מפגינים ברחבי הארץ על פיטורי שר הביטחון

אלפי מפגינים חוסמים הערב (יום ראשון) את נתיבי איילון בעקבות פיטורי שר הביטחון יואב גלנט. שיבושי תנועה מורגשים באזור, והמפגינים ממשיכים לזרום מרחובות מקבילים. המפגינים חסמו בהתחלה את צומת קפלן וצומת עזריאלי, וירדו לכיוון נתיבי איילון, תוך קריאות: "ביבי עושה מה שבא לו וגם אנחנו, לרדת לאיילון".
לבסוף, הם פרצו מחסומים משטרתיים והצליחו לחסום את איילון דרום וצפון - שם החלו להבעיר מדורות, פחים וספות. כרגע, ישנם כמה מוקדי שריפות על איילון. בינתיים בירושלים, לפחות 3,000 בני אדם מפגינים מתחת למעונו של נתניהו - ופרצו מחסום משטרתי ראשון לכיוון המעון - בזמן שהמשטרה קוראת להם ש"זו התקהלות בלתי חוקית".
במקביל, יותר מאלף הגיעו מפגינים הגיעו ליישוב עמיקם שבו מתגורר גלנט להפגנת תמיכה בו. "עם ישראל עם ישראל חי, גלנט אוהבים אותך, עם ישראל חי", שרים המפגינים. הכניסה למושב פקוקה מאחר ומאות מכוניות נמצאות בדרכן למפגן התמיכה.
הפגנת תמיכה מחוץ לבית של גלנט | שידור חי

אחד המפגינים קרא לו: "הפגנת מנהיגות ואומץ לב גדול. הלוואי ויהיו עוד שרים כמוך בממשלת ישראל. אנחנו מצדיעים לך וקוראים לראש הממשלה ולשרים להתעשת, להבין את חומרת המצב, לעצור הכול ולבוא להידברות. הלוואי ותמצאו גם אתם את האומץ להודות באמת ולעשות את המעשה הנכון".
גם צומת חורב בחיפה נחסמה לתנועה לאחר שהגיעו אליה אלפי מפגינים. בבאר שבע ישנם כמעט 2,000 מפגינים, שחוסמים חלקים משדרות רגר. בינתיים בירושלים, לפחות 3,000 בני אדם מפגינים מתחת למעונו של נתניהו - ופרצו מחסום משטרתי ראשון לכיוון המעון. בצומת כרכור התאספו כ-250 מפגינים, שחוסמים לסירוגין את כביש 65. בנהריה יש קרוב ל-200 מפגינים, וברחובות ובכרמיאל כמאה.
מפגינים הדליקו מדורה באיילון
(צילום: אמיתי אלוני)

8 צפייה בגלריה
חסימות באיילון
חסימות באיילון
חסימות באיילון
(צילום: אמיר גולדשטיין)
8 צפייה בגלריה
טפט מחאה הפגנה עמיקם מול הבית של יואב גלנט
טפט מחאה הפגנה עמיקם מול הבית של יואב גלנט
הפגנת התמיכה מול ביתו של גלנט בעמיקם, הערב
8 צפייה בגלריה
הפגנה בקפלן לאחר פיטוריו של יואב גלנט
הפגנה בקפלן לאחר פיטוריו של יואב גלנט
מפגינים בת"א לאחר פיטורי גלנט, הערב
8 צפייה בגלריה
הפגנה בקפלן לאחר פיטוריו של יואב גלנט
הפגנה בקפלן לאחר פיטוריו של יואב גלנט
המפגינים פורצים את המחסומים המשטרתיים לכיוון
8 צפייה בגלריה
הפגנה בקפלן לאחר פיטוריו של יואב גלנט
הפגנה בקפלן לאחר פיטוריו של יואב גלנט
מפגינים יורדים לכיוון איילון
8 צפייה בגלריה
הפגנה ברחוב עזה בירושלים
הפגנה ברחוב עזה בירושלים
הפגנות מול מעון ראש הממשלה בירושלים, הערב
( צילום: איילה פיין)
במקביל, גם ההסתדרות הודיעה על הצטרפות למחאה נגד המהפכה המשפטית ותקיים מחר בשעה 11:00 מסיבת עיתונאים עם ראשי משק שתכיל "הצהרה דרמטית". מטעם הארגון נמסר כי "ו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, שנפגש הערב עם ראשי המשק, קיבל בתדהמה את הודעת ראש הממשלה נתניהו על פיטוריו של שר הביטחון".
ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט מוקדם יותר על פיטורי גלנט כיממה לאחר שקרא לעצור את חקיקת המהפכה המשפטית. הפיטורים הגיעו בשיאה של תקופה ביטחונית רגישה, שבה נרצחו מתחילת השנה 15 בני אדם. גלנט צייץ הערב בטוויטר אחרי הפיטורים: "ביטחון מדינת ישראל תמיד היה ותמיד יישאר משימת חיי". לאחר הפיטורים, בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, הגיב בציוץ משלו בטוויטר: "ביטחון ישראל תלוי קודם כל באי-נירמול סרבנות פוליטית בצבא".
8 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים משותפת של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ויושב ראש ההתסדרות ארנון בר דוד
מסיבת עיתונאים משותפת של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ויושב ראש ההתסדרות ארנון בר דוד
"קיבל בתדהמה את פיטורי שר הביטחון". יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד עם שר האוצר סמוטריץ'
(צילום: יריב כץ)
כדי להודיע לו על הפיטורים, נתניהו זימן את גלנט ללשכתו ואמר לו בשיחה קצרה שאין לו אמון בו. ראש הממשלה ציין כי הנאום של גלנט היה ללא תיאום, בשעה שנתניהו שהה בלונדון, ומלבד זאת עלו בשיחה תדרוכים שיצאו ממערכת הביטחון אחר הצהריים, והדלפה על בקשתו של גלנט לכנס את הקבינט - שנענתה בשלילה. בלשכת ראש הממשלה, יש לציין, הכחישו כי הייתה בקשה כזו. בסביבת נתניהו סיפקו הערב הסבר אחר לפיטורים. "הסיבה המרכזית למהלך - תגובה רפה וחלשה מצד גלנט נגד הסרבנות בצה"ל, דבר שאין לו שום מקום", אמרו בסביבת ראש הממשלה.
בין השמות שמועמדים להחליף את גלנט הוא שר החקלאות אבי דיכטר, שהודיע - חרף אזהרותיו - שיצביע בעד השינויים בוועדה לבחירת שופטים. עם זאת, מועמד נוסף שהוזכר בסביבתו של נתניהו הוא שר הכלכלה ניר ברקת, שגם הוא עדיין מכהן כח"כ. היום התברר כי לקואליציה עדיין צפוי רוב להעביר את השינויים בוועדה לבחירת שופטים.
השר גלנט קרא אמש לעצור את חקיקת המהפכה המשפטית עד אחרי יום העצמאות, והזהיר מפני השלכות קידום החקיקה. "ביטחונה של מדינת ישראל הוא משימת חיי. לאורך חיי הבוגרים, אני עוסק בו יומם וליל, בשליחות מדינת ישראל במדי צה"ל סיכנתי חיי עשרות פעמים וגם עתה, למען מדינת ישראל, אני מוכן להסתכן ולשלם מחיר. בשבועות האחרונים נפל דבר. אני פוגש את המפקדים והלוחמים לקראת מבצעים, בסיורים, בשטחי האימונים וחדרי תדריכים. שומע את הקולות העולים מהשטח ואני מודאג", אמר.