(צילום: בראל אפרים, אסף חן)

בין אשדוד לאשקלון, בדיונות היפות של שמורת הטבע ניצנים, לא רחוק מחוף הים, שוכן מקום קסום ומרענן בשם אגם ניצנים. יצאנו מהמזגן אל החום הלוהט לטבילה מרעננת במים הנעימים.
כדי ללמוד על אתר הטבילה המסקרן ביקשנו את עזרתם של המדריכים החביבים של בית ספר שדה שקמים הסמוך. דני מילר, מדריכה של החברה להגנת הטבע בשנת שירות, הובילה אותנו בבטחה ממפרץ החנייה לאורך שביל חולי שמוקף בצמחייה עבותה, אל גדת האגמון והמראה המלבלב שנגלה פתאום מבין העצים עורר השתאות. מדובר במקווה מים גדול ועשיר בצמחייה, המים נצנצו בצבע כחול עמוק ועשרות דגיגונים וצפרדע גדולה קיבלו את פנינו בקפיצות ראווה.
מילר הידענית הסבירה לנו כיצד נוצר הפלא: "אגמון ניצנים הוא לא באמת אגם, אלא בריכת מי תהום. בעבר הייתה כאן מחצבה של סלע כורכר ששימשה לבניית כביש 4 הסמוך ונתיבי איילון. יום אחד העובדים שחפרו כאן פגעו באקוויפר מישור החוף שמכיל מים מתוקים, המים עלו למעלה, מילאו את שטח המחצבה ונוצר האגמון היפה הזה. המים כמובן מתוקים, הם לא לשתייה, אבל ניתן לשחות בהם, הם נעימים וחמימים".
4 צפייה בגלריה
אגם ניצנים
אגם ניצנים
אגם ניצנים
(צילום: אסף קמר)
4 צפייה בגלריה
אגם ניצנים
אגם ניצנים
פיסת טבע נהדרת
(צילום: אסף קמר)
בזמן שטבלנו רגליים וחיכינו לתחילת השידור החי לאולפן ynet זיהיתי נחש מים קטן ששחה לכיווני במהירות מפתיעה ונעלם לתוך צמחיית הקנה העבותה המקיפה את האגמון. המראה המטריד של נחש משובץ בגוון חום-ירקרק מתפתל במים, גרם לי להרהר פעם נוספת בסיטואציה ולשקול מחדש אם לטבול במים, אבל רותם רהב, מדריך בשנת שירות בבית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע, אמר מיד שלא צריך לפחד.
"נחשי המים החביבים שחיים כאן לא ארסיים ולא מסוכנים לבני אדם", הסביר. "גם אם נשחה ויעבור לידינו נחש - לא נרגיש בו. הוא יתעלם מאיתנו ואנחנו נתעלם ממנו. אם הנחש מים עובר צמוד אלינו, אפשר להישאר במקום ללא תנועה או להתרחק באיטיות. הוא לא יעשה לנו כלום. לא צריך לפחד מנחשי מים כי הם לא מסוכנים לבני אדם, הם חלק חשוב בתוך המאזן האקולוגי שיש בטבע.
"בנוסף לחיות המים הרבות שמתגוררות פה, כגון דגים, צפרדעים ומגוון רחב של דו-חיים, יש חיות בר שמתגוררות בדיונות החול שמסביב. אנחנו נמצאים בתוך שמורת החולות הכי גדולה בישראל, 20 אלף דונם של חולות פראיים והאגמון הזה הוא מאגר המים היחידי באזור. בספירה האחרונה שנערכה כאן על ידי רשות הטבע והגנים נצפו 67 צבאים שהאגם הוא מקור השתייה שלהם".
4 צפייה בגלריה
אגם ניצנים
אגם ניצנים
דני, רותם, אסף וגלעד
(צילום: בראל אפרים)
רגע לפני שקפצנו למים הצטרף לשיחה גלעד קשליס, נער בן 13 ממושב בית עזרא הסמוך, שהגיע עם גלשן סאפ מתנפח. "אני בא לכאן הרבה", סיפר. "אין כמו המים המתוקים שפה, ממש כיף כאן. אין הרבה אנשים ומאוד נעים לבוא עם המשפחה בסופי שבוע, אני חותר בשקט ומרגיש את הטבע".
אז איך מגיעים? הקלידו בווייז "אגם ניצנים" או סעו בכביש 4 בין אשדוד לאשקלון ופנו מערבה לכיוון הישוב ניצן. המשיכו בכביש לכיוון חוף הים של ניצנים ותחלפו על פני בסיס טירונים צה"לי מצד שמאל. פחות מדקה לאחר שתעברו את הבסיס תראו חנייה גדולה מצד ימין. שם מחנים את הרכב ונכנסים לתוך שביל צר בין העצים שבקצהו מסתתר האגמון המופלא של ניצנים. באתר הפראי אין שירותי הצלה והרחצה היא על אחריות המתרחצים. כיוון שמדובר בשמורת טבע ואין פחי זבל, אנא שמרו על הניקיון וכדי לא לסכן את בריאותן של חיות הבר קחו איתכם את כל הלכלוך.