פחות מיממה חלפה מאז ההודעה של פיפ"א כי היא מסירה את אירוח המונדיאליטו (אליפות העולם עד גיל 20), שאמור להיפתח בעוד חודשיים, מאינדונזיה - והמדינה המוסלמית סוערת. מההתאחדות האינדונזית נמסר כי פיפ"א ביטלה את ההגרלה, שאמורה הייתה להתקיים מחר (שישי) ולאחר מכן גם הסירה את המדינה מאירוח הטורניר בשל העובדה שעיריית באלי סירבה לארח את נבחרת הנוער הישראלית, שתשתתף לראשונה בטורניר.
אחד מחברי הוועד המנהל בהתאחדות האינדונזית, אריה סינלינגה, תקף את הרשויות שלא היו מעוניינות שישראל תנחת במדינה: "אם נציב דרישות פוליטיות בספורט, זה תמיד יסתיים ככה. אנחנו נהיה מוגלים מאירועי הכדורגל. זה מאוד קשה לכולנו. אנחנו בדרך לאסון ספורטיבי. חייבים להפריד בין כדורגל או ספורט לפוליטיקה".
3 צפייה בגלריה
מונדיאליטו
מונדיאליטו
אליפות העולם עד גיל 20 כבר לא תיערך באינדונזיה
(צילום: AFP)
3 צפייה בגלריה
הפגנה נגד השתתפות ישראל במונדיאליטו
הפגנה נגד השתתפות ישראל במונדיאליטו
ההפגנה בג'קרטה נגד השתתפות ישראל במונדיאליטו
(צילום: AP)
הטורניר, כאמור, אמור לצאת לדרך ב-20 במאי והחלטה לגבי המדינה המארחת החדשה צפויה להתקבל בקרוב. דיווחים שונים בימים האחרונים טוענים כי מי שתזכה באירוח בסופו של דבר תהיה ארגנטינה, שהנבחרת שלה כלל לא העפילה לאליפות.
לכן לא ברור אם אינדונזיה תשתתף באליפות העולם, שכן הכרטיס הובטח לה מתוקף היותה המארחת ולא על בסיס הישג ספורטיבי. בהודעת פיפ"א נכתב כי "סנקציות פוטנציאליות נגד ההתאחדות האינדונזיות עשויות להיות מוטלות בהמשך".
פרשן ה-BBC, סיימון סטון, טען כי "פיפ"א ידעה שכל החלטה לשלול מאינדונזיה את אירוח האליפות תהיה שנויה במחלוקת, אבל היא גם הייתה מודעת שהיא צריכה לעשות הכל כדי להגן על שחקני ישראל מפני איומים ביטחוניים פוטנציאליים. פיפ"א כעת צריכה למצוא אלטרנטיבה די מהר".
3 צפייה בגלריה
נבחרת הנוער
נבחרת הנוער
היכן נבחרת הנוער תשחק בסופו של דבר?
(צילום: AFP)
רק בתחילת השבוע קיבלה המשלחת הישראלית הודעה כי הגרלת הטורניר בוטלה. הסיבה, אז הייתה כי המארחת אינדונזיה ועיראק מסרבות להגרלה פתוחה, בה יוכלו לקבל את ישראל, איתה אין להן יחסים דיפלומטיים. מה עוד שבשבוע שעבר התקיימה בבירת המדינה המוסלמית, ג'קרטה, הפגנה עם כמה מאות משתתפים שדרשו לא לאפשר לנבחרת ישראל להיכנס לאינדונזיה.
ישראל העפילה לראשונה בתולדותיה למונדיאליטו אחרי שסיימה כסגנית אלופת אירופה בקיץ האחרון, הטורניר יחל מ-20 במאי. מלבד המארחת אינדונזיה, גם נבחרת עיראק, כאמור, העפילה לטורניר, וישראל עשויה לשחק מול שתי מדינות מוסלמיות.