בשיתוף תַּכְלִית
האמון של הציבור הישראלי במוסדות השלטון נמצא בשנים האחרונות בשפל חסר תקדים. התנגשויות בתוך ובין מוסדות השלטון הולכות ומתרבות ומחריפות את חוסר האמון בממסד, ויש הטוענים אף מובילות לקרע עמוק בחברה ובפוליטיקה הישראלית.
האם בג"ץ צריך להתערב בעבודת הכנסת? האם יש להגביל את כהונת ראש הממשלה? האם יש לאסור הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח? נשאלת השאלה האם סוגיות אלו ואחרות, שמככבות בכותרות הראשיות בשנים האחרונות, ייפתרו אם יוסדרו כללי המשחק המשטריים אשר יהיו מוסכמים על כולם.
עוד בנושא:
סקר שנערך לקראת יום השידורים הראה כי סוגיית הסדרת כללי המשחק בין הכנסת והממשלה לבית המשפט היא חוצת מפלגות ודעות פוליטיות, והיא חשובה הן למצביעי מפלגות הימין והן למצביעי מפלגות המרכז והשמאל. כ-56% מהמשיבים בסקר סבורים כי עיגון תשתית חוקתית וממשלתית הוא הנושא המשפטי החשוב ביותר שצריך לעמוד על סדר היום.
היום התקיים יום שידורים באולפן ynet בשיתוף תַּכְלִית המכון למדיניות ישראלית, אשר מוקדש למציאות הפוליטית הנוכחית, שנה להקמתה של ממשלת בנט-לפיד, ולשאלה האם דווקא כעת ניתן לייצר הזדמנויות חדשות בנושאים שעד היום פיצלו את הפוליטיקה הישראלית?
בהמשך המשדר יוצג הסקר המלא, שנערך על ידי מכון הסקרים IPanel, וייערכו שלושה פאנלים בהשתתפות בכירים במערכת הפוליטית, משפטנים, מובילי דעה ומייצגי ציבור. צפו במשדר באולפן בראש העמוד.
הפאנל הראשון במשדר עוסק בסוגיות ובאתגרים המשפטיים העולים מהצורך בהסדרת כללי המשחק המשטריים. בפאנל מתארחים יניב רוזנאי, פרופסור באוניברסיטת רייכמן בהרצליה; עו״ד ג׳וני גרין, מנכ"ל הפורום הישראלי למשפט וחירות; פרופ׳ יפעת ביטון, נשיאת המכללה האקדמית אחווה; ועו״ד יסכה בינה, מנהלת המחקר בתנועה למשילות ודמוקרטיה.
בשיתוף תַּכְלִית, מכון מחקר יישומי לקידום מדיניות ישראלית