שתף קטע נבחר

נסללה הדרך לכניסת מפעילים סלולריים נוספים

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה סעיף בחוק ההסדרים שיאפשר כניסת שני מפעיל סלולריים חדשים על הרשת של המפעילים הקיימים. "זה יום היסטורי, הדרך לתחרות נפתחה", אמר שר התקשורת. החשש: רק מירס תוכל לעמוד בתנאי המכרז. עוד אישרה הוועדה ייבוא חופשי של מכשירים

הרפורמה בסלולר צוברת תאוצה: ועדת הכלכלה אישרה היום (ב') את הצעת משרד התקשורת לחייב את חברות הסלולר לאפשר לשני מפעילים סלולריים חדשים, נדידה פנים ארצית, תוך שימוש ברשת של המפעילים הקיימים.

 

 

משמעות ההחלטה היא כי החברות שיזכו במכרז של משרד התקשורת יוכלו להתחיל לפעול מהרגע שיקבלו אישור, משום שלא יצטרכו לפרוס אנטנות בשלב הראשון, אלא להשתמש באנטנות של המפעילים הסלולרים הקיימים.

 

התיקון בחוק ההסדרים ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2011. זו הפעם הראשונה שהחלטה זו עוברת, לאחר שנפלה בשנים קודמות פעם אחר פעם. 

 

שני המפעילים הנוספים יידרשו לפרוס רשת משלהם, באופן הדרגתי. סף הכניסה שיאפשר להם לקבל שירותי נדידה הוא פריסת רשת שתאפשר כיסוי של 10% מהאוכלוסייה עד 1 בפברואר 2012.

 

תוך ארבע שנים, המפעילים יתבקשו להגיע לפריסה של 40% ואז לפריסה של 90% תוך שבע שנים.  שר התקשורת יוכל להאריך את כל אחת מהתקופות הללו פעם אחת נוספת, לתקופה שלא תעלה על 3 שנים. המחירים והעלויות של שירותי המפעילים החדשים, ייקבעו בהמשך.

 

הקלות גם בייבוא מכשירים

שר התקשורת משה כחלון אמר כי "זה יום היסטורי, הדרך לתחרות נפתחה". השר הוסיף ואמר: "אנו רוצים לקדם את רפורמת הנדידה, כך שתהיה כאן נדידה פנים ארצית בין מפעילים סלולריים כפי שמקובל בעולם. גם מסיבות של תחרות וגם מסיבות של אסתטיקה ואיכות הסביבה".

 

בנוסף, חברי הוועדה אישרו את פתיחת שוק מכשירי הסלולר לתחרות. הוועדה אישרה את ביטול הצורך באישור מראש לייבוא מכשירים סלולריים. בכך, משרד התקשורת יפקח בדיעבד ולא מראש על ייבוא המכשירים לישראל, על פי סטנדרטים שיקבע שר התקשורת. הדבר יקל על ייבוא בודד של מכשירים ועל ייבוא מקביל שלהם ואמור בסופו של דבר, להוריד מחירים בשוק הזה, שכבר מזמן לא שייך רק למפעילים הסלולריים.

 

חברי הוועדה אף אישרו הפחתה של דמי השימוש ביחידות העברת נתונים (DATA): מטרת הסעיף בחוק ההסדרים לעודד את כניסתם של מפעילים סלולריים חדשים - גם בעלי תשתית וגם מפעילים וירטואליים.

 

נקבע כי מחיר השימוש עבור כל 1 מגה בייט DATA, יהיה מחיר קישור הגומלין שנקבע לדקת שיחה. עלות יחידת גלישה תהיה ביחס של 0.65 ממחיר קישור הגומלין שנקבע לדקת שיחה. מדובר כרגע במחיר ביניים עד לקביעת המחיר הסופי.

 

"שוק הסלולר לא יראה אותו דבר"

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר אקוניס, שיזם עם השרן את הרפורמה, אמר כי "ההתנגדות חברות הסלולר היא רק כדי לחסום את התחרות. אין פה פגיעה באחת החברות, אלא רק ניסיון שלהם למנוע את התחרות".

 

לדבריו, מהלך זה ומהלך ביטול קנסות היציאה שקדם לו, הם "מהלכים היסטוריים שישנו את פניו של שוק הסלולר בישראל. הנדידה תאפשר כניסתם של מפעיל רביעי וחמישי והיא לא פחות ממהפך בשוק הסלולר בישראל שיבוא לידי ביטוי ב-2011".

 

ח"כ אקוניס הוסיף ואמר: "עשינו את השינויים בזמן קצר אחרי שבמשך עשור לא היתה שום התפתחות בתחום. בשבוע אחד חוקקנו חוקים שהם בשורה צרכנית לכל צרכן בישראל. שוק הסלולר לא יראה אותו דבר אחרי ינואר 2011".

 

"הצעת החוק תאפשר רק למירס לעמוד בדרישות"

מנכ"ל חברת קשרנט, יחיאל בן שושן, חברה המבקשת לקבל שירותי נדידה מחברות הסלולר הקיימות, אמר בוועדה כי זה בלתי אפשרי להגיע תוך שנתיים לפריסה של 10%. לדברים הצטרף גם מנכ"ל 018 אקספון, איציק בן אליעזר, שאמר כי "הצעת החוק הזו תאפשר רק למפעיל אחד - מירס - לעמוד בדרישות ולהצליח לתת שירותים לציבור".

 

מנהלת אגף הרגולציה בחברת פרטנר, יהל בן-נר, אמרה כי ההצעה והחוק לא נותנים מענה לחובת פריסה של תשתית בפריפריה. על כך הגיב השר: "נראה שבפרטנר יש מחלקה של עובדים סוציאליים. אני רוצה לראות על כמה חובות ויתרתם לתושבי הפריפריה".

  

עם זאת, ח"כ נחמן שי אמר כי, "צריך לדרוש דרישות מרביות מהשחקנים החדשים ולא לפגוע פגיעת יתר במפעילים הקיימים, כדי שבסוף הצרכן לא ייצא נפסד ולא יסבול מהעלאת תעריפים".

 

ומה יקרה אם חברות הסלולר לא יסכימו עם המפעיל על התעריפים? בוועדה הציעו כי אם התשלום יהיה למעשה תעריף דמי הקישוריות. כמו כן, עלות העברת נתונים (DATA) תעמוד על 65% מתעריף דמי הקישוריות.

 

ח"כ אורי מקלב העלה חשש שהשינוי יוביל לירידה ברמת האיכות. על כך השיב השר כחלון ואמר: "התחרות תהייה על מחיר או שירות והחברות יצטרכו לתת שירות טוב יותר, מחיר טוב יותר או שניהם גם יחד".

 

ורק ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ', התייחסה לעניין איכות הסביבה. היא הציעה לאפשר נדידה גם בחברות שקיימות, כך שהחברות לא יצטרכו להתקין אנטנות חדשות כלל. השר כחלון השיב ואמר כי הדיון היום לא עוסק בנושא הזה והציע לח"כ שמאלוב-ברקוביץ' להגיש הצעת חוק פרטית בעניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
"בפרטנר יש מחלקה של עובדים סוציאליים". כחלון
צילום: ירון ברנר
צילום: עומר הכהן
אנטנה סלולרית
צילום: עומר הכהן
ח"כ אופיר אקוניס יו"ר ועדת כלכלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים