תיעוד מרגעי פגיעת רימון ההלם במפגינים

מפקד תחנת לב תל אביב במשטרה העניק היום (חמישי) תעודת הצטיינות לרב-פקד מאיר סוויסה, קצין המשטרה שנחקר במחלקה לחקירות שוטרים לאחר שתועד משליך רימוני הלם לעבר מפגינים במחאות "יום השיבוש הלאומי" נגד המהפכה המשפטית בחודש שעבר.
גורם בכיר במחוז תל אביב אמר היום על סוויסה כי הוא "אחד הקצינים הכי טובים במחוז". לדבריו, אירוע זריקת רימוני ההלם היה "אירוע נקודתי שנחקר, וממנו אי אפשר להשליך על כל התנהלות הקצין".
רפ"ק סויסה משליך רימון הלם בהפגנות "יום השיבוש"
(צילום: אוהד אשכנזי)

2 צפייה בגלריה
רפ"ק מאיר סוויסה מקבל תעודת הצטיינות
רפ"ק מאיר סוויסה מקבל תעודת הצטיינות
קרא בהפגנה: "לפזר, להעיף קיבינימט", היום קיבל הצטיינות. רפ"ק מאיר סוויסה עם התעודה
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תמך גם הוא בהענקת התעודה לסוויסה, ואמר: "גאה ברב-פקד מאיר סוויסה ובכל עשרות השוטרים המצטיינים, כמו גם במינויים המוצלחים שמינינו הבוקר. גאה בשוטרים שעושים עבודת קודש ומביא להם את כל הכלים וכל הגיבוי להמשיך לפעול לאכיפת החוק ושמירה על הסדר הציבורי".
נזכיר כי מלבד סוויסה, חמישה שוטרים נוספים זומנו לחקירה במח"ש. גם החשד נגדם הוא שהשליכו רימוני הלם באופן מסוכן ובניגוד לנהלים, וגרמו לפציעתם של מפגינים בתל אביב. בחקירתו במח"ש אמר סויסה: "ראיתי שהמצב יוצא משליטה. הייתה הנחיה שניתן להשתמש ברימוני הלם, זרקתי 3-2 רימונים ווידאתי שאני זורק את הרימון לשטח פתוח. ראיתי שהרימון לא פגע באף מפגין. הייתי רגוע והרגעתי. המטרה הייתה לסיים את האירוע ללא נפגעים".
בתיעוד מ"יום השיבוש" נראה רפ"ק סויסה, קצין המבצעים של מחוז תל אביב, כורז "פרשים, להתקדם" - ואז משליך רימון הלם. אחר כך קרא: "קדימה, לפזר, לפזר, להעיף קיבינימט". הוא תועד משליך רימונים נוספים וכורז באחד המקרים: "לא להתרכז בבודדים, להדוף במסות". במקרה אחר אף נראה דוחף באלימות מפגין. כל זאת, בזמן שהמוחים צעקו לעברו בין היתר: "איפה היית בחווארה?".
2 צפייה בגלריה
תיעוד השלכת הרימון והמפגין שנפגע באוזנו
תיעוד השלכת הרימון והמפגין שנפגע באוזנו
תיעוד השלכת הרימון והמפגין שנפגע באוזנו
(צילום: אבי חי)
השר בן גביר גיבה אז את רפ"ק סויסה ואמר כי זימונו לחקירה של הקצין ושל שוטרים נוספים "מעביר מסר גרוע מאוד של חוסר גיבוי לשוטרים. בהחלטה זו מח"ש הופך את עצמו לגוף פוליטי. כשהיה מדובר באהוביה סנדק הם מסמסו את התיק, וכשמדובר במפגינים אנרכיסטים שחוסמים עורקי תנועה ראשיים ופורצים גדרות - מזמנים שוטרים לחקירה. אם היה מדובר בהפגנה של חרדים או יוצאי אתיופיה, לא היינו שומעים על זה אפילו אזכור".
באותו יום הפגנות הושלכו עשרות רימוני הלם בהפגנה בצומת השלום, שבמהלכה המשטרה איבדה שליטה על האירוע, והשתמשה בכוח רב במטרה למנוע את חסימת נתיבי איילון. מאחד מרימוני ההלם נפגע מפגין באוזנו ודימם מראשו. הוא סיפר כי "התחיל כאן בלגן. הלכתי אחורה וחטפתי מכה באוזן. פתאום שמעתי בום. הם ירו בכינון ישיר, קיבלתי את זה ישר באוזן".