ישראל ממשיכה ללחוץ על האמריקנים בעניין המשא ומתן מול האיראנים ובמקביל גם להתכונן לאפשרות שתישאר לבדה במערכה, אבל ברקע שיחות הגרעין מתעצם העימות בין ישראל לארצות הברית – שנחשף בשבוע שעבר ב"ידיעות אחרונות" – שבא לידי ביטוי בשיחת טלפון תקיפה אתמול בין ראש הממשלה נפתלי בנט לשר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, ובאמירה הברורה של ראש המוסד דדי ברנע שלפיה לאיראן לא יהיה נשק גרעיני.
ברנע, כך נודע ל-ynet ו"ידיעות אחרונות", ייצא לוושינגטון בשבוע הבא לסדרת פגישות תיאום בנושא, אולם נודע כי האמריקנים כבר העבירו לגורמי ביטחון רמי דרג בישראל מסרים לפיהם הם מתנגדים להפתעות בפעולות חשאיות של המוסד ואגף המודיעין הישראלי, בזמן שהם נושאים ונותנים מול האיראנים בנושא הגרעין, וזאת כדי לא לחבל בסיכויי ההצלחה.
2 צפייה בגלריה
ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
בנט וביידן. עימות בין ישראל לארה"ב
(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
ראש המוסד, ברנע, התבטא אתמול באופן פומבי וחריג בנושא, כאשר בטקס בבית הנשיא אמר: "הסכם גרוע, שאני מקווה שלא יגיעו אליו, הינו בלתי נסבל. איראן חותרת להגמוניה אזורית, מתנהלת בטרור אותו אנו בולמים יום-יום בכל רחבי העולם, ומאיימת באופן מתמשך על יציבות המזרח התיכון. לכן, עינינו פקוחות, אנו דרוכים, ונעשה יחד עם עמיתינו במערכת הביטחון כל שנדרש כדי להרחיק את האיום ממדינת ישראל ולסכלו בכל דרך. לאיראן לא יהיה נשק גרעיני, לא בשנים הקרובות, לעולם לא. זו התחייבותי, זו התחייבות המוסד".
ברנע לא התייחס בדבריו לאפשרות שהאיראנים מושכים זמן, יבחרו לא להגיע להסכמות, ובינתיים יאיצו את תוכנית הגרעין ויגיעו לפצצה תוך כדי המשך המשא ומתן.

שר הביטחון בני גנץ התייחס אתמול לחשיפת "ידיעות אחרונות" בנוגע לתוכנית ההצטיידות הנוספת שאושרה בסך כ-5 מיליארד שקלים וכוללת מיירטי כיפת ברזל ופצצות חכמות, ובאולפן ynet אמר שצריך להכין אלטרנטיבה למקרה שהמשא ומתן ייכשל. "אנחנו צריכים להכין את עצמנו לכל אפשרות של הגנה על מדינת ישראל", הבהיר גנץ. "אנחנו מפתחים יכולות וצריכים להמשיך לחזק אותן. אני הולך להיפגש עם שר ההגנה האמריקאי ועם בכירים נוספים. מוקד הנסיעה שלי כמובן יהיה הסוגיה האיראנית. אני נוסע בשביל לתמוך במאמצים הבינלאומיים, ואני מתכונן כדי לאפשר את היכולת הישראלית".
בטרם ייפגש גנץ עם מקבילו בארה"ב, ראש הממשלה נפתלי בנט החריף את הטון ובעוד השיחות בווינה נמשכות קרא אתמול לשר החוץ האמריקאי להפסיק מיד את המשא ומתן: "איראן מבצעת 'סחיטה גרעינית', יש לענות בצעדים קשים מצד המעצמות", אמר בנט בהתייחסו להודעת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ולפיה איראן החלה להעשיר ברמה של 20% בצנטריפוגות מתקדמות במתקן התת-קרקעי בפורדו.
2 צפייה בגלריה
דוד (דדי) ברנע ראש המוסד הבא
דוד (דדי) ברנע ראש המוסד הבא
ראש המוסד ברנע
בנט אומר לבני שיחו האמריקנים שהאיראנים מנהלים מו"מ קודם כל להורדת הסנקציות ורק לאחר מכן להתחיל לדון בנושא הגרעין, כשממש באותו זמן הם מנהלים ניסוי בצנטריפוגות מתקדמות בפורדו. לכן – אומר בנט לארצות הברית – אתם צריכים לקום מהשולחן, כי אסור להתקפל מול הפרובוקציות האיראניות וזה הזמן ללחוץ, ולא לתת פרסים למדינה סוררת.
בנט וגנץ חלוקים ביניהם ביחס למדיניות הנכונה שאותה צריך לבחור בשיחות ישראל מול ארצות הברית. עד לפני חודש הם שמרו על קו אחיד ונמנעו מלהפעיל לחץ פומבי על האמריקנים, אך בשבועיים האחרונים בנט מוביל קו ניצי יותר שקורא לממשל האמריקני להפסיק את שיחות המו"מ עם איראן.
במקביל לתוכנית ההצטיידות של צה"ל לאפשרות של תקיפה באיראן ובהמשך לאפשרות לעימות רב-זירתי, מהדקים ראשי הצבא את שיתוף הפעולה עם מקביליהם בארה"ב. ראש אגף המבצעים אלוף עודד בסיוק, וראש אגף אסטרטגיה ואיראן אלוף טל קלמן, ביקרו השבוע בבסיס האם של פיקוד CENTCOM בטמפה, פלורידה. סנטקום הוא הפיקוד האמריקאי האחראי על אזור מדינות המזרח התיכון והמפרץ הפרסי.
במסגרת המפגש דנו המפקדים בשיתוף הפעולה המבצעי האזורי, שוחחו על האתגרים המשותפים לשני הצבאות והעמיקו בהיערכות המבצעית ובשיח אסטרטגי. בהמשך השבוע יערכו האלופים בסיוק וקלמן פגישות עבודה נוספות עם גורמי ביטחון בכירים, כחלק משיתוף הפעולה המבצעי בין הצבאות.