והדגישה כי "אני לא יכולה לתאר מה אני רואה בעיניים של דניאלה, אלה מראות שקשה להסביר. היא ראתה את המוות מולה, זה הרבה מעבר לפחד. זה כל כך קשה".
גלבוע הוסיפה: "צריך להבין את הקונטקסט סביב התמונות האלה: הן כבר אחרי שהמחבלים נכנסו למיגונית, שזה מקום יחסית קטן; המחבלים יורים לכל עבר, זורקים רימונים, וחברות שלהן נשרפות; הן חוות את הדבר הזה ולבסוף מגיעים אליהן ואוזקים אותן. יש עשרות מחבלים במקום הקטן הזה, החברות שלהן גוססות מול העיניים שלהן. בחלומות הכי גרועים שלי, בסרט ההוליוודי הכי גדול ונורא, לא חשבתי שאראה בעתה כזאת בעיניים של הבת שלי".
גלבוע ציינה עוד כי בתה נראית בסרטון פצועה ומדדה לג'יפ, וייתכן שנפגעה מירי, רימון או רסיסים. "רואים שהיא פצועה ברגל", אמרה.
לדבריה, היא מקווה שפרסום הסרטון יעורר מחדש את נושא החטופים. "צריך להעיר את האנשים שנכנסו לאיזו שגרה", אמרה. "החטופים עברו להיות ברקע, לא מבינים את הדחיפות עד הסוף. צריך להעיר את מקבלי ההחלטות ולהתחנן שיהיה דיון קבינט בזה. הכול מתנהל בעצלתיים כי יש להם זמן, הם הרי ישנים במיטות שלהם ואוכלים עם המשפחות שלהם".
קבינט המלחמה צפוי להתכנס הערב. רק שר הביטחון יואב גלנט, והשרים בני גנץ וגדי איזנקוט הסכימו לפגישה עם משפחות החטופים בינתיים. "הם אומרים שקודם ינטרלו את חמאס ואז יתפנו לחטופים - אבל זה אמור להיות הפוך", אמרה. "הסכנה של החטופים מיידית, הם סובלים, נרצחים ונפגעים מירי שלנו. חמאס זה עניין של שנים, הדחיפות היא קודם כל להוציא את החטופים משם, גם אם צריך לשלם מחירים. זה מחיר המחדל. אומרים שעסקה לא אפשרית, אבל אלה סיסמאות. צריך לעשות הכול כדי להחזיר את מי שאפשר".

"אי-אפשר להתחמק"

שי, אחותה של לירי אלבג, סיפרה היום כי "ההורים צפו קודם בסרטון, לא לקח יותר מדי זמן וגם אנחנו נחשפנו אליו. רואים את הפחד בעיניים, אני מסתכלת על אחותי ולא מזהה אותה. זה סרטון מאוד מטלטל, מאוד קשה. לירי ראתה בעיניים שלה את החברות נרצחות, את הגופות שלהן. רואים שקושרים אותן, ואת כמות המחבלים המטורפת שנמצאת סביבן ואיך מדברים אליהן. ואני רק חושבת שזה מה שהיא ושאר הבנות ושאר החטופים עוברים כבר 229 ימים. יום יום הן עוברות התעללות".
אחותה של החטופה אמרה עוד: "לראות את זה בעיניים זה אפילו יותר גרוע ממה שדמיינתי. זה סרטון מ-7 באוקטובר, כל כך הרבה דברים עברו מאז, כל כך הרבה דברים הן רואות וחוות יום יום, ואני יודעת ששבועיים כבר לא מדברים על החטופים בכלל. אני לא יודעת איך לא מדברים עליהם, איך אנשים לא מעיזים לצפות בסרטון הזה".
בחודש שעבר, נזכיר, נחשף ב-ynet כי הסרטון הוצג בעבר לשני הקבינטים - המצומצם והמורחב - אך רבים מהשרים בחרו שלא לצפות בו. השר בצלאל סמוטריץ', למשל, פנה לשרים שבחרו כן לצפות בסרט - ואמר להם: "אתם בכוח לא רוצים לישון טוב בלילה?".
בהתייחס לשר סמוטריץ', אמרה שי אלבג: "היום הוא לא יוכל להתחמק מזה, כולם יראו את זה פה במדינה וגם בכל העולם ויזכרו שזה אנשים חיים ושצריכים להחזיר אותם הביתה. צריך כמובן להחזיר את הנרצחים, אבל יש שם עדיין אנשים חיים שיום יום עוברים את ההתעללות הזאת. צריך לעשות כל מה שאפשר כדי להחזיר אותם הביתה".
שרים שמתנגדים לעסקה ישנו את דעתם בעקבות הסרטון? "אני רוצה מאוד לקוות שהם לא יוכלו להישאר אדישים לסרטון כזה, ושרק ינסו לדמיין את הילד שלהם בסיטואציה הזאת ואולי זה קצת יזיז שם דברים. הם צריכים לזכור שלירי ושאר הבנות נחטפו במשמרת שלהם. הן הלכו לשמור על המדינה וככה המדינה צריכה לשמור עליהן ועל כל החטופים. הם כרגע קצת נכשלים בזה. שמונה חודשים זה לא קורה, שמונה חודשים כל החטופים עוברים התעללות דקה אחרי דקה".