ארבעה מחבלי חמאס והג'יהאד האיסלאמי נהרגו הלילה (בין שבת לראשון) בחילופי אש בכמה תקריות ביהודה ושומרון במסגרת מבצע נרחב של כוחות הביטחון. מצה"ל נמסר כי כל הכוחות יצאו ממוקדי הפעילות בשטחים הפלסטיניים. גופות המחבלים בידי ישראל.
מטרת המבצע הייתה לסכל פיגוע גדול של חמאס שתוכנן לצרת לפועל בקרוב, לפי ראש הממשלה נפתלי בנט "בטווח הזמן המיידי". עוד נודע כי החוליה הוכוונה מעזה. מדובר בגל שני של מעצרים לסיכול התשתית הזו אחרי גל ראשון שהיה בשבועות האחרונים.
בהתייחסות צה"ל לחילופי האש באזור רמאללה ובאזור ג'נין, נמסר כי מדובר במבצע מעצרים נרחב שקשור לתשתית חמאס שכוחות הביטחון מנהלים מרדף אחריה כבר ימים ארוכים. לפי צה"ל, מדובר בחמישה מקרים נפרדים.
המחבל שנהרג בתקרית בכפר הפלסטיני ברוקין הוא אוסאמה סבח (22) שמשתייך לג'יהאד האיסלאמי. מקור ביטחוני פלסטיני אישר ל-ynet כי אחד המחבלים שנהרגו בכפר בית ענאן הוא פעיל חמאס אחמד זהראן מהכפר בידו. שני מחבלי חמאס נוספים שנהרגו בבית ענאן הם האסיר המשוחרר מחמוד חמידאן וזכריא בדואן.
8 צפייה בגלריה
חילופי אש במהלך מבצע מעצרים של כוחות הביטחון בכפרים באזור ג'נין
חילופי אש במהלך מבצע מעצרים של כוחות הביטחון בכפרים באזור ג'נין
תיעוד מזירת חילופי האש בכפר הפלסטיני ברוקין
"מעט לפני חצות לוחמי יחידת דובדבן יצאו באופן מסוערב ללכידת מחבל חמוש בעיר ג'נין, שהסתיים ללא נפגעים", נמסר מצה"ל. "המחבל ונשקו היו בידי כוחות צה"ל. לפנות בוקר, כוחות הביטחון יצאו לארבעה מבצעי מעצרים משולבים ליד ג'נין ובאזור רמאללה. בברוקין התנהל קרב יריות שבמהלכו המחבל נפצע ונלכד עם נשקו על-ידי הכוחות.
"לפנות בוקר, מחבל נוסף באותו אזור של ברוקין נהרג מאש לוחמי דובדבן", הוסיפו בצה"ל. "באירוע נוסף לפנות בוקר בעיירה קבאטיה ליד ג'נין נתפס מחבל חמוש ללא נפגעים. באירוע האחרון, בכפר בידו-קטאנה שלושה מחבלים נהרגו מאש כוחות ימ"מ לאחר כיתור המבנה".
ראש הממשלה בנט, שעושה את דרכו לכינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, עודכן בפרטים. "כוחות הביטחון פעלו הלילה ביהודה ושומרון נגד מחבלי חמאס שעמדו להוציא לפועל פיגועי טרור בטווח הזמן המיידי", מסר ראש הממשלה. "החיילים והמפקדים בשטח פעלו כמצופה מהם, חתרו למגע ואנו מגבים אותם באופן מלא".

8 צפייה בגלריה
הרוגים מהתקרית באזור ג'נין אוסאמה סבח, אחמד זהראן,  זכריא בדואן ומחמוד חמידאן
הרוגים מהתקרית באזור ג'נין אוסאמה סבח, אחמד זהראן,  זכריא בדואן ומחמוד חמידאן
ארבעת המחבלים שנהרגו בזירות השונות
8 צפייה בגלריה
 אוסאמה סבח
 אוסאמה סבח
גופת המחבל סבח
(צילום: AFP)
8 צפייה בגלריה
בית ענאן
בית ענאן
הזירה בכפר בית ענאן
(צילום: רויטרס)
8 צפייה בגלריה
אזור החיסול של מחבל חמאס אחמד זהראן בבית ענאן
אזור החיסול של מחבל חמאס אחמד זהראן בבית ענאן
הזירה שבה חוסל המחבל זהראן
לפי דיווחים פלסטיניים, הכוחות נכנסו הלילה לכמה כפרים לביצוע מעצרים ליליים. כמה פלסטינים נעצרו. צה"ל כיתר בית בכפר ברוקין וקרא למי שנמצא בתוכו לצאת ולהסגיר את עצמו.
באחד הדיווחים נמסר כי שלושה פלסטינים נהרגו מאש כוחות הביטחון בכפר בית ענאן. במערכת הביטחון מעריכים כי ישנה אפשרות שחמאס יגיב בירי רקטות מרצועת עזה.

בחמאס אמרו בתגובה: "ארבעת ההרוגים מייצגים את האחיזה האיתנה של העם הפלסטיני ואת ההתעקשות שלו להקריב למענה. דם ההרוגים לא נשפך לשווא. קוראים לאנשי הגדה המערבית להסלים את ההתנגדות נגד הכובש בכל נקודות החיכוך ובדרכים העוקפות.
"התיאום הביטחוני והנורמליזציה של הרשות הפלסטינית עם ישראל הם אלו שגרמו לישראל לתקוף את חמאס ולהרוג את אנשי הארגון. רק התנגדות בכל האופנים תאפשר לעצור את פשעיה של ישראל, הדם של ההרוגים היום הוא הדלק שמניע את המשך ההתנגדות".

שורת תקריות קודמות

לפני שבוע בדיוק נתפסו בפאתי ג'נין שני המחבלים האחרונים שנמלטו מכלא גלבוע בתחילת החודש. תפיסתם נעשתה תוך תרגיל הטעיה בעיר שברשות - כוחות גדולים וגלויים נכנסו בסביבות 01:00 בלילה למחנה הפליטים, שנחשב למוקד אלים ורווי בחמושים, כדי לדמות פעולה שתמקד את תשומת הלב בכוחות, ולא במבצע לתפיסת המחבלים שהתנהל בסתר. במקביל, לוחמי הימ"מ של משמר הגבול יחד עם כוחות מיוחדים של שב"כ וצה"ל נכנסו לחלקה המזרחי של העיר ועצרו את שני המחבלים.
בחודש שעבר נרשמו תקריות דומות באזור. במהלך חילופי אש נהרגו כמה מחבלים ואחרים נפצעו. בקרב הלוחמים הישראלים לא היו נפגעים. בעקבות התקרית אז, שאירעה בעקבות מעצר מבוקש ממחנה הפליטים, הוכרזה שביתה כללית בג'נין.
שבועיים קודם לכן, בתחילת אוגוסט, נתקלו לוחמי ימ"מ וצה"ל בירי כבד ובהשלכת מטעני חבלה מצד פלסטינים בעיר שברשות הפלסטינית. הלוחמים נטרלו כמה מהם. ההיתקלות התרחשה בזמן שהכוח נכנס לעיר הפלסטינית, גם אז לצורך ביצוע מעצרים.
פורסם לראשונה: 07:40, 26.09.21