ניסיון לינץ' באדם ערבי בטיילת בת ים
(צילום: יריב כץ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם מעט לפני חצות אמש (יום ד') הודעה על רקע אובדן השליטה ברחבי ישראל, ומהומות אלימות חסרות תקדים עם ניסיונות לינץ' ותקיפות על רקע גזעני. "לא מעניין אותי אם הדם שלכם רותח", הוא פנה לאזרחים, "אתם לא יכולים לבוא ולקחת אזרח ערבי פשוט ולנסות לעשות בו לינץ' – בדיוק כפי שאנחנו לא יכולים לראות אזרחים ערבים עושים זאת לאזרחים יהודים – לא יהיה".
מעט לאחר מכן נתניהו התקשר למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב קובי שבתאי, שנמצא במוקד המהומות שבעיר לוד. השניים דנו באפשרות הכנסה לעיר של חטיבה צה"לית שנמצאת כרגע באימון. עם זאת, לא ברור אם הדבר אפשרי לפני חקיקה, ושר הביטחון בני גנץ התנגד לכך בישיבת הקבינט. גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הביע התנגדות בישיבת הקבינט והסביר: אסור לשכוח שמדובר בצבא העם. בכל מקרה, נשקלת הרחבת מצב החירום שהוכרז בלוד לערים נוספות.
נתניהו בהצהרה
(צילום: איתי בית און,לע"מ, סאונד: בן פרץ, לע"מ)

"מה שקורה בערי ישראל בימים האחרונים הוא בלתי נסבל", מסר נתניהו, ופתח באזכור הפורעים הערבים ש"מציתים בתי כנסת, מציתים מכוניות, מסתערים על שוטרים, פוגעים באזרחים שלווים וחפים מפשע.
"זה דבר שאנחנו לא יכולים לקבל אותו, זו אנרכיה. שום דבר לא מצדיק לינץ' של ערבים ביהודים, ושום דבר לא מצדיק לינץ' של יהודים בערבים. אנחנו לא נקבל את זה. זה לא אנחנו, האלימות הזאת.
למרות שבימים האחרונים המצב רק הידרדר חרף ההבטחות, ראש הממשלה הצהיר שוב: "אנחנו נחזיר את השלטון ואת המשילות לערי ישראל בכל מקום. בכל הערים, בערים מעורבות, בערים יהודיות, בכל מקום.
תיעוד: יהודי נפצע אנוש בלינץ' בעכו

"אני הנחיתי את המשטרה לאמץ סמכויות שעת חירום, לתגבר בכוחות מג"ב וגם כמובן לעשות עוצר כפי שדרוש. אני הולך עכשיו לכנס ישיבת חירום כדי לתת עוד סמכויות למשטרה, עוד גיבוי לשוטרים, לתת להם עוד כוחות. אני מתכוון להזרים גם כוחות צבא לפי החוק הקיים ובמקרה הצורך – נחוקק חוק נוסף.
"אנחנו צריכים לומר לשוטרים ולחיילים שאנחנו שולחים אותם כדי לשמור על הסדר – אנחנו נעשה הכל כדי שיהיה לכם את הסמכויות ואת הכוחות הדרושים לביצוע המשימה".
נתניהו הזכיר את הלחימה מול ארגוני הטרור בעזה והירי לעבר ישראל. "אנחנו נמצאים במאבק בשתי חזיתות. בחזית אחת מול החמאס וכולנו מאוחדים והחמאס יורה טילים ורקטות שפוגעים במידה שווה גם ביהודים וגם בערבים. בואו נתלכד יחד לעשות את המשימה שדרושה לנו כאזרחי המדינה שלנו – להשיב בחזרה את המשילות, לחסל את האנרכיה הזאת ולשמור ולהשיב את הביטחון והשקט שכולנו ראויים לו".

גנץ: "קריעת הישראליות"

גם שר הביטחון גנץ פרסם הודעה. "צה"ל ומערכת הביטחון חזקים ונכריע את מחבלי החמאס, אנחנו נחזיר את השקט למדינת ישראל", הבטיח, "אבל הערב הזה, יותר מתמיד הקרע הפנימי מאיים עלינו. הוא מסוכן לא פחות מהטילים של החמאס. כשר הביטחון אני אומר לכם - אסור שננצח בקרב בעזה ונפסיד במערכה על הבית".
גנץ הוסיף: "התמונות הקשות מהערים ומהרחובות הערב הן קריעת הישראליות. האלימות המזעזעת בבת ים, עכו, לוד וערים נוספות הופכת את הבטן ושוברת את הלב של כולנו. כיהודי שגדל על 'ואהבת לרעך כמוך', אני חש שיש ביננו כאלו ששכחו מה זה להיות יהודי ומפרקים את המרקם העדין של החברה הישראלית.
שר הביטחון גנץ: "התמונות הקשות מהערים ומהרחובות הערב הן קריעת הישראליות"
(צילום: טל עוז , משרד הביטחון)

2 צפייה בגלריה
אמיר אוחנה בריאיון באולפן
אמיר אוחנה בריאיון באולפן
"אני קורא לכולם - חזרו הביתה". השר אוחנה
(צילום: הדר יואביאן)
"כמי שמכיר היטב את החברה הערבית אני חש שיש רבים שמבקשים להחריב את היסודות שבנינו ביחד על קידוש ההסתה והשנאה. אסור לקחת את החוק לידיים אסור לגרור ולהיגרר למלחמת אזרחים. מנהיגות דורשת אומץ, אני פונה לכל המנהיגים - יהודים וערבים כאחד - השמיעו קולכם מיד; אני קורא לכם אזרחי ישראל - אל תחריבו את מה שנבנה עשרות שנים".
השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה גינה גם הוא את המהומות, ואמר כי "אני קורא לכולם: חזרו הביתה, הרגיעו את הרוחות, הימנעו מגילויי אלימות וגזענות. אין לנו ארץ אחרת ועלינו לחיות פה יחד. מדובר בפשיטת רגל מוסרית שאסור לאף אדם לתת לה יד במישרין או עקיפין. לאיש אין סמכות לקחת את החוק לידיים".
לדברי אוחנה, שאחראי מתוקף תפקידו על המשטרה וספג ביקורת קשה על התנהלותו בימים האחרונים, "נעשה הכל כדי להשיב את הביטחון לכל אזרח באשר הוא. מוקדם יותר הנחתי על גיוס 16 פלוגות מג"ב במילואים, וכעת אנו מכונסים לדיון חירום נוסף שבו דנים על נקיטת צעדים נוספים שיתנו את הכלים הדרושים לביצוע המשימה".
2 צפייה בגלריה
גינו את הלינץ' בבת ים: "איך אפשר להיות כאלה אכזריים?". סמוטריץ' ובנט
גינו את הלינץ' בבת ים: "איך אפשר להיות כאלה אכזריים?". סמוטריץ' ובנט
גינו את הלינץ' בבת ים: "איך אפשר להיות כאלה אכזריים?". סמוטריץ' ובנט
(צילום: עמית שאבי, קובי קואנקס)
גם יו"ר ימינה נפתלי בנט גינה את הלינץ' שביצעו מתפרעים יהודים בעובר אורח ערבי בבת ים ואמר כי "המראות האיומים הערב בבת ים מעוררי חלחלה. זוהי לא דרכנו. פגיעה בחפים מפשע זהו מעשה לא יהודי, לא מוסרי, לא אנושי". בנט הדגיש: "אני קורא לכולם - גם בשעות קשות אלו, אין לקחת את החוק לידיים. עצרו. עכשיו".
יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' גינה בחריפות את ניסיון הלינץ' ואמר: "צפיתי עכשיו בסרטון של יהודים שעושים לינץ' בעובר אורח ערבי תמים ואני מזועזע ומתבייש עד עמקי נשמתי". הוא הפנה אצבע מאשימה למשטרה ולמערכת המשפט: "אנו עומדים מתוסכלים מול אזלת יד משטרתית ועיוותי דין משפטיים. אבל לכל הרוחות, איך יהודים מסוגלים להיות אכזריים כאלה?! נורא ואיום".