תיעוד של אוחנה מסייע ללוחמים, ארכיון

בפיגוע הירי הקשה אמש (שבת) סמוך לקריית ארבע נרצח אזרח ונפצעו עוד שלושה ישראלים - ובהם חובש מד"א שמצבו מוגדר קשה. אותו פצוע הוא עופר אוחנה, בן 50, שמתנדב גם בארגון הצלה ללא גבולות יו"ש. אוחנה משמש כחובש מתנדב כבר 34 שנים, במשפחתו קראו להתפלל לרפואתו.
שותפו של אוחנה, חובש רפואת חירום במד"א ישראל ליאור שהגיע ראשון לטפל בפצועים, שחזר כיצד שמע את חברו צועק שירו עליו: "הגעתי לזירה סמוך לחסם אשמורת בחברון", שחזר. "הבחנו ברכב כשבכיסא שליד הנהג ישב גבר מחוסר הכרה עם פצעי ירי בגופו. יחד איתי היה חובש בכיר במד"א שהחל לטפל בפצוע שברכב. בזמן שרצתי להביא ציוד רפואי שמעתי את החובש שאיתי צעק 'נפצעתי. ירו עליי'".
4 צפייה בגלריה
צילום ארכיון של החובש עופר אוחנה שנפצע ב פיגוע ליד קריית ארבע מסייע ללוחמים
צילום ארכיון של החובש עופר אוחנה שנפצע ב פיגוע ליד קריית ארבע מסייע ללוחמים
אוחנה מסייע לחייל שנפצע, ארכיון. מתנדב כבר 34 שנה כחובש
(צילום: הצלה ללא גבולות)
הפצועים מהפיגוע בקריית ארבע מפונים לבית החולים - נקבע מותו של הפצוע האנוש
(צילום: אלי מנדלבאום, דוברות הדסה)

תיעוד לאחר פיגוע הירי

ליאור סיפר כי הוא ואוחנה תפסו מחסה, "ובזמן שאני מעניק לו טיפול מציל חיים הזעקנו כוחות נוספים. לאחר שהגיעו פינינו את הפצוע מהרכב ואת החובש שאיתי לבתי החולים כשמצבו של החובש קשה ויציב והפצוע השני שהיה ברכב במצב אנוש". מותו של הפצוע השני נקבע בבית החולים הדסה.
אוחנה משמש גם כנהג אמבולנס, והוא מוכר מאוד בקריית ארבע ובחברון. הוא נוהג לתעד אירועים ביטחוניים, והתעמת לא פעם עם פלסטינים ופעילי שמאל. שמו של אוחנה עלה לכותרות בפרשת אלאור אזריה, החייל שירה למוות במחבל מנוטרל ב-2016. אוחנה תועד אז בועט בסכין לכיוונו של המחבל השרוע על הכביש.
4 צפייה בגלריה
תיעוד מזירת פיגוע הירי לעבר קריית ארבע
תיעוד מזירת פיגוע הירי לעבר קריית ארבע
תיעוד מזירת פיגוע הירי
4 צפייה בגלריה
הפצועים מהפיגוע בקריית ארבע מפונים לבית החולים - בניהם פצוע במצב אנוש
הפצועים מהפיגוע בקריית ארבע מפונים לבית החולים - בניהם פצוע במצב אנוש
אמבולנס בזירת הפיגוע
(צילום: AFP)
הוא זומן להעיד במשפטו של אזריה ובמהלך הדיון בבית הדין הצבאי אמר: "בעטתי בסכין כדי לקרב אותה חזרה לזירה על מנת שלא תידרדר מטה בירידה". הוא הוסיף בשלב אחר באותו דיון: "לצערי הרב טיפלתי בעבר במחבלים".
בנוגע לסרטון שצילם בזירה באותה תקרית מפורסמת אמר אוחנה כי "אני נוהג לתעד אירועים שאליהם אני מגיע. אני מתנדב במד"א ובהצלה יו"ש כבר 28 שנים (כיום - 34 שנים, אב"ק) ומשמש גם כנהג אמבולנס. הגעתי לאירועים כמו רצח שלהבת פס, חיילים שנשחטו ואזרחים שנהרגו. בחצי השנה האחרונה צורפתי כתגבור לאמבולנס. במקרה של אזריה הייתי באמבולנס הראשון שהגיע. אני משתדל לתעד את כל האירועים באופן מדויק".
4 צפייה בגלריה
עופר אוחנה מעיד במשפט אלאור אזריה
עופר אוחנה מעיד במשפט אלאור אזריה
עופר אוחנה מעיד במשפט אלאור אזריה
(צילום: מוטי קמחי)
מפרטים ראשוניים של חקירת הפיגוע עולה כי המחבל פתח תחילה באש לעבר אב ובנו, ליד חנות מכולת פלסטינית בשטח שבין קריית ארבע לחברון. כיוון שדווח תחילה על ירי בתוך שכונת גבעת האבות, כוחות הביטחון והרפואה שעטו תחילה לשם, ולא מצאו דבר.
כאשר החלו בסריקות הם נסעו לעבר אותו אזור משותף, ושם הפתיע אותם המחבל כשפתח גם לעברם באש. הוא נמלט לכיכר סמוכה - ושם נדרס על ידי אחד מאנשי הביטחון ביישוב ולאחר מכן גם נורה ומותו נקבע במקום. המחבל זוהה כמוחמד ג'עברי, איש גדודי עז א-דין אל-קסאם.
פורסם לראשונה: 23:26, 29.10.22