שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חבריי הרבנים, הגיע הזמן לקבל את הרפורמים
  קריאה חריגה מהאגף הרבני: "התנועה הרפורמית דהיום, עם כל ההסתייגות שלנו מהאופן שבו עיוותה את ההלכה, מצילה בפועל יהודים מהתבוללות. המלחמה העיקשת של הממסד הדתי בישראל נגד הקהילה הרפורמית, היא שגורמת נזק גדול ליהדות"
  לאחרונה ביקרתי בבית הספר היהודי בקנזס סיטי, במסגרת סדרת הרצאות שהעברתי בקהילה. בבית הספר הייחודי הזה לומדים תלמידים מכל הזרמים: אורתודוכסים, קונסרבטיבים ורפורמים. לילדי הקהילה האורתודוכסית יש מסלול מתוגבר בתחום היהדות, וכמובן שתפילות הבוקר מתנהלות במרחב נפרד עבור כל קבוצה.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

   

  מנהל בית הספר העביר אותי מכיתה לכיתה בזמן התפילה כדי להתרשם מהתפילות השונות. דבר אחד היה ברור - כל ילדי בית הספר יודעים מה זה "שמע ישראל", וכולם גם יודעים מה זו תפילה, ללא קשר לזרם שאליו הם משתייכים.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  כרב אורתודוכסי שההלכה היא נר לרגליו, יש לי התכווצות רפלקסיבית בכל פעם שאני רואה תפילה שחורגת מכללי ההלכה. ועם זאת, לא יכולתי להתעלם מכך שבקנזס הרחוקה, באמצע השום-מקום, כל ילד וילדה יהודים יודעים להתפלל. הקשר ליהדות, לתפילה, לשבת ולחגים - גם אם סותר את ההלכה - הוא בעל ערך קריטי עבור שמירת הזהות, ומהווה נשק אפקטיבי במלחמה נגד ההתבוללות המכלה.

   

  הרפורמה לא מהווה סכנה לאורתודוכסיה

  בשבוע האחרון עשו הרבנים הראשיים יד אחת עם קבוצת רבנים, כדי להגביר את עוצמת המאבק נגד התנועה הרפורמית. כמדומני שאיש מהם לא ביקר בארה"ב, לא עבר בקהילות השונות, ולא למד מקרוב את המורכבות.

   

  בעבר היה מאבק עיקש של מנהיגי הרבנות האורתודוכסית נגד התנועה הרפורמית. האורתודוכסיה הייתה בסכנה, ורבים מחבריה חצו את הקווים. כפי שחששו ראשי התנועה האורתודוכסית, הרפורמה אכן הגבירה את אחוזי ההתבוללות, עובדה שלצערנו הוכחה כנכונה במהלך היסטוריה ובמחקרי הסטטיסטיקה. די לעיין במחקר "פיו" כדי לראות את התוצאות העגומות.

   

  עם זאת, לא ניתן להתעלם מהעובדה שמי שמזדהה עם התנועה הרפורמית, נמצא בסיכון קטן יותר להתבוללות מאלה שלא משתייכים כלל לכל זרם.

   

  התנועה הרפורמית דהיום, עם כל ההסתייגות שלנו מהאופן שבו עיוותה את ההלכה, מצילה בפועל יהודים מהתבוללות. הרפורמים של היום (בדומה למאמר הגמרא על הגויים, בניהם של עובדי כוכבים), רק ממשיכים את מנהג אבותיהם. הם לא מייצרים את הבעיות שנגרמו על ידי הרפורמה – הם חיים בתוך המסגרת שבה גדלו ואליה חונכו.

   

  המלחמה נגד התנועה הרפורמית בארה"ב נובעת מחוסר הבנה מוחלט של המציאות. הרפורמה לא מהווה כיום סכנה לאורתודוכסיה. נדיר מאוד שאדם אורתודוכסי "חוצה את הקווים" לקהילה הרפורמית. הבעיה של כולנו, ובעיקר של התנועה הרפורמית, היא דור ההמשך. מי שעוזב את היהדות בדורנו - עוזב לגמרי, ללא קשר לזרם שאליו הוא משתייך.

   

  הרפורמים מצילים יהודים מהתבוללות

  יתרה מכך, המלחמה העיקשת של הממסד הדתי בישראל נגד הקהילה הרפורמית, היא שגורמת נזק

  גדול ליהדות ומגבירה את ההתבוללות. הקהילות הרפורמיות הולכות ומתרחקות ממדינת ישראל מתוך טענה שהמדינה איננה מכירה בהם כיהודים.

   

  הדור הצעיר סופג את הנרטיב הזה מלידה, ומאבד מוטיבציה להשתייך לעם היהודי. רבים מהם מזדהים עם ארגוני השמאל שתוקפים את ישראל, כגון ה-BDS ו-J-Street – חלקם כתוצאה מכך שמדינת ישראל איננה מכירה בהם.

   

  אינני מתעלם מן העובדה שיש בתוך הקהילה אנשים שהתגיירו שלא כהלכה, ברם מרבית חברי התנועה הרפורמית הם יהודים לכל דבר - ואנו דוחים אותם בשתי ידיים! העולם הרבני חייב להתעשת ולהבין את מורכבות התמונה. אנו מתנגדים לרפורמה בכל תוקף, אך בד בבד עלינו לחבק את אחינו הרפורמים בפזורה, ולסייע לקהילותיהם ולמוסדות החינוך שלהם להתקיים כיוון שהם מצילים יהודים מהתבוללות גמורה.

   

  בגלל שנאת חינם חרב הבית, ולא בשל הרפורמה

  גם מהקהילות הרפורמיות בארה"ב נדרש שינוי גישה: כפי שאתם תובעים שמדינת ישראל לא תדיר אתכם – ובצדק, כך עליכם להבין שמרקם החיים בישראל שונה, ואסור לכם לנסות ולאכוף את משנתכם על החברה הישראלית.

   

  הקהילה הרפורמית מעולם לא תפסה מקום משמעותי בחברה הישראלית. עבור מרבית הישראלים החילונים,
  בית הכנסת שאליו הם (לא) הולכים הוא אורתודוכסי. לתנועה הרפורמית יש עשרות בתי כנסת בכל רחבי הארץ, בעוד שבכל עיר קטנה יש מאות בתי כנסת אורתודוכסיים.

   

  הניסיון של התנועה הרפורמית בארה"ב לכפות על החברה הישראלית לקבל מעמד שווה בתוכה, איננו הוגן ונובע אף הוא מחוסר הבנה מוחלט של המצב בישראל. מדינת ישראל חייבת לתת יחס הוגן לזרמים הליברליים בארה"ב ובשאר מדינות העולם, ואין מקום להדיר גם את חברי התנועות בישראל, אך אין זה מחייב לשנות את המרקם של החברה הישראלית. אני מכיר היטב את שני צדי המתרס, ורואה בצער רב כיצד מתנהל כאן שיח של חרשים.

   

  העם שלנו למוד שנאת חינם. בגללה חרב הבית, ולא בשל הרפורמה. הטעות הראשונה בהיסטוריה היהודית הייתה של אחי יוסף: "וַיִּרְאוּ אֹתוֹ מֵרָחֹק וּבְטֶרֶם יִקְרַב אֲלֵיהֶם וַיִּתְנַכְּלוּ אֹתוֹ לַהֲמִיתוֹ". הגיע הזמן שנסתכל זה על זה מקרוב. שניפגש, נשוחח ונכיר. אולי כך ירד מפלס השנאה, ותיסלל הדרך להגביר אחדות ואהבת חינם בעם ישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Y.R
  למה הם נלחמים בהם כל כך?
  צילום: Y.R
  הרב רונן נויבירט
  מומלצים