אנשי צוותו של פעיל האופוזיציה הרוסי אלכסיי נבלני, יריבו הגדול של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הודיעו הבוקר (יום ה') כי מבדיקות שנערכו עולה כי נבלני הורעל באמצעות בקבוק מים בחדרו בבית המלון בעיר טומסק שבסיביר, ולא באמצעות תה ששתה בבית קפה בנמל התעופה מעט לפני הטיסה שבה התמוטט. אנשיו של נבלני הודיעו כי עקבות של החומר הכימי הקטלני "נוביצ'וק" נמצאו על בקבוק מים ריק שהספיקו לקחת מחדר המלון שלו בסיביר, זמן קצר אחרי שנודע להם כי הוא חלה בנסיבות מסתוריות.
עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ
נבלני הורעל בבקבוק מים: איסוף הראיות מהחדר במלון
(רויטרס)

נבלני ואחד הבקבוקים בחדר המלון שלו נבלני ואחד הבקבוקים בחדר המלון שלו
נבלני ואחד הבקבוקים בחדר המלון שלו
(צילום: AP, רויטרס, @NAVALNY/Social Media)
ולדימיר פוטיןולדימיר פוטין
נשיא רוסיה פוטין. "מה הטעם להרעיל?"
(צילום: AP)
נבלני, נזכיר, התמוטט ב-20 באוגוסט במהלך טיסה מסיביר למוסקבה, ואז אמרו אנשיו כי נראה שרעל הוחדר לתה ששתה לפני הטיסה. בסביבתו טענו כי אנשיו של נשיא רוסיה פוטין, שנבלני הוא יריבו הגדול, הם העומדים מאחורי ההרעלה.
בהמשך הועבר נבלני לטיפול בגרמניה, ובדיקות מעבדה שנערכו לדגימות שנלקחו שם מגופו העלו כי הוא הורעל בחומר הכימי הקטלני נוביצ'וק, שפותח על-ידי ברית המועצות ושנטען כי שימש את שלטונות רוסיה גם להרעלתם של מתנגדי משטר אחרים, בהם הסוכן הכפול סרגיי סקריפל שהורעל לפני שנתיים וחצי יחד עם בתו באנגליה.
בקבוקי המים במלון בסיביר. מתוך הסרטון שפרסם הצוות של נבלני בקבוקי המים במלון בסיביר. מתוך הסרטון שפרסם הצוות של נבלני
בקבוקי המים במלון בסיביר. מתוך הסרטון שפרסם הצוות של נבלני
(צילום: רויטרס, @NAVALNY/Social Media)
בסרטון שפורסם היום בחשבון האינסטגרם של נבלני נראים אנשיו סורקים את חדרו במלון Xander בעיר טומסק ב-20 באוגוסט, כשעה אחרי שנודע להם שהתמוטט. באותו פוסט באינסטגרם נכתב כי אנשיו של נבלני החליטו אז לאסוף כל מידע שיוכל לעזור למומחים לקבוע מה קרה לו, משום שהיה ברור להם שרוסיה לא תחקור את העניין.
בסרטון שפורסם בחשבון האינסטגרם נראים אנשיו של נבלני אורזים כמה בקבוקי מים ריקים השייכים למותג "Holy Spring". לפי הצוות של נבלני, שבועיים אחר כך גילתה מעבדה בגרמניה עקבות נוביצ'וק על אחד מבקבוקי המים שנלקחו מחדר המלון. אנשי צוותו התגאו היום בכך שהצליחו לפעול מהר יותר מהמודיעין הרוסי – והספיקו להבריח את הראיות-לכאורה אל מחוץ לרוסיה.
אלכסיי נבלני מנהיג אופוזיציה רוסיה תמונה ראשונה בית חולים ברלין הרעלה נוביצ'וקאלכסיי נבלני מנהיג אופוזיציה רוסיה תמונה ראשונה בית חולים ברלין הרעלה נוביצ'וק
נבלני בבית החולים עם אשתו וילדיו, שלשום
( צילום: AFP)
רוסיה אלכסיי נבלני שותה לכאורה תה לפני ה עלייה למטוס אולי הרגע שבו הורעלרוסיה אלכסיי נבלני שותה לכאורה תה לפני ה עלייה למטוס אולי הרגע שבו הורעל
נבלני שותה בנמל התעופה את התה שבתחילה חשבו כי באמצעותו הורעל
ממשלות במערב דורשות בשבועות הסברים מממשלת רוסיה, אך זו מכחישה שיש לה קשר למה שאירע לנבלני. הרופאים ברוסיה, נזכיר, קבעו כי אין סימנים שהורעל, אבל אנשי נבלני טענו כי הרופאים האלה השתהו בכוונה בבדיקות, הקשו על קרוביו של איש האופוזיציה את הגישה אליו – ומסרו את קביעתם רק אחרי ששוטרים פשטו על בית החולים.
שר החוץ הבריטי דומיניק ראב אמר השבוע בביקור בוושינגטון כי מנקודת מבטה של בריטניה "קשה מאוד לראות הסביר סביר מלבד זה שלפיו ההרעלה בוצעה על-ידי שירותי המודיעין הרוסיים".

צינור הגז בסכנה?

נבלני ממשיך להתאושש בבית החולים שבו הוא מאושפז בברלין, ושלשום בצהריים פרסם לראשונה תמונה שלו יושב במיטתו בבית החולים, מוקף באשתו וילדיו. לתמונה שפרסם נבלני באינסטגרם הוא צירף את ההודעה: "היי, זה נבלני. אני מתגעגע לכולכם. אני עדיין בקושי יכול לעשות משהו, אבל אתמול הצלחתי לנשום כל היום בכוחות עצמי. ממש בעצמי". יום אחד קודם לכן דווח כי נבלני כבר מצליח לעמוד ולצעוד בחדרו.
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקלקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל
מרקל. 90% מהפרויקט הושלמו
(צילום: mct)
"ניו יורק טיימס" דיווח השבוע כי גורם רשמי ביטחוני בגרמניה אמר שנבלני דיבר עם התביעה בברלין על הניסיון להתנקש בו והודיע כי הוא מתכנן לשוב לרוסיה ברגע שיחלים. הדוברת של נבלני, קירה ירמיש, אישרה אחר כך את הדיווח וכתבה בטוויטר: "שום אופציה אחרת לא עומדת על הפרק".
אתמול טענה רוסיה כי הדיבורים במערב על האפשרות להטיל סנקציות עליה בשל הרעלתו של נבלני כבר פוגעים בתוכניתה ללוות כסף בשווקים הבינלאומיים, ובכך הודתה למעשה כי פרשת ההרעלה עלולה לגרום לה נזק כלכלי. מוסקבה מחפשת מקורות מימון חדשים לכלכלתה כדי לפצות על הפסדים שנגרמו לה מהירידה במחירי הנפט וממגפת הקורונה.
רוסיה אלכסיי נבלני אחרי ש הורעל מובל ל בית חוליםרוסיה אלכסיי נבלני אחרי ש הורעל מובל ל בית חולים
נבלני מובל לבית חולים ברוסיה אחרי שהתמוטט בטיסה
(צילום: EPA)
בשבועות האחרונים הועלתה גם ההשערה שאחד מצעדי הענישה של המערב נגד רוסיה יהיה ביטול פרויקט צינור הגז Nord Stream 2, שאמור להעביר גז רוסי לגרמניה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מתמודדת כעת עם קריאות לעצור את הפרויקט, אף ש-90% ממנו כבר הושלמו. הוא אמור להתחיל לפעול בתחילת השנה הבאה.
המשלחת הרוסית לאיחוד האירופי טענה השבוע כי לרוסיה אין שום סיבה להרעיל את נבלני בחומר כימי ואז לאפשר להעבירו לטיפול בגרמניה, ודאי בהתחשב בשיעור התמיכה הנמוך-לכאורה בו. "איזו סיבה יש לשלטונות רוסיה להרעיל את אלכסיי נבלני בהתחשב בכך שהוא זוכה לתמיכה של בקושי 2% מהרוסים?", שאלה המשלחת.
הדוברת של נבלני קירה ירמיש הצביעה בתגובה על הבחירות שבהן זכו בסוף השבוע האחרון בעלי בריתו של נבלני במושבים במועצות המקומיות של שתי ערים בסיביר, ואמרה כי זו הוכחה לכך ששיעור התמיכה בו גבוה בהרבה.