8 צפייה בגלריה
שלושת המחבלים שנהרגו בתקרית הלילה הם אנשי הזרוע הצבאית של גא"פ
שלושת המחבלים שנהרגו בתקרית הלילה הם אנשי הזרוע הצבאית של גא"פ
שלושת המחבלים שחוסלו: אבו לבדה, עבאהרה וטוואלבה
קרב היריות הלילה (בין שישי לשבת) באזור ג'נין, שבמהלכו חוסלו שלושה מחבלים מהג'יהאד האיסלאמי, התנהל כאשר המחבלים יורים מרכבם בזמן שהלוחמים משיבים אש מהרכב שלהם. בשב"כ הגדירו את המחבלים "פצצות מתקתקות" ומסרו כי השלושה היו אחראים לפיגוע ירי בגזרת טול כרם ותכננו פיגועים נוספים בטווח זמן מיידי - אולם אין להם מידע קונקרטי על מתווה הפיגוע שתוכנן. עם זאת, לפי אחד התרחישים המובילים הם ניסו לחדור לשטח ישראל עם מכוניתם כדי לבצע פיגוע ירי.
שלושת המחבלים חוסלו בכפר עראבה שליד ג'נין במהלך מבצע מעצרים של מבוקשים על ידי כוח משולב של הימ"מ ושב"כ, אחרי שירו לעבר הלוחמים. בפעולה נפצע לוחם ימ"מ באורח קשה, ומלבדו נפצעו עוד שלושה לוחמים, בהם אחד באורח בינוני ועוד שניים באורח קל.
תיעוד פלסטיני: פעילות הכוחות בעראבה, הלילה

8 צפייה בגלריה
האזור בו חוסלו המחבלים ליד גקנין
האזור בו חוסלו המחבלים ליד גקנין
כתמי דם בזירת החיסול של המחבלים ליד ג'נין
(צילום: AFP)
8 צפייה בגלריה
האזור בו חוסלו המחבלים ליד גקנין
האזור בו חוסלו המחבלים ליד גקנין
זירת חיסול המחבלים
(צילום: AFP)
במנעד התרחישים של השב"כ צוינו בין היתר האפשרויות של חדירה ליישוב ביהודה ושומרון ורצח משפחה או כניסה לשטח ישראל עם המכונית וביצוע פיגוע ירי בתוך הקו הירוק. גם פיגוע ירי על רכב חולף נלקח בחשבון, אך כתרחיש פחות סביר בגלל השבת. החשש הממשי יותר היה שיחדרו לתוך ישראל עם מכוניתם ויבצעו פיגוע ירי בדומה למחבל מבני ברק.
הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי הודיעה הבוקר בתגובה לחיסול כי היא "נשבעת להמשיך במשימת ההתנגדות לישראל ותקיפה שלה כביטוי לרצונו של העם הפלסטיני". המחבלים שחוסלו הם סאיב עבאהרה (30) מהכפר יאמון ליד ג'נין, חליל טוואלבה (24) ממחנה הפליטים ג'נין, וסיף אבו לבדה (25) ממחנה הפליטים נור שמס בטול כרם.
אבו לבדה ריצה בעבר עונש מאסר בכלא הישראלי בגין עבירות טרור עממי והחזקת אמל"ח, ועבאהרה ריצה מאסר בגין עבירות פליליות. טוואלבה אינו אסיר לשעבר.
8 צפייה בגלריה
שלושת המחבלים שנהרגו בתקרית הלילה הם אנשי הזרוע הצבאית של גא"פ. השלושה הם: סאיב עבאהרה בן 30 מהכפר יאמון ליד ג'נין, חליל טוואלבה בן 24 ממחנה הפליטים ג'נין, סיף אבו לבדה בן 25 ממחנה הפליטים נור שמס בטול כרם.
שלושת המחבלים שנהרגו בתקרית הלילה הם אנשי הזרוע הצבאית של גא"פ. השלושה הם: סאיב עבאהרה בן 30 מהכפר יאמון ליד ג'נין, חליל טוואלבה בן 24 ממחנה הפליטים ג'נין, סיף אבו לבדה בן 25 ממחנה הפליטים נור שמס בטול כרם.
יממה לפני החיסול: אבו לבדה ועבאהרה מצולמים על רקע תמונת בכיר הג'יהאד האיסלאמי שחוסל לפני 20 שנה
8 צפייה בגלריה
הצוואה שהשאיר אחריו המחבל  סיף אבו לבדה
הצוואה שהשאיר אחריו המחבל  סיף אבו לבדה
מעודד את חבריו להמשיך לבצע פיגועים. הצוואה שהשאיר אחריו המחבל סיף אבו לבדה - ותמונה מהסרטון שלו עם סמלי הג'יהאד
יממה לפני החיסול הצטלמו אבו לבדה ועבאהרה עם רובים ואקדחים על רקע תמונתו של מחמוד טוואלבה, מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי בג'נין שחוסל במהלך מבצע "חומת מגן" ב-10 באפריל 2002. טוואלבה, שנודע בכינויו "נורסי", היה אחראי לפיגועים רבים שבהם נרצחו עשרות ישראלים. הוא חוסל בעת שהתבצר בבית בג'נין, אשר הופצץ מהאוויר ועל ידי טנקים בתום קרב קשה שבו נהרגו 13 חיילי צה"ל.
בנוסף, הופץ סרטון שבו נראה אבו לבדה מקריא צוואה ובה הוא מעודד את חבריו להמשיך ולבצע פיגועים נגד ישראל, עם כל הסמלים של הג'יהאד האיסלאמי מאחור ועל ראשו. בחיפוש ברכב של המחבלים נמצאה אותה צוואה כתובה.
בכיר הג'יהאד האיסלאמי בעזה מוחמד שלח התייחס לחיסול: "כשנרגיש שהגדה זקוקה להתערבות מצד עזה - היא תהיה מוכנה לכך. הכוח הצבאי של עזה שייך לגדה, לירושלים ולפנים. אנו בטוחים שאנשינו בגדה המערבית, בירושלים ובפנים ילמדו את ישראל לקח שהיא לא תשכח".
גם ארגון הטרור חמאס התייחס לפעולה הלילית, ומסר כי "מדיניות ההרג והחיסול של ישראל נגד עמנו בגדה ובירושלים לא תספק לה את הביטחון שהיא מחפשת, ולא תיתן לה לגיטימציה לחיות על אדמתנו. ההיפך - אלו יגבירו את כוחו ונחישותו של עמנו בחיזוק ההתנגדות והעימות, כנקמה על דם השהידים ובהגנה על המקומות הקדושים".
8 צפייה בגלריה
אחד מכלי הנשק של המחבלים
אחד מכלי הנשק של המחבלים
עם סמל צה"ל. אחד מכלי הנשק של המחבלים
(צילום: דוברות המשטרה)
8 צפייה בגלריה
רימונים ומחסניות שנמצאו בידי המחבלים
רימונים ומחסניות שנמצאו בידי המחבלים
רימונים ומחסניות שנמצאו בידי המחבלים
הלוחם שנפצע קשה בפעילות פונה במסוק אל בית החולים רמב"ם בחיפה. מיד עם הגיעו הוא הועבר לחדר מיון לטיפול בחדר הלם - ומשם הוכנס לחדר ניתוח. עם סיום הניתוח, הוא אושפז במחלקה לטיפול נמרץ ומצבו הוגדר קשה אך יציב. הלוחם שנפצע באורח בינוני, כך נמסר מבית החולים, סובל מפציעה בגפיים תחתונות. שני הלוחמים שנפצעו קל שוחררו כבר בבוקר לבתיהם.
שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד התייחס למבצע הלילי: "מחזק את כוחות הביטחון שפעלו הלילה נגד חוליית מחבלים. כל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל, כדאי שידע שטובי הלוחמים שלנו בדרך אליו. ננהג ביד קשה נגד כל ניסיון פיגוע. שולח ברכת החלמה מהירה לפצועים, כולנו איתכם".
המחבלים, שחוסלו בתוך רכב, היו תחת מעקב שב"כ בשעות שלפני ההיתקלות. ברכב איתרו כוחות הביטחון את הנשק שבו השתמשו המחבלים לירי ובמקביל גם רימונים ואמצעי לחימה נוספים. על הנשק שמצאו הלוחמים מוטבע סמל צה"ל. לצוות הימ"מ צורף צוות מבצעי של השב"כ, והמבצע נוהל מחפ"ק המבצעים של הארגון.
הכפר עראבה, שבו התרחשה ההיתקלות, מזוהה מאוד עם פעילות הג'יהאד האיסלאמי. גופותיהם של המחבלים לא הושארו בשטח ונלקחו על ידי הלוחמים.
מנהל מערך הטראומה ברמב"ם מעדכן על מצב הפצועים
(צילום: אסף מגל)

8 צפייה בגלריה
לוחמי ימ"מ במיון רמב"ם לאחר הפעילות המבצעית
לוחמי ימ"מ במיון רמב"ם לאחר הפעילות המבצעית
לוחמי ימ"מ במיון רמב"ם לאחר הפעילות המבצעית
(צילום: גיל נחושתן)
חיסול השלושה מגיע בשיאה של מתיחות ביטחונית, בין היתר ביהודה ושומרון. אתמול, במהלך עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון בחברון, נורה למוות פלסטיני שמתחקיר צה"ל עלה כי השליך בקבוק תבערה לעבר לוחמי חטיבת גולני - שהשיבו בירי. ההרוג, אחמד אל-אטרש, בן 29, היה כלוא בישראל שלוש פעמים בין השנים 2010 עד 2020. בעבר הורשע בזריקת בקבוקי תבערה, ייצור אמצעי לחימה ומכירתם. צעירים שהובילו את גופתו קראו "אללה אכבר", ו"ברוח ודם נפדה את פלסטין".

גנץ, שעות לפני החיסול: "נמשיך ליזום"

כוכבי: "ניצול מעבר חקלאי לטרור - חמור"
(צילום: ניקול לסקבי / משרד הביטחון, דובר צה"ל)

אתמול, שעות לפני חיסול השלושה ולרגל תחילתו של צום הרמדאן היום, סייר שר הביטחון בני גנץ באוגדת יהודה ושומרון עם מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס, מפקד האוגדה תא"ל אבי בלוט ומח"ט בנימין אל"מ אליאב אלבז.
"אוגדת איו"ש מתוגברת באלפי לוחמים וחיילים - בעומק השטח ועל מרחב התפר", אמר גנץ בתום הסיור. "נמשיך לבצע מעצרים ויוזמות בהגנה ובהתקפה, ונשים את ידינו על מי שמבקשים לפגוע באזרחי ישראל. בכל מקום ובכל זמן. לקראת חודש הרמדאן, אני מאחל לפלסטינים רמדאן כרים, אבל אני קורא להם לשמור ולפעול למען השקט". שר הביטחון הוסיף: "רק כך נוכל לאפשר כניסה לישראל וצעדים נוספים אותם תכננו. אני מבקש להודות לכוחות צה"ל, המשטרה והשב"כ שפרוסים באופן נרחב גם בסוף השבוע, מסביב לשעון, רחוק מהמשפחות. תודה בשמי ובשם כל אזרחי ישראל".
הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, סייר אף הוא במרחב התפר באוגדה, בין היתר בנקודה שבה חצה המחבל שביצע את הפיגוע בבני ברק. במהלך הסיור קיים הרמטכ"ל תחקור בשטח החציה יחד עם מפקדי הגדודים המבצעים תעסוקה מבצעית באוגדה. הרמטכ"ל סיכם כי יש לסגור את השער שממנו חצה המחבל, ואמר כי ניצול מעבר חקלאי המאפשר מרקם חיים לטובת מטרות טרור הוא דבר חמור. הוא הנחה לתגבר את ההגנה על מרחב התפר ולהמשיך במאמצי ההגנה, המודיעין והסיכול ההתקפי.
בהמשך הסיור, קיים הרמטכ"ל שיח עם מפקדי ולוחמי יחידת דובדבן על הגברת מוכנות הכוחות, חשיבותן של פעילויות סיכול הטרור והמשך המאמץ ההתקפי של צה"ל לשמירה על ביטחון תושבי ישראל. רא"ל כוכבי הביע הערכה רבה ליחידות וללוחמים במיוחד לאור הפעולות המבצעיות המשמעותיות בימים האחרונים.
פורסם לראשונה: 09:56, 02.04.22