השלט שתלו המילואימניקים בדרך לירושלים
(צילום: מחאת המילואימניקים אחים לנשק)

עשרות טייסים ומפעילי כטמ"מים (כלי טיס מאוישים מרחוק) במילואים הודיעו כי אם יזומנו בשבועיים הקרובים, לא יתייצבו כדי להשתתף בהפגנות נגד המהפכה המשפטית. במקביל, הבוקר נכנס לתוקף האיום של 450 קצינים ולוחמי מילואים ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, יחד עם עוד 200 מילואימניקים במערך הסייבר ההתקפי - שהודיעו כי לא יתייצבו למילואים בשל אישור "חוק הנבצרות". גם להם לא הוצאו צווי מילואים לימים הקרובים.
במקביל, 180 אנשי צוות אוויר פעילים במילואים, יותר מ-50 בקרים וכ-40 מפעילי כטמ"מ ממרבית הטייסות והיחידות הודיעו בסוף השבוע ביחידותיהם כי בשבוע הקרוב יקדישו את עיקר זמנם לקריאה להידברות והגנה על הדמוקרטיה - ולא יתייצבו לאימונים, אך ימשיכו בפעילות המבצעית.
4 צפייה בגלריה
הודעות של קציני וטייסי המילואים למפקדיהם
הודעות של קציני וטייסי המילואים למפקדיהם
הודעות של קציני וטייסי המילואים למפקדיהם
בהודעה שכתבה למפקדה, ציינה אחת מהם: "לאחר הבנה שהקואליציה לא מתכוונת לשנות את פניה בהקשרי עצירת בליץ החקיקה, את השבוע הקרוב אני מקדישה למלחמה בעד הדמוקרטיה ונגד ההפיכה המשטרית. לא אוכל להגיע למילואים ולא אהיה זמינה למילואים אם יצטרכו אותי ביחידה. עכשיו סיימתי שיחה עם מפקד היחידה, עדכנתי אותו בכך. וכותבת גם כאן".
בהודעה נוספת נכתב: "עצוב לשתף אתכם שהודעתי למפקד 506 כי בעקבות הערכת מצב שערכתי עם עצמי, ובעיקר אחרי ביטול מוחלט ומזלזל של מתווה הנשיא על ידי הקואליציה הדורסנית, החלטתי שהגזרה המסוכנת לעם ישראל בשבוע הקרוב היא גזרת הכנסת - ושם אפעל. כתוצאה מכך, לא אהיה זמין השבוע למילואים בגזרת הצפון".
בהתכתבות אחרת הובהר: "בשבוע הבא אני בכנסת על חשבון ימי מילואים. לזמן הקרוב, סדרי העדיפות שלי השתנו. עולה יחד עם עוד הרבה מיל' שכבר התחילו לדבר עם כל חברי הכנסת בניסיון לשקף להם את המצב המורכב שבו אנחנו נמצאים, ואת הלבטים שלנו לגבי העתיד לבוא. זה שבוע קריטי - כל אחד צריך לפעול לפי צו מצפונו".
4 צפייה בגלריה
השלט שתלו המילואימניקים בדרך לירושלים
השלט שתלו המילואימניקים בדרך לירושלים
השלט של אנשי מחאת המילואים בדרך לירושלים
(צילום: מחאת המילואימניקים אחים לנשק)
בשעות הלילה נתלה שלט בדרך לירושלים מצד אנשי מחאת המילואים ובו שר הביטחון יואב גלנט, ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר ושר הכלכלה ניר ברקת כ"שלושת הקופים": לא רואה, לא שומע ולא פוצה פה. לפי אנשי המחאה, השלט נתלה בעקבות התעלמותם של השלושה מהמהפכה המשפטית ומהקרע בעם שהיא יוצרת.
"גלנט, דיכטר וברקת, שלישייה שכל חייה עסקה בביטחון, מסכנת את עתיד חיילינו מול בית הדין בהאג ומאפשרת את קריעת העם לשניים בהתעלמות מוחלטת מעתיד המדינה", האשימו אנשי המחאה. "אנחנו קוראים לשלושת חסרי עמוד השדרה לקחת אחריות על עתיד המדינה, לסיים את שתיקתם המביכה ולפעול מיד".
(צילום: ירון ברנר)

בתוך כך, אמר הרמטכ"ל לשעבר רב-אלוף (במיל') דן חלוץ בריאיון לאולפן ynet: "המוחים - כולם אזרחי מדינת ישראל. לפני שהם חיילים, רופאים ופרופסורים באוניברסיטה, הם אזרחים, ואזרח מודאג צריך להביא את דאגתו לידי ביטוי".
לדבריו, "מקצוע הטיסה הוא מקצוע התנדבותי. הטייסים יכולים לבוא למילואים ולהכין קפה, הם לא חייבים לטוס. אנשים לא ילכו להקריב את חייהם עבור דיקטטור. כי אם צריך לבחור דיקטטור, נבחר את זה שמתאים לנו".
הוא הוסיף: "יש כאן מדינה שנלחמתי עליה הרבה שנים. ככל שזה תלוי בי, לא אתן לה ליפול. אבל יש למדינה הזאת ראש ממשלה. אי אפשר לבוא בטענה שאין להם את היכולת לשנות - הוא יכול לשנות. בהבל פיו הוא יכול להגיד מילה ולעצור. במחיר שבין יריב לוין ובין מדינת ישראל, הוא בוחר בלוין. נתניהו בוחר בעצמו בשביל למלט את עצמו מהמשפט שלו. מי רוצה לשלוט על מינוי שופטים? איפה נשמע האבסורד הזה? כשהוא החליט לבחור את לוין והמהפכה המשטרית, הוא החליט לוותר על מדינת ישראל".
חלוץ ציין כי "נתניהו ימשיך ברפורמה ויגיע להתנגשות משטרית עם בית המשפט העליון. כשזה יקרה, אני רוצה להאמין שכל ראשי ארגוני הביטחון יצייתו לחוק ולא לרודן. האסון של מדינת ישראל בעת החדשה זה נתניהו".
החלטת 650 אנשי המילואים הגיעה בעקבות העברת חוק הנבצרות בקריאה ראשונה בכנסת ביום שני שעבר. החוק קובע כי ניתן יהיה להכריז על ראש ממשלה נבצר רק ברוב של 90 חברי כנסת או במקרים חריגים על-רקע אי-מסוגלות פיזית או נפשית, ובנוסף קובע כי בית המשפט העליון יהיה מנוע מלעסוק בבקשות להכרזה על נבצרות.
אנשי המילואים הודיעו: "אנו קוראים כעת בתקשורת שחוק הדיקטטורה הראשון, הוא חוק ביטול הנבצרות, יאושר ביום ראשון הקרוב לקריאה שנייה ושלישית, קרי שהאקדח מוצמד חזק לרקת הדמוקרטיה וההדק תכף יילחץ.
"לפיכך, לצערנו הגיע הזמן לממש את הצהרתנו: החל מיום ראשון, כל אנשינו, 450 מילואימניקים (קצינים ולוחמים) של מערך המבצעים המיוחדים, ועוד 200 מילואימניקים של מערך הסייבר ההתקפי של אמ"ן-מוסד-שב"כ - בלי יוצא מהכלל, לא נתייצב לשירות מילואים התנדבותי. אין לנו חוזה עם דיקטטור, נשמח לשוב להתנדב כשתובטח הדמוקרטיה".
הודעות אנשי המילואים ממשיכות את קו המחאה של מערך המילואים, לאחר שמוקדם יותר החודש הודיעו יוצאי יחידות מובחרות כי "יתקשו לשרת" אם המהפכה המשפטית תושלם, ואחריהם הודיעו 37 טייסים מטייסת 69 כי לא יתייצבו לאימונים בעקבות החקיקה.
פורסם לראשונה: 08:24, 19.03.23