3 צפייה בגלריה
חצי חצי צבי גור רצח אורון ירדן ילד בן 8
חצי חצי צבי גור רצח אורון ירדן ילד בן 8
אורון ירדן וצבי גור
(צילום: ערוץ 13)
צבי גור, רוצחו של הילד אורון ירדן והאסיר הוותיק בישראל, מת הלילה (יום ו') מסרטן בגיל 74 אחרי 41 שנות מאסר. הוא אמור היה להשתחרר ב-2025.
בסוף השבוע שעבר הועבר גור למרכז הרפואי של שב"ס. וביום שלישי הוא פונה לבית החולים אסף הרופא בצריפין בשל הידרדרות משמעותית במצבו, ומאז היה מורדם ומונשם. בשנים האחרונות הוא הגיש כמה בקשות לשחרור מוקדם, כולן נדחו, בין השאר בשל עמדת משפחתו של הקורבן.
עורכי הדין דוד פורר ולימור לוי מסרו בשם משפחת ירדן: "אין מחילה למי שרצח את אורון ירדן ז"ל כשהיה בן 8. עד היום ישב הרוצח במאסר, ומהיום ייתן הרוצח את הדין בבית דין של מעלה. אנחנו מודים לפרקליטות על עמידתה האיתנה והמסורה לצד משפחת ירדן".
3 צפייה בגלריה
אורון ירדן
אורון ירדן
אורון ירדן
(באדיבות רון הנטמן)
ועדת השחרורים החליטה ביום רביעי לשחרר באופן זמני את גור בשל ההידרדרות במצבו. במקביל קבעה הוועדה כי אם מצבו הרפואי ישתפר - יתקיים דיון נוסף בעניינו והוא לא ישוחרר ללא החלטה. אלא שהפרקליטות ביקשה לעכב את השחרור, ולמחרת הסכימה ועדת השחרורים לבקשה.
אתמול עוד הספיקה הפרקליטות להודיע כי בכוונתה לערער בפני בית המשפט המחוזי על החלטת ועדת השחרורים לאפשר את שחרורו של גור מהכלא באופן זמני.
עו"ד אייל אלון, סנגורו של גור, אמר הבוקר: "הייתה כאן עמדה מרושעת של פרקליטות מחוז מרכז שלא אפשרה בשעות האחרונות של אדם באשר הוא אדם למות בצלם אנוש ובכבוד כשהוא לא אזוק בידיו וברגליו במיטת חוליו. אני רק יכול להצטער שרק אתמול הודיעה הפרקליטות על הגשת ערעור בגין ההחלטה לאפשר לו למות בכבוד. ראוי שיעשו בדק בית וייקבעו כללים ברורים בנושא.
"ליוויתי את גור כ-13 שנה, אין סליחה וכפרה על המעשה אבל מבחינה משפטית הוא היה ראוי לשחרור מוקדם, עמד בכל הקריטריונים ולצערי הסיבה היחידה שלא שוחרר זה הרעש התקשורתי והתהודה הציבורית. ב-2021 התחושה היא שהתקיים משפט והליך משפטי בכיכר העיר ולא בהיכל הקודש, בית המשפט".
3 צפייה בגלריה
כותרת עיתון ידיעות אחרונות יום לאחר בריחתו מהכלא של צבי גור
כותרת עיתון ידיעות אחרונות יום לאחר בריחתו מהכלא של צבי גור
בריחת צבי גור מהכלא, דצמבר 1985
(ארכיון ידיעות אחרונות)
ב-1980 חטף גור את אורון ירדן בן ה-8, תושב סביון, ורצח אותו. ירדן טייל על אופניו במרכז המסחרי בסביון וגור, שלבש מדים, פיתה אותו לעלות למכוניתו. שלושה ימים אחרי החטיפה גור חנק אותו למוות. כשהתקשר להורים ודרש כופר – ירדן כבר לא היה בחיים.
עורך דין אייל אלוןעורך דין אייל אלון
גור השאיר את גופתו במכונית בפתח תקווה ונסע להוד השרון כדי לקבל את דמי הכופר. למחרת חזר למכוניתו וקבר את הילד בנתניה. במשך חודש וחצי הוא הצליח לחמוק - ואז נעצר משום שהכסף שקיבל היה מסומן.
באותה שנה נידון גור למאסר עולם בגין עבירת הרצח שבה הורשע. כמו כן הוא נידון לעונשים נלווים שהסתכמו ב-34 שנות מאסר בגין הרשעתו בעבירות נוספות - בהן שתי עבירות חטיפה ועבירת סחיטה באיומים. עונשים אלה הוטלו בחופף לעונש מאסר העולם שהוטל עליו. ב-1985 הצליח להימלט בזמן עבודות מחוץ לכלא, אולם נתפס כעבור כמה ימים. ב-1999 נקצב עונשו ל-45 שנים.