הריאיון של בן דויד והעימות עם יו"ר הנהגת ההורים
(צילום: חגי דקל)

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד תקפה הבוקר (יום חמישי) בריאיון לאולפן ynet את שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, טענה שהיא הפקירה את עובדי ההוראה והדגישה: "במשרד החינוך לא מקבלים בימים אלה קהל". היא התעמתה עם יו"ר הנהגת ההורים מירום שיף, שאמר לה כי היא "לא רואה את הילדים שלנו". מנגד, אחרי הניצחון בבית הדין לעבודה, מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, הגנה על מתווה הפטור מבידודים במערכת החינוך - ותקפה את בן דויד, שקראה אתמול למורות ולגננות לא להגיע לעבודה. "ברגע שמתקבלת החלטה במדינה דמוקרטית - הדרך היחידה היא להישמע להנחיות", טענה שטאובר.
מנכ"לית משרד החינוך: "המתווה שומר על בריאות הציבור"
(צילום: אבי חי, חגי דקל)

6 צפייה בגלריה
יפה בן דויד
יפה בן דויד
"שמים את עובדי ההוראה בקו האש". יפה בן דויד
(צילום: הדר יואביאן)
6 צפייה בגלריה
דלית שטאובר
דלית שטאובר
"נמשיך במדיניות שלנו. מצדיעים למורים". שטאובר
(צילום: אלכס קולומויסקי)
תחילה דיברה שטאובר, שטענה כי "זכויות עובדים הן דבר לגיטימי, אבל בית המשפט אמר את דברו". על כך שרוב ההורים לא קיבלו את הבדיקות אמרה שטאובר כי "המתווה הזה שומר על בריאות הציבור. בית הספר הופך להיות המקום שבו האוכלוסייה היא הנבדקת ביותר. ביום ראשון לכולם תהיה בדיקה".
על הטענה שהורים רבים לא יבדקו את ילדיהם, אמרה שטאובר: "כשהציבור צריך לבחור אם להיבדק או לא, אחוז הבדיקות עלה. רוב האנשים הם נורמטיביים ולכן יערכו את הבדיקות. נכון שיש שגרה מתמשכת וגם שחיקה, צריך להכיר בכך. אין איש מקצוע שחלוק על עניין שמירת בריאות הנפש של הילדים, וזה מחייב שמירה על בתי ספר פתוחים ושמירה על שגרה. ילדי ישראל ישבו בבית יותר מבכל מקום אחר בעולם".
"כל יום שילד בא לבית הספר, כל יום שבית הספר פתוח, הוא יום ששומר על בריאות הילדים", טענה שטאובר. "גם ההורים הגיעו לקצה גבול היכולת שלהם וגם ההורים סבלו מספיק. אנחנו עקביים במדיניות שלנו ונמשיך לעשות אותה. ואנחנו גם מצדיעים למורים".
6 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים משרד הבריאות
מסיבת עיתונאים משרד הבריאות
"ספין ועליהום על אישה מקצועית. היא לא פנתה אליי". ד"ר אלרעי פרייס
(צילום: יאיר שגיא)
על כך שכל אנשי המקצוע במשרד הבריאות ביקשו להמתין שבוע או שבועיים כדי שהתחלואה תרד ויהיו יותר נתונים, אמרה שטאובר: "שבוע ועוד שבוע - הקולות האלה גורמים נזק לילדי ישראל. בדיונים עלו דעות שונות, אנחנו במדינה דמוקרטית, אבל מנכ"ל המשרד נחמן אש חתם על המסמך יחד איתי".

בן דויד: "התנהלות מחפירה"

תחילה התייחסה בן דויד לשיחה שקיימה אתמול עם ד"ר שרון אלרעי פרייס, שבה ראש שירותי בריאות הציבור הביעה בפניה את התנגדותה למתווה. "יש פה ספין ועליהום על אישה מקצועית", אמרה בן דויד. "לדרג הפוליטי אין תשובות אז זה מה שהם עושים. אלרעי פרייס מעולם לא פנתה אליי, זו אני שיוזמת את השיחות. היא לא ידעה על ההחלטה שלי, נראה לכם שאני מתייעצת איתה אם לנקוט צעדים?". בן דויד הוסיפה כי מפרוץ משבר הקורונה, כולל אתמול, שוחחה עם אנשי מקצוע ושרים רבים, ובהם גם עם פרויקטור הקורונה פרופ' סלמאן זרקא שהתנגד גם הוא למתווה.
6 צפייה בגלריה
יפעת שאשא ביטון
יפעת שאשא ביטון
"הטעות הגדולה ביותר שלה - לוותר על תומכי ההוראה והכיתות הקטנות. בגלל זה הגענו עד הלום". שאשא ביטון
(צילום: לע"מ)
בן דויד רמזה שמנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, חתם על הפטור מבידודים למרות שהוא מתנגד לו מכיוון שמדובר במשרת אמון של שר הבריאות. "אם היו מפרסמים לנו את כל הפרוטוקולים מהדיונים, לא היינו צריכים להגיד 'הוא אמר ככה וככה'", הוסיפה. "אם ההחלטה על הפטור מבידודים במערכת החינוך היא בריאותית - אז צריך לבטל בכל המשק".
מזכ"לית הסתדרות המורים הסבירה את ההודעה הדרמטית שהוציאה בערב: "אמרתי שכשנדע את ההחלטה נתכנס כל הצוות המקצועי. ניהלנו דיון כזה, ובסוף החלטה לנקוט צעדים". לדבריה, אתמול בבוקר לא קיבלה מענה על מכתב ששלחה שבו ביקשה לדחות את המתווה - ורק נאמר לה שמתקיימים דיונים. "היו הדלפות לכאן ולכאן, בלבלו את כולם", תקפה. "כל הטרללת הזו גורמת לאי-אמון במה שנעשה".
לאחר מכן מתחה ביקורת קשה על שרת החינוך: "היא הייתה צריכה להילחם על עובדי ההוראה. משרד החינוך לא מקבל קהל, אבל את עובדי ההוראה שמים בקו האש. בהחלטה הזו היא הפקירה אותנו. אני מייצגת ציבור עובדי הוראה שמופקרים, ומי שעומד בראש המשרד הייתה צריכה לדאוג להם בראש ובראשונה. הם מרגישים שהפקירו אותם בשדה הקרב".
6 צפייה בגלריה
רם שפע מירום שיף
רם שפע מירום שיף
"לא יכול להיות שתהיה אנרכיה". מירום שיף
(צילום: דנה קופל)
"אתם יודעים כמה הורים לא קיבלו בדיקות?", תקפה בן דויד. "70 אחוז. תראו כמה מבלבלים את כולם. אומרים להורים לעשות בדיקות ולרשום בפורטל מה התוצאה, אבל עוד מעט הפורטל יקרוס כמו הכול. הרבה הורים לא קיבלו בדיקות, אבל אומרים להם לא נורא, היום תבואו בכל מקרה, ביום ראשון תעשו את הבדיקה. מה המסר שמעבירים להורים? איזה מסר זה? 'תבואו חארבו דארבו, תדביקו את עובדי ההוראה'".
"יש פה זעקה, ויש באמת סיכון גדול מאוד של הידבקויות עובדי ההוראה", נימקה בן דויד את הסיבה להודעה שפרסמה אמש על אף שידעה שיוצא נגדה צו מניעה. "ההתנהלות הזו מחפירה".

העימות עם יו"ר הנהגת ההורים: "מסכן חיים"

לאחר מכן עלה לשידור יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף, שטען כי "מה שקרה אתמול נורא ואיום, בן דויד לא רואה את הילדים שלנו. היא ביקשה לסגור את מערכת החינוך - המקום הבטוח ביותר לילדים שלנו, שבו הם מקבלים מענה רגשי. מערכת החינוך היא המקום היחידי במדינת ישראל שבו ילדים ייבדקו פעמיים בשבוע". בן דויד בתגובה תקפה אותו: "לפחות תדבר אמת - מעולם לא ביקשתי לסגור את מערכת החינוך. אם היינו רוצים לסגור, היינו סוגרים מזמן. מי שנותן את המענה למצוקה של הילדים הם רק צוותי ההוראה ולא אף אחד אחר".
6 צפייה בגלריה
כיתת לימוד כמעט ריקה
כיתת לימוד כמעט ריקה
"מנהלים ומורים ישימו מפתחת ויילכו בגלל היחס". כיתת לימוד כמעט ריקה
(צילום: אלעד גרשגורן)
לאחר מכן אמר שיף כי "זה לא אנרכיה פה - לבן דויד יש תפקיד מאוד חשוב אבל היא לא שרת החינוך, לא שרת הבריאות ולא ראש הממשלה. התקבלה החלטה אחרי ששמעו את כל המומחים ולא אני ולא היא נחשפים לנתונים שבעקבותיהם התקבלה ההחלטה. לא יכול להיות שתהיה אנרכיה".
על כך שהורים רבים לא קיבלו את הבדיקות אמר: "כולנו היינו צריכים לעשות בדיקות, ומה לעשות, חלק מההורים לא קיבלו אותן". בן דויד השיבה בכעס: "מה זה מה לעשות? אתה מסכן את חיי עובדי ההוראה ואומר 'מה לעשות'? ההון האנושי של מדינת ישראל הם צוותי ההוראה - ובסופו של דבר יש נטישה המונית של אנשים שעוזבים את משרד החינוך. אנחנו רוצים שאנשים איכותיים יגיעו למערכת ויישארו בה. אני רואה את החשש של המנהלים, המורים והגננות, שלא ראיתי בעבר, והם אומרים שבסוף השנה הם ישימו את המפתחות ויילכו. למה? בגלל היחס".
גם ראשי הערים נגד בן דויד
(צילום: חגי דקל)

"לא ראיתי את מירום נלחם על כיתות קטנות או על זה שתומכי ההוראה יישארו", הוסיפה בן דויד. "אם היו תומכי הוראה וכיתות קטנות לא היינו מגיעים למצב הזה. זו הטעות הגדולה ביותר של שרת החינוך, בגלל זה הגענו עד הלום".
אחרי קריאתה של בן דויד למורות ולגננות שלא להגיע לעבודה הבוקר, משרד החינוך פעל במהירות כדי להוציא צו מניעה לשביתה. במהלך הלילה דן בית הדין לענייני עבודה בתל אביב בסוגיה, והוציא צו מניעה ארעי נגד החלטתה של בן דויד - ונימק זאת בכך שהודעה לציבור המורים והגננות ניתנה כ-11 שעות בלבד לפני פתיחת יום הלימודים, באופן שאינו מותיר די זמן לקיום דיון במעמד שני הצדדים. ב-14:00 ידונו ייפגשו הצדדים בבית הדין לעבודה, ובן דויד אמרה כי "נביא את כל הטיעונים שיש לנו ונעשה את הכול כדי להגן על בריאותם ושלומם של אנשי ההוראה".
על הפטור מבידודים במערכת החינוך הוחלט כבר ביום חמישי בשבוע שעבר. אתמול, לאור התנגדות אנשי המקצוע במשרד הבריאות, ובהם ד"ר אלרעי פרייס, התקיימו דיונים אם לבטל או לשנות את המתווה - אך בסופו של דבר הוחלט שייצא לפועל כרגיל. הדרישה להוצאת המתווה לפועל הגיעה, בין היתר, מראשי הערים, מהנהגת ההורים וממשרד החינוך, כשברקע המומחים היו חלוקים בדעותיהם.