יצאנו לבדוק מה עושים בערבה הדרומית
(צילום: גלעד כרמלי)
במשך שנים הייתה הערבה עבור רבים בסך הכול כביש ארוך שאותו צריך לעבור בדרך לאילת. במקסימום, עוצרים לשירותים ותמונה עם נחש בפונדק של כושי ואחרי זה להפסקת שוקו ביטבתה. משבר הפלפלים שפקד בעיקר את הערבה התיכונה לפני יותר מעשור חידד אצל התושבים את ההבנה שהם צריכים לחפש תחומי התפרנסות נוספים – ואחד הבולטים שתפס תאוצה היה תחום התיירות.
הערבה הוא השם שניתן לעמק הצר המשתרע לאורך כ-175 ק"מ מדרום ים המלח ועד מפרץ אילת, ומפריד בין הר הנגב להרי אדום הירדניים. בשטח העצום 21 יישובים ועוד כמה חוות בודדים אשר רובם משתייכים לשתי מועצות אזוריות – חבל אילות והערבה התיכונה. בכולם יחד, קצת יותר מ-7,000 תושבים.
בשנים האחרונות, הצליחו תיירני האזור למתג אותו כיעד לחופשה בפני עצמו – ולא רק כתחנה על הדרך. זאת, למרות שבערבה כולה רק כ-600 חדרי אירוח – בערך כמו שני מלונות באילת. "במלונות ובקולינריה הערבה לא יכולה לנצח את אילת, אבל בתוכן שהיא מציעה לנופשים בהחלט כן", מסביר יועץ התיירות גיל חובב. "לערבה לא מגיעים בשביל בטן-גב ופינוקים. מי שמגיע מחפש ערך, תוכן, טבע וטיולים".
עשרה מתוך 12 יישובי המועצה האזורית חבל אילות, אשר נמצאת בחלקה הדרומי של הערבה, הם קיבוצים – ומוצר הדגל שהם מציעים לנופשים, מלבד החוויה המדברית כמובן, זו חוויית האירוח הכפרי. זאת לצד הפעילויות הרבות שהרשות לפיתוח הנגב מקדמת באזור בחודשי החורף. חדרי אירוח חדשים ניתן למצוא, בין היתר, בקיבוצים אליפז, אילות ולוטן, לצד מתחם הקמפינג של פארק תמנע – שבו מקום לאוהלים פרטיים, אוהלי גלאמפינג משפחתיים וכן קרוונים חדישים ומפוארים.
נוף בפארק תמנענוף בפארק תמנע
נוף בפארק תמנע, עליו עוד נדבר בהמשך
(צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל)
בתחומי המועצה נמצא גם הקיבוץ המסקרן נאות סמדר, על אף שמבחינה גיאוגרפית הוא ממוקם בשולי הנגב ולא בערבה. עד לפני כמה שנים היה הקיבוץ סגור לכניסתם של זרים, ודיווחים על כך שלמעשה מדובר בכת מסתורית עשו דרכם אל כלי התקשורת.
הקיבוץ הוקם על ידי קבוצת חברים מירושלים שהתאספו סביב יוסף ספרא, עזבו את העיר ב-1989 והתיישבו בנגב במטרה להקים, כהגדרתם, "קהילה לומדת" שבה ייבחנו בפועל שאלות על מצבו של האדם בעולם דרך יחסים, עשייה והתבוננות. בקיבוץ טוענים כי ההסתגרות בשנים הראשונות נועדה לצורך הגיבוש הפנימי של הקבוצה - ללא הפרעות חיצוניות.
בית האמנויות בקיבוץ נאות סמדרבית האמנויות בקיבוץ נאות סמדר
בית האמנויות בקיבוץ נאות סמדר
(צילום: גלעד כרמלי)
בית האמנויות בקיבוץ נאות סמדרבית האמנויות בקיבוץ נאות סמדר
בית האמנויות בקיבוץ נאות סמדר
(צילום: גלעד כרמלי)
כעת, כל מי שמעוניין יכול להגיע לקיבוץ, לסייר ואף ללון בחדרי האירוח ולהשתתף בסדנאות שונות. "יש פה דברים שנראים מוזר", מודה שולי הרטמן. "אבל בדיוק בגלל זה צריך להתעמק בפרטים הקטנים. נאות סמדר מנסה לעצור ולהתבונן לעומק, וזה גם מה שאנחנו מצפים מהאורחים שמגיעים לבקר כאן". האטרקציות המרכזיות בקיבוץ הן היקב ו"בית האמנויות" המרהיב – מגדל עשוי בוץ מצופה, שנבנה במשותף על ידי חברי הקיבוץ ומשמש לסדנאות העבודה של האמנים. סיור עצמאי בקיבוץ עולה 25 שקלים לאדם. סיור מודרך ניתן לתאם בטלפון 054-9798957 (שולי) או במייל.
"אקו-כיף" בקיבוץ לוטן"אקו-כיף" בקיבוץ לוטן
"אקו-כיף" בקיבוץ לוטן
(צילום: גלעד כרמלי)
דרומה משם, במטעי קיבוץ אליפז, חממת "חמשת החושים" מציעה למבקרים חוויה חקלאית הכוללת סיור טעים במטעי הפומלות ובשדות וחממות צמחי התבלין, העגבניות, התירס והפלפלים. הכניסה בעלות 30 שקלים. לפרטים נוספים על החממה ועל אפשרויות הלינה בקיבוץ אליפז – הקליקו.
תירס בחממת "חמשת החושים" בקיבוץ אליפזתירס בחממת "חמשת החושים" בקיבוץ אליפז
תירס בחממת "חמשת החושים" בקיבוץ אליפז
(צילום: גלעד כרמלי)
תירס בחממת "חמשת החושים" בקיבוץ אליפזתירס בחממת "חמשת החושים" בקיבוץ אליפז
תירס בחממת "חמשת החושים" בקיבוץ אליפז
(צילום: גלעד כרמלי)

החולות וה"יערות" שנעלמו

ממש ליד קיבוץ אליפז נמצאים גם חולות סמר – הדיונות האחרונות שנותרו בדרום הערבה, אשר מהוות גם בית גידול לכמה מינים נדירים ואנדמיים של בעלי חיים, בהם מברישימון הערבה - העכביש הגדול ביותר שהתגלה במזרח התיכון (אורכו עשוי להגיע לכ-25 ס"מ, אך אין מה לדאוג – הענק הזה כלל לא מסוכן לאדם), שממית ממין ישימונית תמנע וגרביל דרומי – כולם בסכנת הכחדה. בעבר השתרעו החולות על פני כ-15 קמ"ר, אך כיום, בעקבות כרייה מסיבית והסבת אדמות לגידולים חקלאיים, נותרו מהם 2.3 קמ"ר בלבד אשר נמצאים בליבו של מאבק סביבתי לשימור הטבע.
חולות סמרחולות סמר
חולות סמר
(צילום: חיים יפים)
ליד אליפז נמצא גם פארק תמנע, המהווה חלון גיאולוגי לתצורות נוף ייחודיות שפוסלו על ידי כוחות הטבע האימתניים במשך אלפי שנים. תמנע היא המקום הראשון בעולם שבו כרו נחושת, וברחבי הפארק ניתן למצוא אלפי פירים - עדות אילמת למפעל כריית הנחושת המספר את התפתחות הכרייה וההפקה על כל שלביהם, וכן שרידים של תנורי התכה מתקופת האימפריה המצרית הקדומה. הנחושת היא המתכת הראשונה שנעשה בה שימוש ליצירת כלי עבודה, כלי נשק, כלי בית, כלי יוקרה ופולחן. ממצאים ארכיאולוגיים אחרונים מראים כי כריית הנחושת בתמנע החלה עוד בתקופת מלכות דוד ושלמה.
הפטרייה בפארק תמנע בלילההפטרייה בפארק תמנע בלילה
הפטרייה בפארק תמנע בלילה
(צילום: גלעד כרמלי)
עמודי שלמה בפארק תמנע בלילהעמודי שלמה בפארק תמנע בלילה
עמודי שלמה בפארק תמנע בלילה
(צילום: גלעד כרמלי)
בפארק מסלולי טיול רגליים, מסלולי טיפוס ייחודיים על צוקי אבן חול ו-80 ק"מ של שבילי אופניים. הפארק מציע למבקרים פעילויות נוספות כמו שיט בסירות פדלים באגם, מילוי בקבוקים בחול צבעוני, סיורי עששיות ליליים, לינת קמפינג ועוד. הסיורים כוללים ביקור במקדש האלה המצרית חתחור ובעמודי שלמה המרהיבים הסמוכים, באתר הפטרייה, הקשתות המרשימות ואתר ציורי הסלע העתיקים ובו ציור של ציד יענים ויעלים, מרכבות רתומות לשוורים ועוד. בימים אלו מתוכננת הקמת מרכז מבקרים מושקע ברמה בינלאומית וכן נבחנת פתיחת האגם המלאכותי לרחצה. עלות הכניסה לפארק: 49 שקלים למבוגר, 39 שקלים לילד. לפרטים נוספים - הקליקו.
רוכבי אופניים בערבה הדרומיתרוכבי אופניים בערבה הדרומית
רוכבי אופניים בערבה הדרומית
(צילום: רונן טופלברג)
בקצה הדרומי ביותר של הערבה נמצאת העיר אילת – שלצד היותה בירת הנופש של ישראל, מגלמת גם את הצדדים הפחות יפים של חזון הפרחת השממה. לפני קום המדינה, שכן במקום יישוב בדואי קטנטן בשם אום א-רשראש, ובהמשך הוקמה בו נקודת משטרה בריטית. שאר השטח היה "יער קסום" – בִּיצת מלחה שהשתרעה על פני 12 קמ"ר עם סבך של עצי אשל, קנים וצמחיה עבותה שהעניקו מסתור ושפע מזון לעופות נודדים. בסתיו, שימשה המלחה "תחנת תדלוק" אחרונה לציפורים נודדות רגע לפני מסע של 3,000 ק"מ במדבר סהרה, בדרכן מהקור של אירופה אל האגמים החמימים ושופעי המזון באתיופיה.
דוד בן גוריון ביקר במקום ב-1934 וחלם להפוך את "הבִּיצה השוממת" לעיר נמל בינלאומית. לצד הפיתוח המואץ של אילת עם השנים, המלחה נפגעה באופן אנוש, והאובדן היה אסון לעשרות מינים של ציפורים נודדות. בשנות ה-90, כאשר חקלאי קיבוץ אילות דיווחו על כמויות אדירות של ציפורים שמתרכזות בשדות האספסת שלהם, הובן גודל האסון שנגרם למערכת האקולוגית – והוחלט לשקם חלק מהמלחה ולהקים במקום את פארק צפרות.
טיבוע קנית קטנה בפארק הצפרות אילתטיבוע קנית קטנה בפארק הצפרות אילת
טיבוע קנית קטנה בפארק הצפרות אילת
(צילום: גלעד כרמלי)
טיבוע כחול חזה על ידי נועם וייס, מנהל פארק הצפרות אילתטיבוע כחול חזה על ידי נועם וייס, מנהל פארק הצפרות אילת
טיבוע כחול חזה על ידי נועם וייס, מנהל פארק הצפרות אילת
(צילום: גלעד כרמלי)
בפארק פועלת תחנת טיבוע לציפורי שיר, כמו כחול החזה שמגיע לארץ בתקופה זו מצפון אירופה וצפון אסיה, ונשאר כאן כל החורף. בפארק ניתן לראות גם קנית קטנה, שחפית כספית, טבלנים, אנפיות, תמירונים וכן שרקרקים גמדיים שאופייניים לאזור המדברי הזה – ומדגימים מדוע השמירה על נתיב הנדידה של אילת הוא הכרח גלובאלי. הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום, ובכל בוקר ניתן לצפות בטיבוע שנעשה לעשרות ציפורים לצורך בדיקה אם המזון מספיק להן להמשך הנדידה. סיור מודרך של שעה וחצי, כולל צפייה בציפורים באמצעות טלסקופים, בעלות 35 שקלים לאדם או 100 שקלים למשפחה. לפרטים נוספים - הקליקו.
שרקרק גמדי בפארק הצפרות אילתשרקרק גמדי בפארק הצפרות אילת
שרקרק גמדי בפארק הצפרות אילת
(צילום: ירון צ'רקה)
פארק הצפרות אילתפארק הצפרות אילת
פארק הצפרות אילת
(צילום: יח"צ)
מעט צפונית משם, בבריכות המלח שליד שמורת עברונה, להקה של כ-500 פלמינגו קבעה את ביתה. זאת למרות שהפלמינגו הוא עוף נודד שחולף מעל ישראל בחורף ולא תמיד נוהג לעצור בה. הפלמינגו ניזונים בעיקר מסרטני מים מלוחים – והם אלו שמעניקים לציפורים את צבען הוורוד. הביקור במקום אינו כרוך בתשלום.
פלמינגו בבריכות המלח בעברונהפלמינגו בבריכות המלח בעברונה
פלמינגו בבריכות המלח בעברונה
(צילום: תיירות חבל אילות - אליפז)
מול פארק הצפרות נמצא קיבוץ אילות – הקיבוץ הדרומי ביותר בעולם. לאחרונה, החל לפעול במקום בימי שישי בבוקר שוק האיכרים "Eilot Market" אשר נותן במה לחקלאי הערבה למכור מתוצרתם, לצד שוק אוכל עם מטעמיהם של בשלני האזור, גלידת יטבתה, בירת בוטיק מקיבוץ קטורה ועוד. אטרקציה נוספת היא מסעדת "כפות תמרים" שהתפתחה מחדר האוכל של הקיבוץ. לפרטים נוספים על אפשרויות האירוח בקיבוץ אילות – הקליקו.
אירוח כפרי בקיבוץ אילותאירוח כפרי בקיבוץ אילות
אירוח כפרי בקיבוץ אילות
(צילום: קליימקס)

המושב שעל "דרך הבשמים"

בניגוד לחבל אילות, במועצה האזורית ערבה תיכונה אין קיבוצים. בתחומי המועצה שמונה יישובים, בהם חמישה מושבים ושלושה יישובים קהילתיים. לאחרונה, עלה לכותרות המושב צופר שבערבה התיכונה – בעקבות החזרת האדמות החקלאיות במובלעת צופר לריבונות ירדנית – מה שהביא לפגיעה בתושבים שעיקר עיסוקם הוא חקלאות.
ברוכים הבאים לערבה התיכונה
(צילום: בראל אפרים עריכה: יובל קאסנר)
עם זאת, גם תחום התיירות התפתח מאוד בצופר בשנים האחרונות. במושב חדרי אירוח וחאנים, לצד אטרקציות ושירותי הסעדה. "דרך הבשמים" הנבטית, שעוברת באזור, הוכרה בשנת 2005 כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו והופכת את המושב למבוקש גם עבור תיירים מחו"ל.
סמוך לדרך ההיסטורית נמצא אתר הקמפינג ״חאן דרך הבשמים״, שבו ניתן ללון. לפרטים נוספים - הקליקו.
הכניסה לחאן דרך הבשמים בצופרהכניסה לחאן דרך הבשמים בצופר
הכניסה לחאן דרך הבשמים בצופר
(צילום: דניאל ישראלוביץ)
בחוות האנטילופות הסמוכה למושב, על כביש הערבה, אפשר לצאת לסיור ספארי בשטח הפתוח שבו מסתובבים חופשיים מאות בעלי חיים, בהם דישונים, ראמים, אימפלות, גנואים, איילים, יעלים, זברות ואף ערודים, שנמצאים בסכנת הכחדה חמורה ביותר. בחווה גם מעין "תיבת נח" ענקית שבה בעלי חיים נוספים, כגון סוריקטות, חוטמנים, ציפורי שיר, איגואנות וסרטנים כחולים, ופינת ליטוף. ניתן גם ללון בשטח החווה במתחם קמפינג המעוצב בסגנון אפריקני. הכניסה בעלות 30 שקלים. לפרטים נוספים – הקליקו.
ראמים בחוות האנטילופותראמים בחוות האנטילופות
ראמים בחוות האנטילופות
(צילום: רן זיסוביץ)
יעלים בחוות האנטילופותיעלים בחוות האנטילופות
יעלים בחוות האנטילופות
(צילום: רן זיסוביץ)
קמפינג בחוות האנטילופותקמפינג בחוות האנטילופות
קמפינג בחוות האנטילופות
(צילום: אופיר גלבוע)
מי שמעוניין לטייל ב"דרך הבשמים" יכול להיעזר באסתי הירש, מורת דרך המתגוררת במושב צפור ומציעה סיור ג'יפים המיועד לארבעה עד שישה נוסעים. המסלול הקצר כולל נסיעה אל מצודת מואה הנבטית, והמסלול הארוך כולל נסיעה אל נחל עשוש וציר המעיינות או אל נחל נקרות. עלות הטיול במסלול הקצר היא 800 שקלים למשפחה (עד ארבע שעות), ובמסלול הארוך 1,600 שקלים למשפחה (עד שמונה שעות). לפרטים נוספים – בטלפון: 052-4260586.
אסתי הירש במצודת מואהאסתי הירש במצודת מואה
אסתי הירש במצודת מואה
(צילום: גלעד כרמלי)
מצודת מואה הנבטיתמצודת מואה הנבטית
מצודת מואה הנבטית
(צילום: גלעד כרמלי)
לחילופין, ניתן לצאת גם לטיולי אופניים בשבילים השונים בסיועו של יובל סרט מהמושב פארן, אשר מנהל את מיזם "פארן אופן" שמאפשר למטיילים לשכור אופניים ולהימנע מ"סחיבתם" ממרכז הארץ. הטיולים נעשים בהנחיית מדריכים. לפרטים נוספים – הקליקו.
פארן אופןפארן אופן
פארן אופן
(צילום: יובל סרט)
בצופר ניתן לפגוש גם את עדי אתרוג, שמציעה פעילות עם כלבי רעייה. אתרוג נכנסה לתחום רעיית הכבשים ואימון הכלבים במקרה. היא לא ידעה לאמן כלבים לרעייה, אך הרעיון הלהיב אותה מאוד, והיא למדה באופן עצמאי. כיום היא מאמנת כלבים כסיוע לבוקרים והרועים בישראל. בסדנה שאתרוג מציעה למבקרים נערכים תרגילים מאתגרים שאותם יש לבצע על עדר כבשים תוך כדי שיתוף פעולה בין המשתתפים. במהלך הסדנה מדגימים כלבי בורדר קולי מאומנים כיצד הם מתפעלים ביעילות את עדר הכבשים. הפעילות בתשלום של החל מ-200 שקלים למשפחה, בתיאום מראש. לפרטים נוספים – בטלפון: 052-3868909.
פעילות עם כלבי רעייה בהנחיית עדי אתרוגפעילות עם כלבי רעייה בהנחיית עדי אתרוג
פעילות עם כלבי רעייה בהנחיית עדי אתרוג
(צילום: גלעד כרמלי)
בצופר פועל גם יקב MOA, על שם המצודה הנבטית, וניתן להגיע לטעימות במרכז המבקרים. העלות: 35 שקלים לאדם. לפרטים נוספים – בטלפון: 052-3666095.
רונית ומוטי אלעזרי ממושב צופר מגדלים בגן הירק שלהם סוגים רבים של ירקות ופירות – הכול אורגני וללא ריסוס כלשהו. המבקרים עד סביבות השעה 10:30 מוזמנים לארוחת בוקר שאותה רונית מכינה מירקות שנקטפים היישר לקערה, בזמן שמוטי מעביר למבקרים סיור בגן.
רונית אלעזרי בגן ירק בצופררונית אלעזרי בגן ירק בצופר
רונית אלעזרי בגן ירק בצופר
(צילום: עומר שביט)
בני הזוג אלעזרי מגדלים בגן עגבניות, גזרים, קולורבי, כרוב, כרובית, חסות, צמחי תבלין, חצילים, תירס, דלעת, בננות, תותי שדה, פלפלים כמובן ואפילו אטרקציות כמו "קיו מלון" – מעין מלפפון קטנטן. עלות הסיור וארוחת הבוקר במקום היא 75 שקלים. לפרטים נוספים – הקליקו.
אך גולת הכותרת של החקלאות התיירותית בערבה התיכונה היא תערוכת החקלאות השנתית הגדולה בישראל אשר מתקיימת במושב חצבה.
התערוכה תתקיים ב-13-12 בפברואר 2020 סמוך למרכז ויידור – במו"פ ערבה תיכונה תחנת יאיר. לתערוכה צפויים להגיע כ-30 אלף מבקרים שיתרשמו מכל החידושים בעולם החקלאות, אשר יוצגו על ידי 200 חברות מובילות בתחום. המבקרים יוכלו לבקר בחממות המחקר ולראות את הגידולים החדשים ולטעום מהם. הכניסה לתערוכה חופשית. לפרטים נוספים – הקליקו.
פרטים נוספים על האטרקציות ואפשרויות הלינה בערבה ניתן למצוא באתר התיירות של הרשות לפיתוח הנגב ובאתר התיירות ערבה תיכונה.
הכותב היה אורח של קיבוץ אליפז.