שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בלי בשר: התזונה שתמנע סוכרת ויתר לחץ דם

  מחקרים מהשנים האחרונות מצביע על כך כי שיעור התחלואה במחלות כרוניות כדוגמת סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב יורד ככל שיותר מזונות מן החי יוצאים מהתפריט. איך התזונה הצמחונית והטבעונית משפיעה על מהלך המחלות?

  ההוצאה הכלכלית על מחלות כליה היא גדולה עד מאד אך היא כאין וכאפס לעומת הפגיעה באיכות חיו של המטופל הכליתי. הוצאה זו מהווה כ- 3% מסך ההוצאות הציבוריות השנתיות הולכות על טיפול בדיאליזה, המסתכמת לכ-207 אלף בשנה.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  עלות טיפולי הדיאליזה בישראל עומדת על 1.2 מיליארד שקלים. הדיאליזה היא טיפול שנועד למלא חלק מתפקודי כליה בריאה. טיפול כזה נדרש כאשר הכליות לא מסוגלות יותר למלא את צורכי הגוף. עלות ניתוח השתלת כליה עומד על 203 אלף שקלים למטופל. סך כל ההוצאות על מחלות כליות עולה למשק כ -2.5 מיליארד שקלים בשנה.

   

  עם נתונים כאלה לא פלא שהרפואה מחפשת אחר כל דרך אפשרית לצמצום הוצאות והקלה על החולים. לצד הנתונים על עלות הטיפולים, מספר המטופלים מאז שנת 1990 עלה בכ-253%, כש- 44% סובלים מבעיות בכליות בשל מחלת הסוכרת ו-28% בשל יתר לחץ דם.

   

  תזונה בריאה

   

  התזונה שתצמצם את התחלואה

  לפי מחקרים, ביניהם מחקר האדבנטיסטים מ-2009, צמחונים וטבעונים סובלים פחות מסכרת בהשוואה לשאר האוכלוסיה, ושיעור התחלואה יורד ככל שיותר מזונות מן החי יוצאים מהתפריט.

   

  בנוסף, הם סובלים משמעותית פחות מעודף משקל בהשוואה לאוכלי-כל. אשתקד איגוד הסוכרת האמריקאי הכיר בתזונה צמחונית/ טבעונית כבעלת ערך רב במניעת סוכרת ומחלות לב הנלוות לסוכרת.

   

  השנה (2014) יצאה מטה-אנליזה ב JAMA היוקרתי בה סקרו 7 מחקרים קליניים ו -32 מחקרים תצפיתנים ונמצא כי לדיאטות צמחונית יכולת להפחית יתר לחץ דם.

   

  כ- 23% מהגורמים האחרים (others) למחלות כליות מתחלקים בין גנטיקה, מומים מולדים ומחלות הקשורות לתזונה ואורח חיים; מחלות לב וכלי דם, כולסטרול גבוה, אבנים בכליות, ומחלת כליות הנגרמת מהשמנת יתר. בארה"ב מעריכים כי למעלה מ -10% מהמבוגרים סובלים ממחלת כליות.

   

  בנוסף, מחקרים הראו כי צמחונים וטבעונים סובלים פחות מסוגים מסויימים של סרטן. כתוצאה מכך ביטוח הבריאות הגדול ביותר בארה"ב- "קייזר פרמננטה" המליץ השנה לרופאיו לעודד את החברים בביטוח הבריאות להמיר את תזונתם לצמחונית/ טבעונית.

   

  הסיבות להשמנה ולמחלות כרוניות

  הבעיה המרכזית היא שאנו חיים בתרבות שפע בה אנו אוכלים מהכול הרבה יותר ממה שאנחנו צריכים, עודף זה בא לידי ביטוי בהשמנת יתר ובמחלות הנלוות לה.

   

  הגדולה של הדיאטות המהוססות על תזונה צמחונית היא העובדה שהן יחסית דלות בקלוריות אך עשירות בפירות וירקות, דגנים מלאים, קטניות ואגוזים בהשוואה לתזונתם של אוכלי-הכל, אומניבורים.

   

  תזונה צמחונית עשירה יותר בנוגדי חמצון, פיטוכימיכלים (מרכיבים צמחיים שהגוף יודע לעבד אותם לטובתו כמו למשל הליקופן המצוי בעגבנייה), ויטמינים; C, חומצה פולית, ויטמינים מקבוצת B (למעט ויטמין B12 המגיע מן החי) ומינרלים כמו אשלגן ומגנזיום וסיבים תזונתיים.

   

  הדיאטה עצמה היא דלה, או נטולה במקרה של הדיאטה הטבעונית בכולסטרול, וכן דלה בשומן רווי ומלח. כמו כן, היא דלה בברזל מסוג HEME (ברזל המצוי במזון מן החי) ומהווה חמצן חזק הנחשד כקשור לנזק כלייתי ולנזק לתאי הלבלב, כאן נכנס הקישור להיארעות למחלת הסוכרת.

   

  חלבון הוא אחד מרכיבי התזונה מהם צורכים יותר מדי בתזונה המערבית, כאשר הצריכה עומדת על כ- 1.35-1.5 גר' חלבון /ק"ג בעוד שבדיאטות צמחיות אוכלים בממוצע בדיוק לפי בקירוב לפי המלצות התזונה, כמות של כ 1-0.8 גר' חלבון לק"ג.

   

  עודף חלבון מזיק לאנשים הסובלים ממחלות כליה ולכן הם נאלצים לשמור על דיאטה דלת חלבון שמטרתה להאט את קצב התקדמות המחלה. רק כדי לסבר את האוזן, שוק עוף מספקת כ- 1/4 מכמות החלבון היומית הנדרשת לאדם במשקל 70 ק"ג, ולכן מדובר בדיאטה מוגבלת מאד וקשה לביצוע.

   

  גם כאשר יש נוכחות מחלת כליה נמצא כי העדפה של חלבון צמחי כמו חלבון סויה עשויה להפחית הפרשת חלבון בשתן ולהוריד את רמת הסמנים למחלת כליה כמו אוראה וקריאטנין.

   

  היתרון של מזון לא מעובד

  יתרון נוסף הוא, כאשר הדיאטות הצמחיות מאוזנות ומתבססות ברובן על מזון לא מעובד, הנעשה בהכנה ביתית הן יכילו פחות נתרן דבר התורם להפחתת לחץ הדם. (80% מהמלח מגיע מהמזון המעובד- לדוגמא, גביע קוטג' מכיל 1500 מ"ג נתרן).

   

  אזהרה: אצל חלק מחולי הכליה חלה עלייה ברמת האשלגן. היות והתזונה הצמחונית-טבעונית עשירה במינרל זה יש חשיבות רבה לקבלת יעוץ אצל דיאטנית העוסקת בתחום הנפרולוגיה (מחלות כליה) על מנת לסייע בבנית תפריט מתאים למצב הרפואי האישי.

   

  בשל העלייה בשיעורי ההשמנה, הסוכרת ויל"ד באוכלוסיה חלה מגמת עלייה במס' הסובלים ממחלות כליה כרוניות ואף עלייה במס' האנשים המגיעים לאי ספיקת כליות סופנית ונדרשים לטיפולי דיאליזה או להשתלת כליה.

   

  תזונה צמחית יכולה להוות אסטרטגיה מניעתית קלה וטעימה להפחתת הסיכון לסבול ממחלות אלו עם דגש על כך שיעילות אסטרטגיה תזונתית זו עולה, ככל ששומרים על דיאטה צמחונית-טבעונית לזמן ארוך יותר.

   

   הכותבת דיאטנית קלינית, תרצה בכנס השנתי של עמותת עתיד- עמותת הדיאטנים בישראל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  התזונה שתמנע מחלות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים