עדות המפתח הדרמטית במשפט נתניהו נמשכת: ניר חפץ, עד המדינה במשפטו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, עלה גם הבוקר (יום ג') לדוכן העדים בבית המשפט המחוזי בירושלים. עדותו של דוברו לשעבר של נתניהו, שצפויה להימשך שבועות ארוכים, התמקדה גם היום בתיק 4000 - "פרשת בזק-וואלה" - שבה מואשם ראש הממשלה לשעבר בשוחד, מרמה והפרת אמונים.
12 צפייה בגלריה
ניר חפץ לקראת העדות במשפט נתניהו
ניר חפץ לקראת העדות במשפט נתניהו
"כל מה שקשור למני נפתלי היה טאבו מוחלט - אסור לנשום בלי שנתניהו מאשר". ניר חפץ
(צילום: יואב דודקביץ')
במסגרת הפרשה, נזכיר, טוענת הפרקליטות כי נתניהו קיבל שוחד מבעלי בזק לשעבר שאול אלוביץ' בדמות השפעה על הסיקור שלו ובני משפחתו באתר "וואלה" - ובתמורה קידם לכאורה עניינים רגולטוריים שהיו חשובים לעסקיו של אלוביץ'. בעדותו היום תיאר חפץ כיצד נתניהו היה מעורב בכל הנעשה - כולל תיקון תגובות לתקשורת של בני משפחתו. יאיר נתניהו, לדבריו, לא היה מרוצה מהסיקור - ואף הטיח זאת באביו כמה פעמים. מנגד, חפץ אמר גם שמעולם לא קיבל הוראה מנתניהו להעביר מסרים רגולטוריים כלשהם לשלמה פילבר - אך כן קיבל הוראה מרעייתו שרה לעשות זאת. בחלק אחר של העדות השופטים העירו כי על סמך מעשי יאיר ושרה יהיה קשה לבסס מודעות כלשהי של נתניהו לעבירות.
לקראת סוף הדיון תיאר חפץ את "פגישת השיבוש" שלו עם בני הזוג אלוביץ', שבה סיכמו להחליף טלפונים שבהם היו התכתבויות מפלילות. הוא בכה על דוכן העדים וכינה זאת "טעות חייו". לאחר מכן תיאר כיצד שרה ויאיר נתניהו נבהלו כשפחדו שעומדת להיפתח חקירה בעניין, וביקשו ממנו לדאוג ש"האלוביצ'ים מוחקים התכתבויות". נתניהו, לדבריו, ראה בתיזת השוחד שפורסמה בתחקיר "הארץ" כ"מופרכת".
לפני עדותו שיתף חפץ בטוויטר צילומי מסך מכמה איומים שקיבל, וכתב: "לא ברור מה מונע מהמשטרה לטפל בפורעים האלה - ואם חלקם בוטים, אז במי שעומד מאחוריהם".
בעדותו אתמול טען חפץ שמשפחת נתניהו למעשה "שלטה" באתר וואלה. הוא אמר כי אלוביץ' דרש לאשר את עסקת המיזוג בין בזק ל-yes לפני הבחירות ב-2015, וטען גם כי הוא העביר ממנו לנתניהו מסמכים שאותם האחרון קרא - וגרס מיד לאחר מכן. לטענתו, נתניהו הרבה לעסוק בעניינים תקשורתיים, "לפחות" כמו בענייני ביטחון. לדבריו, כשנושאים שקשורים למשפחה התפרסמו בתקשורת, נתניהו הושבת מעבודתו למשך שעות. חפץ העיד גם על האופן שבו הוחלף גלעד ארדן בתפקידו כשר התקשורת בנתניהו עצמו - וטען כי ההחלטה התקבלה בהתייעצויות של נתניהו עם בני משפחתו, בהם בנו יאיר.

12 צפייה בגלריה
עורכת הדין ליאת בן ארי
עורכת הדין ליאת בן ארי
עימות עם הסנגורים. ליאת בן ארי
(צילום: יואב דודקביץ')
12 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו הגיע לבית המשפט בעת עדותו של ניר חפץ
בנימין נתניהו הגיע לבית המשפט בעת עדותו של ניר חפץ
"בכל הנושאים התקשורתיים, נתניהו רוצה שליטה מלאה". נתניהו בבית המשפט, אתמול
(צילום: רויטרס)

עדות חפץ - דקה אחר דקה

14:20 - העדות הסתיימה להיום.
14:15 - חפץ החל לתאר כיצד נעשו ניסיונות לשבש את החקירה, פעם אחת על דעתו - ופעם אחת על דעת שרה ויאיר נתניהו. חפץ תיאר את השתלשלות העניינים שהובילה לפגישתו עם בני הזוג אלוביץ' ב-27 בדצמבר 2016: "היו פרסומים בהארץ שעומדת להיות חקירה נוספת. במשרד של עמית חדד שאלתי מה להערכתו זה הולך להיות, והוא העריך שבסבירות גבוהה מדובר ביחסי אלוביץ'-נתניהו". חדד, שמשמש כסנגורו של נתניהו, השיב לחפץ: "בחקירות הוא אמר משהו אחר, שיגיד מה שהוא רוצה".
חפץ המשיך: "זה זיכרון חד וברור - נסעתי משם לבית של עורך הדין יוסי כהן, שגם ייצג את משפחת נתניהו, והוא הציג בלוק נייר עם רשימה של אנשים. הוא סיפר שישב ערב לפני כן בבלפור עם נתניהו והם עשו רשימה של מה זה יכול להיות. בראש הרשימה אלוביץ', אחר כך פאקר, ונדמה לי שגם מילצ'ן היה שם. יצאתי משם אחרי שידעתי מה מעריך חדד ומה מעריך נתניהו".
12 צפייה בגלריה
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'
החליפו טלפונים לכל בכירי יורוקום אחרי שחששו מחקירה. שאול ואיריס אלוביץ', היום
(צילום: יואב דודקביץ')
חפץ המשיך בתיאור בדמעות ואמר בגרון חנוק: "הייתי מבוהל מאוד, עשיתי טעות גדולה שאני מצר עליה ולוקח אחריות. יזמתי שיחה עם אלוביץ', הגעתי לביתו, ישבנו במטבח והוא ביקש שגם איריס תצטרף. סיפרתי להם על תוכן השיחה שלי עם עו"ד כהן. הטעות שעשיתי שינתה לי את החיים ועל טעויות משלמים. נתניהו לא ידע על זה, הכול על אחריותי".
חפץ תיאר כי אמר לאלוביץ' שהוא באופן שוטף מוחק התכתבויות מהטלפון, ואילו שאול השיב לו כי זה לא יעזור - צריך "להיפטר מהברזלים" (מהטלפונים, ג"מ). "הוא אמר שהוא ידאג שישועה ועוד אנשים יעשו את זה, ואמר לי להיפטר גם מהנייד שלי", הוסיף חפץ. "שאלתי במפורש - איך יכול להיות ששלושה ניידים ייעלמו? אלוביץ' אמר לי שמפעם לפעם הוא דאג רוחבית לשדרג מכשיר, והוא יעשה כך לכל בכירי הקבוצה".
"הוא ביקש ממני להתקשר לישועה ולעדכן אותו בשיחה עם יוסי כהן. יצאתי משם בדאגות קשות, אחרי כמה ימים קניתי מכשיר חדש אבל לא נפטרתי משלי. אחר כך התברר שזה היה על פרשת 2000 (שיחות נוני-ביבי), מאז לידת הילדים שלי לא הייתי מאושר כל כך כמו הרגע הזה. יוסי כהן, עמית חדד ונתניהו לא ידעו שהלכתי לאלוביץ' - הבנתי שזאת פעולה שחוצה את הקווים. עשיתי אותה מבהלה גדולה ואת הנעשה אין להשיב".
12 צפייה בגלריה
"יאיר היה בחיל ורעדה, איריס הראתה לי שהכל מחוק". יאיר ושרה נתניהו
"יאיר היה בחיל ורעדה, איריס הראתה לי שהכל מחוק". יאיר ושרה נתניהו
"יאיר היה בחיל ורעדה, איריס הראתה לי שהכל מחוק". יאיר ושרה נתניהו
(צילום: גיל יוחנן)
לאחר מכן תיאר חפץ: "היה עוד מקרה, יותר מאוחר, שבו התבקשתי על-ידי שרה נתניהו להגיע לבלפור. חיכו לי שרה ויאיר, הם היו מבוהלים בפאניקה מוחלטת. ביקשו ממני לנסוע באופן מיידי לבית משפחת אלוביץ'. יאיר היה ממש בחיל ורעדה, רעד פיזית. ביקשו שאוודא ואראה במו עיניי שהאלוביצ'ים מוחקים את כל ההתכתבויות שלהם איתם. ידעתי שבני הזוג אלוביץ' החליפו את הניידים ואמרתי להם 'בסדר'. סיפרתי לאיריס למחרת באווירה די מבודחת על הדבר הזה, והיא הראתה לי שהכל מחוק".

"בלי ישועה אין יכולת לקיים את היחסים האלה"

14:00 - חפץ התייחס לתחקיר שפורסם ב"הארץ" על כך שהסיקור בוואלה מוטה לטובת נתניהו, והשיב כי נתניהו ביטל את הטענות - שהעלו חשד ליחסי שוחד - כלאחר יד. "הוא לגלג ואמר 'מה אתה מתפלא, רודפים אותי'", סיפר חפץ, שהוסיף כי גם בעיניו התזה של שוחד הייתה נראית מופרכת. הוא תיאר כי אלוביץ' הודיע לו אחרי התחקיר שכרגע אי אפשר להיענות לבקשות הסיקור של נתניהו, כי ישועה חדל לשתף פעולה וביקש להודיע שידיו כבולות.
"דכנתי את נתניהו פנים אל פנים במסר של אלוביץ', ונתניהו הגיב שזה ממש מצחיק", הוסיף חפץ. "אני מזכיר לבית המשפט בשנות ה-90 הוא היה ער כשמשהו התגלגל למשטרה. אני מושכנע שתגובתו הייתה אותנטית". חפץ הוסיף כי הוא ריכז אצלו את כל התגובות לתחקיר, דאג שיהיו מתואמות והביא לידיעת נתניהו גם את תגובת הצדדים האחרים.
"אחרי חודשיים אלוביץ' עדכן שישועה חזר לשתף פעולה", הוסיף חפץ. "המבנה הפנימי של כלי התקשורת הוא לגמרי לא דמוקרטי, בכל כלי יש אנשים חזקים שעל פיהם יישק דבר. במקרה של וואלה ישועה היה חזות הכול - הוא לא היה מנכ"ל חזק אלא כל יכול, ששלט באופן מוחלט במערכת. בלי ישועה אין יכולת לקיים את היחסים האלו - כשהוא הפסיק הייתה דממה".
13:45 - חפץ תיאר שקיים פחות מעשר פגישות עם מנכ"ל משרד התקשורת דאז שלמה פילבר, והעיד כי בשיחות ביניהם דיברו על מינויים בתאגיד השידור הציבור ועצם ההקמה שלו. בעדותו תיאר את מעורבותו של נתניהו בתאגיד, ולדבריו, "מדובר היה במינויים של אנשים בעמדות מפתח במערכת כאן 11". בנוסף, חפץ ופילבר דיברו גם על עניינים רגולטוריים שקשורים בערוץ 20, והוסיף כי נהג לעדכן את פילבר על מערכת היחסים עם וואלה ואלוביץ'. פילבר, מצידו, עדכן את חפץ איפה עומדות הרפורמות שבני הזוג אלוביץ' ביקשו לקדם, ובהן רפורמת השוק הסיטונאי.
"היה ברור לחלוטין שפילבר לא יכול לעשות שום דבר ולא לזוז מילימטר בלי אישור מנתניהו", הוסיף חפץ. "באחת הפגישות עם פילבר העברתי מסר בשם שרה נתניהו שצריך לעצור את העזרה הרגולטורית לאלוביץ'. פילבר הסביר לי שממילא כל העניין הזה הוא רלוונטי, כי מרגע שיש דו"ח מבקר המדינה הכול תקוע והוא לא עושה כלום". חפץ הדגיש כי "בנימין נתניהו מעולם לא נתן לי להעביר מסר רגולטורי לפילבר או למאן דהוא".
12 צפייה בגלריה
"עדכנתי את אלוביץ' שאפשר לסמוך עליו". שלמה פילבר
"עדכנתי את אלוביץ' שאפשר לסמוך עליו". שלמה פילבר
"עדכנתי את אלוביץ' שאפשר לסמוך עליו". שלמה פילבר
(צילום: מוטי קמחי)
13:30 - חפץ אמר כי אחרי מינוי פילבר למנכ"ל משרד התקשורת, הצורך של בני הזוג אלוביץ' בו התייתר מעט - שכן הייתה להם כתובת נוספת. חפץ אמר שהציע לנתניהו למנות את פילבר למנכ"ל משרד התקשורת, ובהתכתבות ביניהם כתב פילבר "תודה לו ולה" - כשהכוונה לנתניהו ורעייתו. כשנשאל אם היה שיח עם אלוביץ' על מינוי פילבר, השיב חפץ כי "למיטב זכרוני עדכנתי אותו ואמרתי שזה איש אמון של נתניהו שאפשר לסמוך עליו". חפץ תיאר כי "עד המינוי של פילבר כל בניין יורוקום נעמד על הרגליים כשהייתי מגיע", והדבר פסק - עד שהתגברו המתקפות מצד יאיר נתניהו ובני הזוג אלוביץ' שוב היו צריכים את עזרתו.
בהתכתבות אחרת שלח פילבר לחפץ הודעה על כתבה ביקורתית כלפי נתניהו שהתפרסמה ב"ידיעות אחרונות" - בזמן שכבר כיהן כמנכ"ל משרד התקשורת. "אני עונה לו שהוא יושב במשרד התקשורת, ושבמאבק הציבורי-תקשורתי נוכל להשפיע כמעט רק על כלי תקשורת ימניים ותומכים או שנתפסים כאובייקטיבים. גם בבחירות המאמץ היה כלפיהם. אתר וואלה היה לגמרי בצד של התומכים. נתניהו אמר לי לעזוב את אלה שנגדנו, ההתמקדות בבחירות הייתה בכלי תקשורת שלא נתפסו אצלו כבעלי אג'נדה להפיל אותו".

"שרה רצתה לסגור את הברז, אלוביץ' היה אובד עצות"

13:05 - חפץ הדגיש כי למרות הפנייה של שרה נתניהו "לסגור את הברז הרגולטורי" - במילותיו - לאלוביץ' ובזק, הוא מעולם לא קיבל הוראה כלשהי מנתניהו להעביר מסר לאלוביץ' בתחום הרגולטורי. הוא ציין גם שנתניהו הציע לו להיות מנכ"ל משרד התקשורת, ואמר לו כי "אני לא ממנה אותך למנכ"ל אלא לשר - כי אני השר מעליך, אז למעשה אתה תהיה השר".
12:45 - חפץ נשאל על הקשר בין נתניהו לאלוביץ' והשיב כי "היו ארוחות משותפות בבלפור של הזוגות, ואני יודע שהם התראו מדי פעם לפעם גם באירועים חברתיים. ידעתי את זה גם משרה וגם מהצד של אלוביץ'. אני עצמי אף פעם לא השתתפתי בפגישות האלה". מאוחר יותר, כשהסנגורים תהו מדוע שרה ויאיר נתניהו מוזכרים שוב ושוב על אף שאינם נאשמים, השיב התובע אמיר טבנקין כי מעשיהם מחזקים את מודעות נתניהו ומעידים גם עליו. השופטים תהו איך אפשר לקבוע ממצא לגבי השניים בזמן שאינם עדים במשפט, וטבנקין השיב כי "גברת נתניהו גם כך לא יכולה להעיד (על פי החוק, ג"מ) נגד בעלה".
12 צפייה בגלריה
מירי רגב עם בנימין ושרה נתניהו
מירי רגב עם בנימין ושרה נתניהו
הייתה אחראית ל"גרעין קטן של אירועים", ביקשה לעצור את "הברז הרגולטורי". שרה נתניהו
(צילום: אוהד צויגנברג)
השופטים המשיכו להקשות על משקל האמירה של חפץ על שרה נתניהו, שכן היא לא מעידה בבית המשפט. "אלו כלים יש לנו לברר את ההקשר של ההוראות האלה, אם וכאשר ניתנו?", שאל השופט בר-עם. לדברי טבנקין, "אנו חושבים שהאמירות בעלות משקל למעשים. שבית המשפט יבחן את טענתינו שאפשר להקיש מהאירועים על גברת נתניהו והבן יאיר כראייה נסיבתית נגד הנאשם נתניהו".
עו"ד מיכל רוזן-עוזר, הסנגורית של איריס אלוביץ', השיבה: "היועמ"ש סגר את התיק נגד שרה ואמר ש'אין די ראיות שהייתה מודעת לכך שהטיית הסיקור נעשתה בעד פעולות שלטוניות של נתניהו'. אם ככה הוא חושב, מה יעיד חפץ לגבי מה שהיא עושה או לא עושה?".
השופטים החליטו לשמוע את הדברים, אך הדגישו כי ישנה בעייתיות בהפקת ראייה נסיבתית מהם כלפי נתניהו. לאחר מכן נשאל חפץ אילו בקשות העבירה שרה נתניהו בנוגע לעניינים של רגולציה שקשורים לאלוביץ', והוא השיב כי באחד המקרים היא ביקשה שייפגש עם שלמה פילבר ויגיד לו לסגור את "הברז הרגולטורי" לאלוביץ' ולבזק, לאחר שהסיקור בוואלה לא היה לשביעות רצונה. אמרתי לה 'תגידי את זה לבעלך' היא אמרה שתעדכן אותו. זה מקרה נדיר שעשיתי את זה בלי לעבור דרך נתניהו. עשיתי את זה".
לדבריו, "בני הזוג אלוביץ' היו בדאגות כבדות מהעניין הזה. הם היו אובדי עצות וחסרי אונים. זה הגיע לשיא כששרה נתניהו הודיעה שהם מנתקים איתם כל קשר בעקבות אופי הסיקור בוואלה, זה היה ביג אישיו".

"יאיר היה מאוד דומיננטי"

11:45 - חפץ ממשיך לתאר את מעורבות משפחת נתניהו במינוי עורכים, ואמר כי שמו של ערן טיפנברון עלה גם כמועמד לעורך אתר חדש שיוקם ו"ייתן תחרות ל-ynet". לדבריו, מדובר באתר בסגנון רשת "פוקס" מארה"ב. "ביקשתי שטיפנברון יהיה העורך, אבל שרה התנתה את הסכמתה בכך שהוא קודם כל יפרסם בכלי התקשורת טור נגד נוני מוזס - ככה שלא יהיה לו גשר חזרה. הוא לא יוכל כבר להיות בקשר טוב עם נוני שאיתו עבד בעבר כעורך של ynet". הוא ציין כי אינו בטוח אם התנאי של שרה היה למינוי טיפנברון לעורך האתר החדש או לעורך וואלה.
לדברי חפץ, "נתניהו התערב בעוד כלי תקשורת כדי שישולבו כתבים שמזוהים עם הקו שלו ותומכים בו. בשליחותו פניתי לכל מיני כלי תקשורת כדי להכניס כותבים". עם זאת, חפץ אמר כי רק בוואלה התערבה משפחת נתניהו במינויי עורכים בכירים. לאחר מכן יצא בית המשפט להפסקה.
12 צפייה בגלריה
התבקש לפרסם טור נגד נוני מוזס כדי לקבל מינוי. ערן טיפנברון
התבקש לפרסם טור נגד נוני מוזס כדי לקבל מינוי. ערן טיפנברון
התבקש לפרסם טור נגד נוני מוזס כדי לקבל מינוי. ערן טיפנברון
(צילום: מוטי קמחי)
11:30 - בהמשך לדברים על יואב גולן, חפץ הסביר כי הכלל היה ש"שאול ואיריס אלוביץ' לא ממנים עורך בכיר בלי אישור של ראש הממשלה ורעייתו". בהמשך תיאר כיצד אלוביץ' ביקש ממנו לקבל אישור למנות את אבירם אלעד, שאותו תיאר ישועה כיוצא יחידה קרבית "מלח הארץ", לעורך הראשי. לדבריו, "צלצלתי לערן טיפנברון שעבד איתי בידיעות אחרונות, עורך ynet בעבר והיום עורך וואלה, ושאלתי אותו מי זה. הוא אמר לי שהוא במובהק איש שמאל, אמרתי את זה לנתניהו". חפץ גם סיפר שהעלה את מועמדותו של טיפנברון לעורך וואלה בפני נתניהו ורעייתו, אך שרה התנגדה והמינוי נפל. בסופו של דבר מונה אלעד לעורך הראשי, ובעדותו בחודש שעבר סיפר כי נאמר לו שעליו לסייע לנתניהו - ושנשרף אחרי שפרסם על פרשת הצוללות.
11:00 - חפץ תיאר כיצד מנע את צירוף סגן עורך מעריב לשעבר, יואב גולן, לוואלה. "אלוביץ' ביקש ממני שאעביר אצל המשפחה את המינוי - ואמרתי לו במקום שלא רק שלא אעביר את זה, אלא שאגיד למשפחת נתניהו שזה לא משהו טוב לצד שלנו. הוא היה קרוב מאוד לבן כספית ומבחינתם זה לא דגל אדום אלא שחור. אחד משלושה דגלים שחורים בתפיסה של המשפחה". לדבריו, "לא חשבתי שזה אדם שמתאים לתפקיד הזה - וגם את זה אמרתי לאלוביץ'". בהתכתבות שהוצגה בין שלמה פילבר לחפץ, נכתב כי "יש וטו על יואב גולן" - וחפץ הסביר כי קיבל הנחיה מנתניהו לדבר עם פילבר בנושא. "לא הייתי משתמש במילה וטו על דעת עצמי", טען.
מעט לפני כן נשאל חפץ אם נתניהו ומשפחתו הפנו לוואלה ידיעות ראשוניות או בלעדיות, והשיב: "ידיעות שנחשבות הישג של וואלה - לא. אבל ידיעות שנתניהו רצה שיהיו דווקא בוואלה כי בוואלה יש לו שליטה מלאה על איך ואיפה האייטם יתפרסם - אז כן".
10:45 - חפץ נשאל עד כמה יאיר נתניהו שיתף את אביו בטענותיו שוואלה לא עושה מספיק, והשיב: "הוא שיתף גם את אביו וגם את אמו, זה כל הזמן היה בשיח. יאיר היה מאוד דומיננטי, אבל אני אמרתי את שלי. היה ויכוח מתמשך ביני לבינו, שהוא מנסה להוכיח להוריו שוואלה לא נותנים תמורה למה שהם מקבלים, ואני אמרתי שאלוביץ' יוצא מגדרו ועושה את המקסימום. פעם אחת ישבתי עם נתניהו בבלפור, יאיר נכנס כשהוא מנופף בידו בתדפיס של אייטם מוואלה - ואמר 'אחרי כל מה שעשית בשביל אלוביץ', תראה מה הם מפרסמים'. נתניהו לא הגיב. באירוע אחר הייתה גם שרה, והיא אמרה ליאיר ש'לא מדברים ככה', אבל בנימין לא הגיב".
12 צפייה בגלריה
יאיר נתניהו בבית המשפט
יאיר נתניהו בבית המשפט
השפיעה על עמדותיה של אמו כלפי וואלה. יאיר נתניהו
(צילום: מוטי קמחי )
התביעה הציגה התכתבויות בין חפץ ליאיר, שבהן כתב בנו של רה"מ לשעבר: "כתבת תעמולה כזו ללפיד לא ראיתי הרבה זמן, הכתבת המדינית של וואלה היא חתיכת כלבה. לא סתם קוראים לאתר האנטישמי שלהם וואלה הוא אכבר".

עימות בין התביעה להגנה: "תנו כבוד בסיסי"

10:30 - חפץ התייחס להערות הסנגורים כלפיו והשיב כי "אני עושה כמיטב יכולתי לשרת את בית המשפט ואת חשיפת האמת אני לא רואה את עצמי באיזשהו צד. ברור לי שאספוג בחקירה הנגדית, עשיתי טעויות שאשלם עליהם ואני לוקח אחריות - אבל לרדת מתחת לחגורה זה מיותר. גם לי יש רגשות".
10:00 - התובעת ליאת בן ארי זעמה על הסנגורים שהפריעו לטענתה לעדות, ואחד מהם - סנגורו של שאול אלוביץ' ז'ק חן - אף יצא מבית המשפט במחאה שדבריו לא התקבלו. "עוד לא ראיתי דבר כזה", אמרה. "אומרים שאנחנו עושים דברים לא חוקיים ומשבשים משפט, יש גבול. אני מבקשת לשמור על כבודנו. אנחנו מייצגים את המדינה, הדברים כאן בלתי מכובדים בעליל. כולנו מחויבים לשמור על כבוד בסיסי". עו"ד מיכל מיכל רוזן-עוזר, פרקליטתה של איריס אלוביץ', השיבה: "אני מבקשת את הגנת בית המשפט. אנחנו צריכים לשבת ולשתוק".
העימות החל אחרי שאחד הסנגורים העיר לחפץ: "אל תשכח את מכשיר ההקלטה". אחרי דבריה של בן ארי תקף אותה אחד מסנגורי נתניהו, בעז בן צור, וטען שהפרקליטות הדליפה בעבר הקלטות לתקשורת: "פתרתם את זה או טייחתם?". השופטת סיכמה את הדיון: "כולם ישמרו על ההתבטאויות שלהם ואף אחד לא יצטרך הגנה".
09:45 - חפץ העיד כי במערכת הבחירות של 2015 נתניהו ומשפחתו היו שבעי רצון מאתר וואלה - למעט הריאיון עם דב גילהר, שלפי כתב האישום פרסומו עוכב ואנשי נתניהו אף ערכו אותו והשמיטו ממנו חלקים מביכים. "הטענות החלו רק אחרי הניצחון בבחירות", אמר חפץ. "ברגע שדרך כוכבו של יאיר בהשפעה על פעילות תקשורתית והחלטות שלטוניות של אביו, שרה הייתה יותר ויותר בעמדתו שלא הייתה מרוצה מוואלה".
12 צפייה בגלריה
אילן ישועה בבית המשפט המחוזי ירושלים
אילן ישועה בבית המשפט המחוזי ירושלים
"יצא מגדרו כדי להראות שהוא מעמיד את האתר לרשות נתניהו". ישועה
(צילום: עמית שאבי)
חפץ נשאל אם קיבל תלונות מיאיר נתניהו גם על כלי תקשורת אחרים, והשיב: "כן. התיעוב שלו כלפי כלפי התקשורת מתפרס על גזרה רחבה. על חדשות קשת, על ערוץ 10, על הארץ ועל עוד הרבה".

"ההיענות של אלוביץ' הייתה מוחלטת"

09:30 - חפץ העיד כי פעמים רבות נתניהו פנה אליו בנוגע לדברים שקשורים למשפחתו, "בעיקר בימי שישי ושבת שבהם הוא נמצא בבית". לדבריו, "הייתי מקבל טלפונים שוטפים על נושאים שקשורים למשפחה, נתניהו היה יוזם את השיחה. בדרך כלל בני משפחתו היו על רמקול או השתתפו בשיחה. בשבת היה לנתניהו יותר פנאי לדברים האלו. הוא היה המילה האחרונה, רק הוא הבוס. אין מחלוקת מי נותן את ההוראות". לדברי חפץ, בכל הנוגע לדברים שקשורים לסיקור פרשת מני נפתלי, "אסור היה לנשום בלי שנתניהו יאשר את זה - זה היה טאבו מוחלט". הוא תיאר גם כיצד נתניהו תיקן תגובות לתקשורת מטעם שרה, והוסיף: "הייתי מקריא לו לפעמים בעל פה, והוא היה מדייק אותי עד רמת הפסיק".
חפץ נשאל על ההיענות באתר וואלה לדרישות המשפחה והשיב: "ההיענות של אלוביץ' הייתה מוחלטת לכל בקשה. השאלה איך מבצעים את זה ולא האם מבצעים. ישועה היה בדרגה נמוכה יותר בין הפטיש לסדן - הוא היה חשוף להתנגדויות מצד המערכת אבל יצא מגדרו כדי לבצע". לדברי חפץ, אתר וואלה "הצטיין" במיקום תגובות משפחת נתניהו בכותרות ולא בתחתית הכתבות, וגם דאג למקם סיקורים ביקורתיים כלפי נתניהו במקומות לא נצפים באתר.
לדברי חפץ, "אחרי שעלה אייטם, אלוביץ' היה מעביר למסר נתניהו שפורסם לשביעות רצונו. גם ישועה היה מודיע לי שהאייטם נמצא ושאדווח שבוצע לבנימין נתניהו בלבד". לדברי חפץ, "ישועה יצא מגדרו להראות שהוא מעמיד את האתר לרשות נתניהו".
12 צפייה בגלריה
ניר חפץ לקראת העדות במשפט נתניהו
ניר חפץ לקראת העדות במשפט נתניהו
"נתניהו תמיד ניהל את האירוע מתחילתו ועד סופו". ניר חפץ נכנס לעדות, הבוקר
(צילום: יואב דודקביץ')
09:15 - אמיר טבנקין מפרקליטות מיסוי וכלכלה המשיך בחקירה הראשית של חפץ. עד המדינה אמר כי בעוד שאול אלוביץ' קיבל ממנו את כל המסרים מנתניהו ומשפחתו, אילן ישועה קיבל את רובם. "התייחסתי אל ישועה בחשדנות וחוסר אמון, וצדקתי בזה", אמר חפץ. הוא העיד גם כי נתניהו דיבר עם אלוביץ' מיד אחרי הריאיון של דב גילהר עמו.
לדברי חפץ, "היה גרעין קטן מאוד של אירועים אוטונומיים ששרה אחראית להם, שאין להם השפעה רוחבית מעבר לחשיפה חיובית שלה. ביתר הדברים הכול היה חייב לעבור דרך נתניהו. בכל נושאים תקשורתיים בעלי חשיבות עליונה, נתניהו רוצה שליטה מלאה. הוא ביקש להפריע לו - תמיד יש לידו מזכירות או עוזרים - ומילאתי את ההוראה הזו". הוא הוסיף כי נתניהו ידע שהוא מטפל גם עצמאית בפניות שמעבירה שרה נתניהו. כשנשאל עד כמה נושאים שקשורים לסיקור התנהלותה של שרה במעון הרשמי היו נושאים פרטיים שלה, השיב חפץ: "בכל הנושאים הללו מי שניהל את האירוע מתחילתו ועד סופו היו נתניהו. הייתי פונה אליו ומבקש הנחיות איך לנהוג תמיד".
פורסם לראשונה: 09:22, 23.11.21