עימותים במהלך החג בהר הבית ובמוקדים נוספים במזרח ירושלים: רעולי פנים יידו אמש (שני) אבנים ובקבוקי תבערה במזרח ירושלים, ירו זיקוקים לעבר שוטרים ואף הציתו פחים. הבוקר דיווחו הפלסטינים על שני עצורים במתחם הר הבית, ובתיעוד נראו העימותים בין השוטרים למתפרעים. המפכ"ל קובי שבתאי הגיע הבוקר להר הבית, מלווה במפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן.
בעימותים אתמול, על רקע עליית היהודים להר הבית לרגל ראש השנה, נעצרו 14 חשודים בהפרות הסדר. בלילה שבין ראשון לשני הסתגרו במסגד בהר כמה צעירים, ואתמול בבוקר - עם תחילת ביקורי היהודים - הם ירו זיקוקים לעבר השוטרים במקום. באזור שער האריות אף התעמתו מוסלמים עם שוטרים ויידו לעברם אבנים. רוב העצורים, נמסר, הם תושבי מזרח ירושלים.

4 צפייה בגלריה
עימותים בהר הבית
עימותים בהר הבית
ההתפרעויות בהר הבית, הבוקר
4 צפייה בגלריה
הפרות הסדר בעיר העתיקה, מזרח ירושלים
הפרות הסדר בעיר העתיקה, מזרח ירושלים
העימותים בעיר העתיקה, אתמול
(צילום: דוברות המשטרה)
לרגל ראש השנה ותחילת חגי תשרי נמצאת המשטרה בכוננות שיא, והדגש העיקרי הוא על ירושלים והעיר העתיקה, שתוגברו בימים האחרונים בכוחות רבים. עד לסיום תקופת החגים יישארו פרוסים אלפי שוטרים במחסומי ביקורת בצירים, במרכזי הקניות והבילוי, בבתי הכנסת ובאזורי התקהלויות בכל הארץ.
במשטרה אמרו שברקע ההיערכות הביטחונית, ארגוני הטרור לא מפסיקים לנסות ולהוציא לפועל פיגועים. המפכ"ל שבתאי אמר כי "אם לא על-ידי טילים, אז ארגוני הטרור פועלים באמצעות מחבלים. וגם אם לא מדובר בארגונים, אז יש מחבלים בודדים. אם לא באמצעי התקשורת, אז דרך הסתה פרועה ברשת. מול הניסיונות האלה אנו עושים הכול, יחד עם צה"ל ושב"כ, כדי לסכל את כוונותיהם של ארגוני הטרור ולפגוע במקורות המימון וההסתה שלהם".
4 צפייה בגלריה
שוטרת מג"ה בעיר העתיקה בירושלים
שוטרת מג"ה בעיר העתיקה בירושלים
לוחמת מג"ב בירושלים, אתמול
(צילום: AP)
4 צפייה בגלריה
רעולי פנים התמקמו בתוך המסגד לתקוף שוטרים ויהודים שיכנסו
רעולי פנים התמקמו בתוך המסגד לתקוף שוטרים ויהודים שיכנסו
אבנים במסגד הר הבית, לפני העימותים אתמול בבוקר
בשבועות הקרובים צפויים להגיע רבבות מבקרים לירושלים בכלל, ולכותל והר הבית בפרט. העלייה להר הבית ליהודים תימשך כסדרה במועדים הקבועים, חרף המתיחות, ובמשטרה אמרו כי מחוז ירושלים ערוך, על רקע ההתרעות לפיגועים של ארגוני טרור ומחבלים בודדים.
אתמול נחשף ב-ynet כי המשטרה ושב"כ חוקרים חשד לפגיעה בפסי הרכבת בין עכו לכרמיאל אחרי שהתגלה מכשול שהונח על המסילה. סמוך למקום עוכב חשוד, ערבי-ישראלי תושב הגליל בשנות ה-20 לחייו. "אין ספק שנמנע פה אירוע קשה", אמר גורם ברכבת ישראל. "רכבת שנוסעת במהירויות שבין 120 ל-140 קמ"ש ופוגעת בחפץ יכולה לרדת מהפסים, והקרונות גם יכולים להתהפך".