(צילום: חגי דקל)

"עכשיו אני מרגיש הרבה יותר טוב", אמר אמש (שני) המיליארדר הישראלי טדי שגיא שנטען שניצל מניסיון התנקשות בקפריסין - שבהמשך התברר, לפי מערכת הביטחון, כפעולת טרור איראנית מתוכננת נגד אנשי עסקים ישראליים באי. "עברו עליי 24 שעות מרתקות ואני שמח שהאמת יצאה לאור", ציין בשיחה עם ynet.
2 צפייה בגלריה
טדי שגיא
טדי שגיא
טדי שגיא
(צילום: אוראל כהן)
שגיא טוען, כפי שהודיע גם דובר ראש הממשלה, כי האירוע כלל לא קשור אליו או לעסקיו, אלא היה מתוכנן נגד יעדים ישראליים במדינת האי. "חשוב לעשות סדר בעניינים. העסקים שלי ממשיכים כרגיל ואני מגיע ללונדון פעמיים בחודש לרגל עסקים וגם הנסיעה הזו הייתה מתוכננת. אף אחד לא ביקש ממני לעזוב את קפריסין", אמר בהתייחס לדיווחים. "האירוע הזה כוון לישראלים בקפריסין ונעשתה כאן עבודה טובה של כוחות הביטחון. חשוב שישראלים ירגישו בטוחים בכל העולם".
מוקדם יותר אתמול אמר דובר ראש הממשלה כי "בניגוד לחלק מהפרסומים אמש בנוגע לאירוע בקפריסין, אבקש להבהיר, בשם גורמי הביטחון, כי מדובר באירוע טרור שכוון ע"י איראן כנגד אנשי עסקים ישראלים המתגוררים בקפריסין. אין מדובר באירוע פלילי, ואיש העסקים טדי שגיא לא היה היעד למתקפה".
שר הביטחון בני גנץ הוסיף כי "אנחנו פועלים בכל הזירות ומול כל הכוונות. כפי שפורסם לאחרונה סוכלה עוד פעולה תוקפנית של איראן שכוונה נגד יעדים ישראלים בקפריסין. איראן ממשיכה להיות איום עולמי, אזורי וגם אתגר לישראל, ואנחנו נמשיך לפעול כדי להגן על אזרחינו וביטחון מדינת ישראל בכל מקום ומול כל איום". עם זאת, השגרירות האיראנית בקפריסין דחתה את הטענות. בטהרן אמרו כי ישראל תמיד מניחה טענות חסרות בסיס כלפי איראן.
שלשום אסרה הצנזורה הצבאית במשך שעות לפרסם את שמו של שגיא, שנטען כי היה היעד לניסיון ההתנקשות ועזב את קפריסין ללונדון. בקבוצת טדי שגיא אמרו כבר אז כי "מדובר באירוע טרור איראני".
לפי דיווחים בקפריסין, האזרי בן ה-38 שנעצר בחשד למעורבות בפרשה, נשא עימו דרכון רוסי. הוא נעצר ביום שני אחר הצהריים בשבוע שעבר, זמן קצר לאחר שחצה את מעבר הגבול בבירה ניקוסיה מחלקה הצפוני שנשלט בידי השלטונות הקפריסאים-טורקיים אל חלקה הדרומי, זה שנשלט בידי השלטון הקפריסאי-יווני המוכר על ידי הקהילה הבינלאומית. במכוניתו השכורה, כך דווח, מצאו השוטרים אקדח, קליעים ומשתיק קול.
לפי הדיווחים, האזרי שנעצר נחת בנמל התעופה הבינלאומי בלרנקה כמעט שלושה שבועות לפני מעצרו, והחנה את מכוניתו השכורה סמוך למקום שבו התגוררו ועבדו הישראלים שהיו לכאורה יעד חיסול - באזור הפרבר אנגומי של ניקוסיה. בבירה הוא שכר קורקינט חשמלי, וחצה לפי הדיווח כמה פעמים את הגבול בין החלק הדרומי לחלק הצפוני של העיר.
הוא ניסה לפי הדיווחים לשמור על פרופיל נמוך, אולם המעבר התכוף בגבול עורר כנראה את חשדן של הרשויות. עם זאת, לפי חלק מהפרסומים, שירות המודיעין הקפריסאי כבר בחן דיווחים על מזימה כלשהי לפגוע בחייהם של זרים במדינה.
פורסם לראשונה: 23:38, 04.10.21