שר הביטחון בני גנץ על איומים מעזה
(צילום: בראל אפרים)

ראש הממשלה יאיר לפיד קיים הבוקר (שישי) הערכת מצב ביטחונית על-רקע היום הרביעי לכוננות המוגברת ביישובי עוטף עזה. "תושבי העוטף, ביטחונם ואיכות חייהם בראש סדר העדיפויות שלנו. אנו פועלים להחזיר אותם לשגרת חייהם במהירות האפשרית. זו האחריות שלנו", אמר לפיד בתום הערכת המצב שבה השתתפו ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי וראש שירות הביטחון הכללי רונן בר.
6 צפייה בגלריה
כביש חסום ליד רצועת עזה
כביש חסום ליד רצועת עזה
כביש חסום ליד גבול רצועת עזה, הבוקר
(צילום: AP)
שר הביטחון גנץ קיים גם הוא הערכת מצב במפקדת פיקוד הדרום, בהשתתפות ראשי הצבא ושב"כ. "אנחנו נמצאים בשגרה מתוחה בדרום. הגעתי לכאן היום ביחד עם הרמטכ"ל, ראש שב"כ ואלוף הפיקוד כדי להיערך לפעולות שיביאו להסרת האיום מאזור עוטף עזה בהתאם לשיקולים המבצעיים של מדינת ישראל", אמר גנץ.
הוא הוסיף: "אני מחזק את תושבי העוטף כולם. יש למדינת ישראל אחריות גדולה להגן ולשמור עליהם. אזרחי ישראל, תושבי העוטף והנהגתם בפרט, מגלים לאורך השנים חוסן אזרחי שראוי לכל הערכה. המשימה שלנו היא להבטיח שהמתיחות נגמרת והשגרה חוזרת. אני אומר לתושבי העוטף - אנחנו איתכם ואנחנו נעשה כל מה שנדרש כדי להגן עליכם, באחריות, בנחישות, ולפי שיקולי הפעלת הכוח שיביאו לתוצאה הנדרשת.
"לאויבינו בכלל ולראשי חמאס והג'יהאד האיסלאמי אני אומר בצורה מפורשת - זמנכם קצוב. האיום יוסר בדרך זו או אחרת. המצב שבו טרוריסטים חסרי אחריות, שחלקם בכלל לא נמצאים באזור, לקחו את תושבי עזה כבני ערובה יחזור ויפגע בהם. מי שגוזל את פרנסתם של 14 אלף פועלים, גורם לסחורה חקלאית להירקב במעברים, ומביא למחסור בחשמל ובמזון - פוגע קודם כל בתושבי עזה והוא שיישא באחריות".
6 צפייה בגלריה
הערכת מצב במפקדת פיקוד הדרום בהשתתפות שר הביטחון , הרמטכ״ל וראש השב״כ
הערכת מצב במפקדת פיקוד הדרום בהשתתפות שר הביטחון , הרמטכ״ל וראש השב״כ
"רואים היערכויות טרוריסטיות לפגוע באזרחי מדינת ישראל". גנץ, כוכבי ובר בהערכת המצב בפיקוד הדרום
גנץ ציין עוד כי כוחות הביטחון נערכים לכל פעולה בגבולות המדינה, והודה למדינות שפועלות להרגיע את המתיחות בדרום. "איננו ששים אלי קרב - אך גם איננו מהססים לצאת אליו אם נידרש", אמר שר הביטחון. "מדינת ישראל וצה"ל ימשיכו לפעול מתוך הבנה מלאה של השליחות שאנו נושאים על כתפינו - להגן על יישובי ותושבי הדרום".
לשאלת האיומים מעזה, השיב גנץ כי "אנחנו רואים היערכויות טרוריסטיות לפגוע באזרחי מדינת ישראל. הפעולות ההגנתיות שעשינו נועדו כל כולן למנוע פגיעה באזרחים. אני מודע להפרעה בשגרת החיים, אני מודע להרגשה הלא-נוחה, אבל טבעה לחלוף. השנה האחרונה הייתה מהיציבות שאנחנו מכירים בעוטף עזה, ואין לנו שום כוונה שיהיה משהו אחר בהמשך".
הוא אמר עוד: "יש איומי נ"ט, צליפה, איומי רקטות ואיומים של חוליות פשיטה שינסו לפרוץ את המכשולים שבנינו. אבל כמו שתושבי הדרום יודעים וגם כמו שהמחבלים יודעים, צה"ל חזק והוא נחוש להגן על התושבים בכל אחד מהמקומות. אנחנו מפעילים את הכוח בהתאם לשיקולים שלנו. מה שחשוב לזכור בראייה ארוכה זה שהדרום יתפתח נוכח כל קושי וכל איום".
6 צפייה בגלריה
כביש חסום ליד רצועת עזה
כביש חסום ליד רצועת עזה
סוף שבוע בסגר בעוטף עזה
(צילום: AP)
6 צפייה בגלריה
מחסומים ליד קיבוץ סעד
מחסומים ליד קיבוץ סעד
מחסומים ליד קיבוץ סעד
(צילום: רועי עידן)
ניב כספי בתגובה למתיחות בדרום

על-רקע מגבלות התנועה שנמשכות גם בסוף השבוע, יצאו כמה משפחות מהיישובים בעוטף להתרענן במקומות אחרים ברחבי הארץ. כך למשל עשו עשרות משפחות מקיבוץ כרם שלום שנצור כמעט לחלוטין.
ניב כספי (22), תושב הקיבוץ, החליט להישאר בבית. "אני חי כבר יותר מ-18 שנה צמוד לגבול הרצועה. היינו בטוחים שעברנו הכול, אבל פשוט הבדיחה היא על חשבוננו", אמר כספי. "אני לא מדבר על פוליטיקה וביטחון אלא על זה שחזרנו יותר מ-70 שנה אחורה ל'ירושלים הנצורה', ומאיזו סיבה? כי כמה משכנינו אוהבי ציון התרגזו טיפה.
"אנחנו לא חייבים להפסיק את חיינו, להיות השבויים שלהם ולחכות לאיזה מתח קטן או משהו אחר שיגיד לנו שאנחנו לא סתם שוב באותה הסיטואציה. כבר ארבעה ימים שהבית שלנו הפך לבית כלא, והפתרון היחיד של אותם הגורמים זה להשאיר הכול ולעזוב. אז אם חשבתם שאנחנו מעצמה - תחשבו שנית, כי זה ממש לא פתרון של מעצמה. זה מעליב, משפיל ובסוף זו עוד צלקת מדממת וחסרת חשיבות על גופנו".
6 צפייה בגלריה
ניב כספי
ניב כספי
"זה מעליב, משפיל ובסוף זו עוד צלקת מדממת". ניב כספי
כספי אמר עוד: "אני מגיל 4 עובר צלקת ועוד צלקת ואף פעם לא התלוננתי ולא התמסכנתי שאני מעוטף עזה. אני גאה לגור פה, ואני גאה במה שעברתי ולבן אדם שנהייתי היום. עכשיו, כש-18 שנה עברו והתגברתי - החלטתי לא לשתוק לאותה הממשלה. לא משנה מי ישימו בכס, זה יהיה אותו הדבר. אם זה היה קורה בתל אביב - הדברים היו נראים אחרת".
אופיר ליבשטיין, ראש המועצה האזורית שער הנגב, אמר: "אני מבין עד כמה המצב מתסכל, אני גם יודע על המצוקות האמיתיות שנוצרות כתוצאה מההגבלות בקרב הילדים ובני הנוער, עבודות חקלאיות ופעילות עסקית שנפגעת, ועובדים שכירים שאינם יכולים להגיע לעבודתם ולא בטוחים האם יקבלו את שכרם בסוף החודש.
"על אף הקושי הגדול אני מבקש מכולנו להישמע להנחיות הצבא – הן נועדו למנוע מצב של הסלמה ואובדן חיי אדם. אני סומך על צה"ל ועל המפקדים והחיילים בפיקוד הדרום שיעשו הכול על מנת להגן עלינו תושבי העוטף. יחד עם זאת, ברור לי שהמצב הזה לא יוכל להימשך עוד זמן רב. אם נידרש לסבב לחימה נוסף אני קורא למערכת הביטחון ולדרג המדיני לעשות הכול כדי להבטיח שזה יהיה על-מנת להבטיח שקט לאזור לזמן ממושך".

"נצטרך לעבור ממילים לטילים"

גורם מדיני הזהיר אמש כי "אם יעברו עוד כמה ימים במצב הנוכחי - של כוננות פיגועים והתרעות - נצטרך לעבור ממילים לטילים". לדבריו, "לא כדאי להיכנס ללחימה של כמה ימים בגלל גחמה של חמאס. אם אפשר להוריד אותם מהעץ בלי לירות עוד יומיים-שלושה - עם כ-5,000 איש שנפגעו ויקבלו פיצוי - זה עדיף מחמישה ימי קרב, שבגינם נחזור לאותה נקודה ונפגע בחופשות ובכלכלה הישראלית שמתמודדת עם יוקר מחיה".
הגורם העריך כי חמאס נמצא בבעיה ויצטרך להפעיל לחץ על הג'יהאד האיסלאמי, שרוצה לנקום על מעצר בכיר הארגון בסאם א-סעדי, כדי להימנע מהסלמה ממשית. ביום ראשון אמורים לצאת 14 אלף פועלים לעבוד בישראל, והמעברים, בשל המצב, סגורים. בישראל מעריכים שחמאס חושש שהלחץ האזרחי ייתן את אותותיו. אחת ההשלכות המיידיות היא הפסקות חשמל ברצועה.
דברי מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף נמרוד אלוני
(צילום: דובר צה"ל)

בישראל מאמינים כי חמאס מבין שהג'יהאד עלול לגרור את האזור לכמה ימי קרב, אך הם יעדיפו להימנע מסיטואציה שכזו. הגורם המדיני אמר: "אם יעברו עוד יומיים שלושה - ונראה שההתרעה לא יורדת אז לא יהיה מנוס מלעבור לתקיפה קינטית. בסוף יש שני יישובים שהם נצורים שזה כרם שלום, ונחל עוז ויישובים אחרים שהגישה אליהם נפגעת אך יכולים לצאת. אם נצליח לסיים את האירוע בלי לירות ירייה אחת מי יפסיד? הג'יהאד שטיפס על עץ ולא הביא שום הישג".
הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי נפגש אתמול עם ראשי הרשויות בדרום הארץ. במהלך הפגישה, שנערכה בפיקוד הדרום בבאר שבע, הפציר ראש העיר שדרות אלון דוידי בכוכבי להגיב בעוצמה מול הג'יהאד. "אם יש איום תחסלו אותו. אם לא יודעים מהו תחשבו על פתרון אחר", אמר דוידי בזעם, ואז הטיח ברמטכ"ל "אם אין לך תשובות מדוע הזמנת אותנו?".
6 צפייה בגלריה
באסם א-סעדי ג'יהאד אסלאמי
באסם א-סעדי ג'יהאד אסלאמי
ראש הג'יהאד האיסלאמי בג'נין א-סעדי ותיעוד מעצרו
א-סעדי נעצר ביום שני במבצע נרחב של כוחות הביטחון בלב ג'נין. מאז מעצרו מאיים הג'יהאד להוציא פיגועי נקמה נגד ישראל. ‏לפי שב"כ, סעדי בן ה-61 נכלא שבע פעמים בגין מעורבותו בפעילות טרור ענפה לאורך השנים. באחרונה הוא פעל ביתר שאת לשיקום פעילות הג'יהאד האיסלאמי ובמסגרתה עמד מאחורי בניין כוח צבאי משמעותי של הארגון בשומרון בכלל ובג'נין.
הכבישים שנשארו חסומים באזור הסמוך לגבול רצועת עזה הם כביש 4 לכיוון דרום מצומת זיקים לצומת יד מרדכי, כביש 34 מצומת יד מרדכי לצומת ניר עם בשני הכיוונים, וכביש 232 מצומת ניר עם לצומת סעד בשני הכיוונים. חוף זיקים נשאר גם הוא סגור, ותנועת הרכבות בין אשקלון לנתיבות לא חודשה לפי שעה.
המועצה האזורית אשכול הודיעה כי בהתאם להערכת מצב, הוחלט גם על חסימת הכניסה והיציאה מיישובי חבל שלום והחלוציות דרך כביש 232. נמסר כי יש לנסוע דרך השדות. כמו כן, הופסקה פעילות קו 10 ו-12 של "דן בדרום" וכן קו 495 של "גלים" עד להודעה חדשה.