החיסונים כבר כאן, אבל נתוני התחלואה לא מאפשרים עדיין לחזור לשגרה: קצת יותר מחודשיים אחרי סיום הסגר השני, נכנסה הערב (יום א') מדינת ישראל בשעה 17:00 לסגר שלישי שנועד להפחית את העלייה בשיעור הנדבקים בנגיף הקורונה. בשל צמצום התחבורה הציבורית ב-50%, נרשמו הערב פקקי תנועה חריגים באזור גוש דן.
שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר הערב בעת ביקור בבית החולים הלל יפה בחדרה כי "המבצע הזה נמשך בכל רחבי הארץ. בזכות המאמצים הגדולים של האחים והאחיות אנחנו מקום ראשון בעולם במבצע החיסונים.
"במקביל אנחנו נכנסים לסגר. זה דורש אחריות אישית מכל אחת ואחד מאיתנו. לצערי לא כל אחד נוהג באחריות. ראינו זאת היום בוועדת החינוך של הכנסת, בהחלטה האומללה לחדש את הלימודים בכל הכיתות - דבר שוודאי יאריך את הסגר. אבל אני סומך עליכם, אזרחי ישראל. אם כולנו ננהג באחריות נראה את האור הגדול בסוף המגפה".

עד 20 איש בשטח פתוח

לפי החלטת הממשלה, במסגרת הגבלות הסגר נקבע כי היציאה מהבית תוגבל לקילומטר בלבד. בנוסף ייאסר על שהייה של אדם בבית אחר ועל איסוף עצמי במסעדות. כמו כן אסורה התקהלות של יותר מ-20 איש בשטח פתוח ובתוך מבנה מותרת התכנסות של עד עשרה אנשים. אם מדובר בבית מגורים מותרת נוכחות של המשפחה הגרעינית בלבד. ההגבלות תקפות גם עבור תפילות.
מערכת החינוך עברה היום שוב טלטלה לאחר שוועדת החינוך של הכנסת ביטלה (כפי שציין שר הבריאות אדלשטיין) את התקנה שאישרה הממשלה בנוגע ללימודים מרחוק בכיתות ה'-י'. בתחילה הוחלט שהלימודים יתקיימו רק בגני הילדים ובכיתות א'-ד', י"א וי"ב, אולם בהצבעתה הבוקר הכריעה ועדת החינוך כי גם בכיתות ה'-י' (בערים ירוקות וצהובות) יתקיימו לימודים בכיתות ה'-י'.
7 צפייה בגלריה
מתחם סילבר
מתחם סילבר
חנות שנסגרה במתחם ביג בקריית מלאכי
(צילום: בראל אפרים )
7 צפייה בגלריה
הקריון בחיפה סגור
הקריון בחיפה סגור
הקריון בחיפה סגור
(צילום: אחיה ראב"ד )
7 צפייה בגלריה
קו 236 אור יהודה
קו 236 אור יהודה
עומס בקו 236 באור יהודה
7 צפייה בגלריה
קונים בשוק בנתניה
קונים בשוק בנתניה
היערכות אחרונה לפני הסגר בשוק בנתניה, היום
(צילום: AFP)
במסגרת לקחי הסגר הקודם, הפעם תתמקד המשטרה באכיפת התקהלויות אסורות, על חשבון מחסומים בכבישים.
המחסומים שכן יוקמו בכבישים הבינעירוניים בשעות היום לא יהיו קבועים, אלא "מדלגים", כלומר ניידות יעברו מנקודה לנקודה, בעיקר במרכז הארץ, ויקימו מחסומים לבדיקה אקראית של נהגים בכבישים.

לפי המשטרה, מחסומים יוקמו במקומות הבאים:

אזור הצפון
כביש 70 צומת אחיהוד
כביש 65 מחלף נטופה
כביש 65 צומת מנחת מגידו
כביש 65 צומת נחל חדרה
אזור המרכז
כביש 2 מחלף ינאי
כביש 1 מחלף חמד
כביש 431 מחלף ראשונים
כביש 5 מחלף גלילות
אזור הדרום
כביש 4 מחלף אשדוד
כביש 25 צומת גילת
כביש 25 צומת ערוער
כביש 90 צומת יוטבתה

במשטרה קיימו לפני סוף השבוע הערכת מצב בראשות ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן. "אנו נמצאים במציאות מורכבת, הציבור שחוק ופגוע כלכלית וזה נלקח בחשבון", אמר ראש חטיבת המבצעים במשטרה תת-ניצב שמעון נחמני. "המציאות של סגר שלישי לא דומה לסגר ראשון או שני. החובה שלנו היא להראות איפוק אך גם נחישות, כדי לא להביא להגברת התחלואה".
במשטרה התייחסו למסיבות סוף השנה האזרחית ואמרו כי אם יגיע לידיהם מידע על אירועים המוניים, הם יפעלו נגדם ראשית בהסברה, ואז באכיפה. עוד אמרו כי ייתנו דגש על אכיפה במגזרים החרדי והערבי. "משטרת ישראל לא מתכוונת להקל פה בעניין", אמרו במשטרה. עוד ציינו כי בדומה לסגרים הקודמים יאפשרו לחרוג ממגבלת הקילומטר לצורך הפגנות.
סגן-ניצב צחי שרעבי, ראש מדור מבצעים במשטרה, אמר במשדר המיוחד של אולפן ynet כי "האכיפה היא לא העיקר פה. אנחנו לא רוצים להגיע לקנסות. האכיפה מצילה חיים - זה המסר. כשניתקל בהתגודדויות בלי מסכות, עם הפרת סדר, עם אי רצון לשים את המסכות או להגיע ליכולת אכיפה בצורה סבירה - אז אנחנו ניתן דו"חות למפירים".
הסגר יימשך לפחות שבועיים, אך צפוי להתארך אם מספר הנדבקים היומי לא יירד אל פחות מ-1,000 ומקדם ההדבקה R יישאר גבוה מ-1. בינתיים נכנס הבוקר מבצע החיסונים לשבוע השני שלו.
לפי התקנות, ניתן יהיה לצאת יותר מקילומטר מהבית, בין היתר, לצורך טיפול רפואי או סוציאלי, הפגנה, הליך משפטי, העברת קטין בין הוריו הפרודים, יציאה למקום עבודה או מסגרת חינוכית שפעילותם מותרת, יציאה לצורך השתתפות בהלוויה, בחתונה או בברית מילה, בכפוף למגבלת ההתקהלות.

במסגרת הסגר כל עסקי המסחר, הבילוי והפנאי ייסגרו במלואם. כך למשל, גם הקניונים והשווקים הסיטונאיים. עסקים שאינם מקבלים קהל יעבדו במתכונת של 50% מההיתרים הנוכחיים.
גם הפעם חנויות לממכר מזון, היגיינה, אופטיקה, מוצרי חשמל ומוצרים הדרושים לתיקונים חיוניים בבית, תישארנה פתוחות ויקבלו קהל. כך גם בתי המרקחת ברחבי המדינה.
לא ניתן יהיה למכור מזון או מוצרים באמצעות איסוף עצמי אלא אך ורק באמצעות משלוחים. במסגרת התקנות הוחלט לסגור יחידות אירוח וצימרים, גני חיות, שמורות טבע, גנים לאומיים, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה. גם הספארי ייסגר לקבלת קהל.
7 צפייה בגלריה
קניון הדר ירושלים
קניון הדר ירושלים
קניון הדר בירושלים לפני הסגר
(צילום: אלי מנדלבאום)
בנוסף נאסר על פתיחת מקומות למתן טיפולים שאינם רפואיים כמו מספרה, טיפולי יופי וקוסמטיקה וטיפולים של רפואה משלימה. כמו כן, נאסר על פתיחת דרייב אין לצפייה בסרטים. התקנות אוסרות גם על קיום שיעורי נהיגה מעשיים וכן על ארגון או השתתפות בטיול מאורגן.
כמו בסגרים קודמים, מותר לצאת יותר מקילומטר בשביל ספורט יחידני, כל עוד היציאה היא רגלית ולא באמצעות רכב. מקומות שמשמשים לאימוני ספורט יוכלו להיפתח לטובת אימון או תחרות של ספורטאים מקצועיים בלבד.
7 צפייה בגלריה
מחכים לחיסון נגד הקורונה בבית חולים איכילוב
מחכים לחיסון נגד הקורונה בבית חולים איכילוב
המתנה לחיסוני הקורונה בבית החולים איכילוב בתל אביב
(צילום: משי בן עמי)
רגע לפני כניסת הסגר, פרסמו במשרד התחבורה את מתווה הפעלת התחבורה הציבורית בימי ההגבלות. התחבורה הציבורית תמשיך לפעול במתכונת מלאה, תוך הגבלה של 50% תפוסה. התחבורה הציבורית בקווים העירוניים והבינעירוניים תמשיך בכל שעות הפעילות עד לגמר השירות ואף תתוגבר על ידי מפעילים פרטיים.
לפי הנחיות משרד הבריאות, הכניסה והנסיעה באוטובוסים מותנית בעטיית מסכה וריחוק בין הנוסעים. הנוסעים נדרשים להקפיד על ההנחיות, ואלה ייאכפו על ידי פקחים מיוחדים. יצוין כי באוטובוסים יופעל מיזוג אוויר ובמידת האפשר החלונות באוטובוסים יישארו פתוחים.
רכבת ישראל תפעל בימי ראשון עד חמישי בין השעות 05:00 בבוקר עד 21:00 בערב, בתפוסה של 50% תוך רכישה מראש של שובר הנסיעה.
לפי ההנחיות שהעביר משרד התחבורה למפעילות התחבורה הציבורית, האוטובוסים יפעלו לפי מפת הקווים הקיימת, כולל הפעלת אוטובוסים בינעירוניים בסופי שבוע ולאחר השעה 22:00.
מקומות עבודה שמותרים לפתיחה על פי התקנות, ומעסיקים יותר מעשרה עובדים, לא יוכלו לאפשר שהייה בו זמנית של עובדים בשיעור שעולה על 50% ממצבת העובדים במקום, או עשרה עובדים, הגבוה מביניהם.
פורסם לראשונה: 16:56, 27.12.20