שתף קטע נבחר

"איש לא יתגייס": השקרים שמאחורי חוק הגיוס

רוב הצעירים החרדים לא יתגייסו לצה"ל - אך די לראות את התמונות המרגשות מיום הזיכרון החרדי האחרון כדי להבין שמשהו כבר קורה בשטח. הח"כים החרדים ייאלצו להפנים שההתעקשות הלא נורמאלית על סיסטמה חברתית אחידה - פשוט יקרוס. ליברמן, מהצד השני, ייאלץ להבין שתיקונים קוסמטיים בחוק הם בלתי נמנעים. חוק שוויוני לא יהיה

אביגדור ליברמן במליאת הכנסת  (צילום: יואב דודקביץ')
תהיו חייבים לוותר(צילום: יואב דודקביץ')

 

סוגיית חוק הגיוס מדממת את החברה הישראלית כבר עשרות שנים, אלא שכעת היא כבר העלתה מוגלה מכוערת. כה מכוערת, עד שהובילה את ישראל לבחירות - אולי המיותרות בתולדותיה. האינפקציה הזו המטלטלת כעת את החברה הישראלית, ומאוסה בעיניי החילונים ובעיניי החרדים גם יחד, להוציא אולי את הקבוצות הקנאיות שבשני המגזרים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 


 

שכן בתום קילומטרים של טקסטים, הררי מסמכים ואין-ספור דיונים, נדמה שניתן לקבוע כי שאלת השוויון בנטל סובלת משני שקרים בלתי נגמרים בשני קצות המטוטלת הפוליטית: החרדים יתגייסו לצה"ל באופן שוויוני - החרדים לעולם לא יתגייסו לצה"ל.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

למה שקרים? כי בני הישיבות, בוודאי אלה שאינם נשואים - שהם רוב הצעירים החרדים - לא יתגייסו לצה"ל. המתווה הזה פשוט לא יתרחש. אין דרך יפה יותר לומר זאת. אחרי הכול, מי מסוגל להתמודד עם אנשים שסוכני ההשפעה שלהם, האייקונים התרבותיים שלהם הם נשמעים - רואים בגיוס אסון קולוסאלי ברמת ה"ייהרג ובל יעבור"? מישהו מכם מוכן להרוג או להיהרג למען האידאה הזו?

 

אלה שחייבים לשרת

מן העבר השני של הנהר, גם החרדים הרדיקלים המדברים על אסון רוחני נוכח גיוס כלשהו, משקרים באופן גס: התמונות המרטיטות מיום הזיכרון החרדי האחרון, שבו נצפו למעלה מאלף צעירים חרדים וביניהם מאות חיילים מגדוד "נצח יהודה", כשהם שרים במקביל את "התקווה" ואת "אני מאמין", מוכיחים שמשהו בכל זאת קרה במגזר.

 

חוק שוויוני לא יהיה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חוק שוויוני לא יהיה(צילום: ירון ברנר)

 

האמת הנוספת, השלישית, זו שפחות נשמעת, היא מספרם הלא-מועט של צעירים חרדים הרשומים לישיבות השייכות לדרג הנמוך בעולם הישיבות, בסטטוס של "בחורי ישיבה". זר לא יבין זאת. הם מתלבשים כמו בחורי ישיבה ואפילו מופיעים בבית המדרש למספר שעות של שיחה או לימוד שטחי, אלא שהם בהחלט לא עונים לתואר "תורתם אומונתם". למען האמת, הוריהם רק ממתינים ליום בו יינשאו, כדי ששמם, שידוכם או השידוך של אחיהם לא ייפגע.

 

האם מדובר בכל הישיבות? בהחלט לא. אולם, כאמור, אחיי החרדים המעורים בנעשה בשדה הישיבתי מכירים היטב בקבוצה הלא קטנה הזו – שברמה האזרחית, האנושית ובעיקר היהודית חייבת לשרת בצבא.

 

הגיע הזמן להרפות

אז מה צריך היה לעשות? להניח לסוגיה הכואבת והמציקה הזו, ולוותר. אחרת, המוגלה שכבר עולה תתפוצץ לכולנו בפנים, ומלחמת אחים מדממת תהיה בלתי נמנעת. אלא שהבחירות הקרובות, האקט הדמוקרטי שיעלה במיליארדים - עלול להתנהל בצילו של הדיון העצוב הזה.

 

 

רגע לפני שמלחמת האזרחים מתחילה, מותר אולי לבקש, כמעט להתחנן: הרפו, התירו, אפשרו לפצע להגליד. נדמה שכעת אפשר לקבוע: הגיע הזמן. האזרח הישראלי, החילוני והחרדי חפצים בזאת.

 

הח"כים החרדים מוכרחים להבין שההצעה שלמעשה כבר נוסחה על ידי לפיד ו"יש עתיד", וקיבלה את הסכמתו של צה"ל, היא נהדרת עבורם. פשוט קחו אותה לפני שהיא תיעלם. היא מותירה את לומדי התורה האמיתיים ואת העילויים בתוך בית המדרש. המצב האנומלי הזה שבו חברה שלמה מתעקשת, ללא היגיון, על סיסטמה חרדית אחידה – פשוט יקרוס.

 

ליברמן וחבריו, מאידך גיסא, ייאלצו להבין שתיקונים קוסמטיים שנועדו לרצות את הפלגים הקיצוניים ברחוב החרדי, הם בלתי נמנעים. חוק שוויוני לא יהיה. לעולם. ההצעה המעולה הקיימת, עם התיקונים הקלים של החרדים, עשויה להיות סוג של אבן דרך ביחסי חילונים-חרדים במדינת ישראל. אם אתם, נציגי הציבור (עדיין) פועלים ממקום כלשהו של תום לב, אתם נדרשים לקבל זאת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי קובין
אליעזר היון
צילום: אלי קובין
מומלצים