4 צפייה בגלריה
חיילים רוסים מוציאים להורג אוקראינים בבוצ'ה
חיילים רוסים מוציאים להורג אוקראינים בבוצ'ה
הסרטון שנחשף ב"ניו יורק טיימס"
(מתוך טוויטר)
רוסיה טענה כי הטילה למערכה נשק חדש, נשיא אוקראינה משווה זאת ל"נשק הקסם" הנאצי שלא היה קיים - וסרטונים חדשים מראים את הזוועות בבוצ'ה. הבטחה רוסית להשתמש בלייזר כדי להפיל מל"טים באוקראינה הובילה לסקפטיות בנוגע לאפשרות שהנשק החדש יוצב בשדה הקרב ושתהיה לו השפעה משמעותית על המלחמה, אם הוא כן יוצב. במקביל, "ניו יורק טיימס" חשף היום (שישי) סרטונים המראים בבירור את פשעי המלחמה שביצעו לכאורה הכוחות הרוסיים בבוצ'ה שליד קייב.
בסרטון הקשה לצפייה נראים הכוחות הרוסיים מצעידים באיומי נשק לפחות שמונה בני אדם ברחוב בבוצ'ה, כנראה זמן קצר לפני שהם מוציאים אותם להורג. חלק מהשבויים נראים רוכנים קדימה ומחזיקים את החגורות של אלו שלפניהם. אחרים אוחזים בראשיהם. "לך לימין, בן זונה", נשמע חייל צועק לעבר אחר מהם. בסרטון נשמע המצלם אומר: "שבויים שוכבים כאן, ליד הגדר".
4 צפייה בגלריה
חיילים רוסים מוציאים להורג אוקראינים בבוצ'ה
חיילים רוסים מוציאים להורג אוקראינים בבוצ'ה
מאיימים בנשק, ומצעידים את האוקראינים. מתוך הסרטון שנחשף ב"ניו יורק טיימס"
זו הפעם האחרונה שנראו אותם שבויים. סרטונים מרחפן שצולמו יום למחרת, 5 במרץ, מאשרים את העדויות על ההוצאה להורג. בצילומים נראות גופות ליד כניסה לבניין משרדים סמוך, שמאובטח על ידי שני חיילים רוסים. רוסיה ממשיכה להכחיש את מעורבות חייליה בפשעי מלחמה, בין היתר בבוצ'ה - שהפכה לסמל של אותם פשעים נגד האנושות של הכוחות הרוסיים.
מאז חלפו חודשיים וחצי, הרוסים נסוגו מאזור קייב - אבל הלחימה נמשכת. יורי בוריסוב, סגן ראש ממשלת רוסיה, אמר שלשום בערוץ 1 הרוסי כי הנשק מבוסס האנרגיה "זאדירה" יכול להשמיד מטרות במרחק של עד 5 ק"מ, וטען שבניסוי הוא שרף מל"ט תוך חמש שניות. אבל ראיה שתגבה את הטענה הזו לא ניתנה, ונשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי תיאר את הלייזר הרוסי החדש כ"וונדרוואפה" - "נשק קסם" לא קיים שהיה המצאה נאצית לצרכי תעמולה.
"ברגע שהיה ברור שלנאצים אין סיכוי לנצח במלחמה, דובר יותר ויותר על נשק הקסם", אמר זלנסקי. "רוסיה מנסה למצוא את הוונדרוואפה שלה, לכאורה לייזר. כל זה מראה את הכישלון המוחלט של הפלישה".

4 צפייה בגלריה
נשק לייזר רוסיה
נשק לייזר רוסיה
מערכת הלייזר הרוסית
נשק לייזר שמיועד להפלת מל"טים מפותח בככמה צבאות בעולם, אבל ברובם הוא עדיין בשלב הניסויים. לפני שלושה חודשים הצהיר ראש הממשלה נפתלי בנט כי צה"ל יכניס לפעולה תוך שנה מערכת יירוט באמצעות לייזר, המכונה "מגן אור", בהתחלה באופן ניסיוני ולאחר זמן באופן מבצעי. חודש לאחר מכן משרד הביטחון חתם על חוזה להצטיידות במשגרי לייזר ראשונים עבור חיל האוויר.
בהדמיית פעולת המערכת הישראלית נראה לייזר ננעל על מטרה ומיירט רקטות, פצצות מרגמה ומל"ט גדול, שלפי ה"גרדיאן" דומה ל-TB2 הטורקי, שבו האוקראינים משתמשים במלחמה נגד רוסיה. אלומות הלייזר במערכת הישראלית יהיו על בסיס סיב חשמלי, כאשר כל יירוט יוכל לעלות דולרים בודדים בניגוד לעלות של טיל כיפת ברזל שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.
המערכות הרוסיות שונות ככל הנראה. חלק מהמומחים אמרו כי הן מונעות על ידי כורים גרעיניים קטנים, הדומים יחסית לאלו שבשימוש בצוללות. אחד מהם אמר לעיתון הבריטי כי להערכתו הרוסים לא ישתמשו באוקראינה הן בזאדירה והן בפרסבט, נשק לייזר שחשף נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב-2018 ונקראה על שמו של נזיר-לוחם מימי הביניים בשם אלכסנדר פרסבט.
הניסוי הישראלי ביירוט באמצעות לייזר
(צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)

"רוסיה לא תשתמש בזאדירה או בפרסבט באוקראינה", אמר המומחה. "הבעיה היא שהלייזרים האלה משתמשים באנרגיה גרעינית, מה שאומר שאם אוקראינה תפגע במתקנים, זה יגרום לאסון גרעיני ויחשוף את החיילים הרוסיים לחומרים רדיואקטיביים. בגלל הסיכונים הללו אני לא חושב שרוסיה תעביר את מערכות הלייזר שלה לאוקראינה. פרסבט, לדוגמה, יכול לפגוע במטרות במרחק של עד 5 ק"מ, ואוקראינה תוכל לטווח גם אותו".
חוקר רוסי אחר אמר כי מוסקבה תצטרך להגביר את קצב ייצור הנשק, בעת שהכוחות הרוסיים מנסים - בינתיים לא בהצלחה - להשתלט על אזור דונבאס במזרח אוקראינה. "אני חושב שכדי שיהיה אפקטיבי, רוסיה תהיה חייבת להגביר את ייצור זאדירה. כרגע זה פשוט לא מספיק כדי לעשות שינוי אמיתי", אמר דמיטרי סטפנוביץ', עמית מחקר במרכז לביטחון בינלאומי במוסקבה.
במסיבת עיתונאים שערך אמר בוריסוב כי פרסבט כבר נמצא בשימוש ויכול לעוור לוויינים. "אם פרסבט מעוור, אז הדור הבא של נשק הלייזר, זאדירה, יוביל להשמדה פיזית של המטרה - הם יישרפו", אמר לטלוויזיה הרוסית. בוריסוב אמר כי חזר מסארוב, מרכז מחקר הנשק הגרעיני ברוסיה. לדבריו, הדור החדש של הלייזר יחליף בסופו של דבר כלי נשק קונבנציונליים. "זה לא סוג של רעיון אקזוטי. זו המציאות", טען.
4 צפייה בגלריה
יורי בוריסוב סגן ראש ממשלת רוסיה
יורי בוריסוב סגן ראש ממשלת רוסיה
יורי בוריסוב, סגן ראש ממשלת רוסיה
(צילום: רויטרס)
ביממה האחרונה נמשכה הלחימה במזרח אוקראינה. מושל מחוז לוהנסק אמר כי 13 אזרחים אוקראינים נהרגו ב-24 השעות האחרונות, 12 מהם בעיירה סייביירדונסק, "שם המתקפה הרוסית כשלה", לדבריו.
בדו"ח היומי של הצבא האוקראיני נכתב כי ביממה האחרונה "סוכלו 14 מתקפות של האויב בדונייצק ולוהנסק, והושמדו שמונה טנקים, 14 כלי רכב משוריינים ושישה כלי רכב אחרים. כוחות ההגנה האווירית יירטו מל"ט אורלאן 10".
בדו"ח יומי אחר, זה של המודיעין הבריטי, נכתב כי בעת שרוסיה תסיים את כיבוש מריופול היא צפויה לשלוח כוחות נוספים ללחימה בדונבאס. "עקב הלחץ שבו נתונים הקצינים הרוסים, זה כנראה יקרה ללא הכנה מספקת", הוסיפו. לפי הרוסים, בימים האחרונים נכנעו כמעט 2,000 לוחמים אוקראינים שהתבצרו שבועות ארוכים במפעל הפלדה אזובסטאל - המעוז האוקראיני האחרון במריופול. טרם ברור כמה עדיין שוהים בפנים.