זאת ככל הנראה ההכרעה החשובה ביותר בהיסטוריה הקצרצרה של המועצה המפקחת של פייסבוק: היום (ד') הוחלט במועצה כי נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, לא ישוב נכון לעכשיו לפעילות ברשת החברתית הפופולרית בעולם. עם זאת, המועצה החליטה כי פייסבוק תבחן את ההחלטה מחדש וכי עליה להגיע להכרעה בתוך חצי שנה.
2 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
דונלד טראמפ. הושעה בעקבות המהומות בגבעת הקפיטול
(צילום: Shutterstock, AP)
"המועצה המפקחת תומכת בהחלטה של פייסבוק להשעות את מר טראמפ מפרסום בפייסבוק ובאינסטגרם", כך נכתב בהחלטה. "יחד עם זאת, ההחלטה להשעות את הגישה לזמן בלתי מוגבל מחייבת הערכה מחדש של העונש. בתוך חצי שנה על פייסבוק לבחון את הענישה השרירותית שהטילה, ולהכריע על ענישה הוגנת. החלטה זו מוכרחה להיות מבוססת על כובד ההפרה ועל פוטנציאל עתידי לגרימת נזק. ההחלטה גם צריכה להיות עקבית עם הכללים של פייסבוק בנוגע להפרות חמורות, להיות ברורה, הכרחית ומידתית".
בתגובה להחלטת המועצה המפקחת, פרסם ניק קלג, סגן נשיא לתקשורת ועניינים בינלאומיים בפייסבוק, פוסט בבלוג הרשמי של החברה. "אנו שמחים שהמועצה הכירה בכך שהנסיבות חסרות התקדים הצדיקו צעדים יוצאי דופן", כך נכתב, "יחד עם זאת, המועצה ביקרה את טיבה של ההשעיה הבלתי מוגבלת, ודרשה מאיתנו לבחון אותה מחדש. חשבונו של מר טראמפ ימשיך להיות מושעה במהלך הזמן הזה".

עוד בנושא:

טראמפ מסר בתגובה להחלטה כי "מה שפייסבוק, טוויטר וגוגל עשו זאת חרפה ומבוכה למדינה שלנו. חברות המדיה החברתית המושחתות צריכות לשלם מחיר פוליטי, ואסור לתת להן שוב להרוס את הליך הבחירות שלנו". הנשיא לשעבר הושעה מפייסבוק ומטוויטר בעקבות המהומות על גבעת הקפיטול בחודש ינואר האחרון. בטוויטר הוחלט להשעות אותו מיידית לצמיתות, אולם בפייסבוק ההחלטה לגבי המשך פעילותו עברה למועצה המפקחת - גוף בלתי תלוי המורכב ממומחים בתחומי משפט, זכויות אדם, עיתונות וזכויות דיגיטליות בכל העולם.
2 צפייה בגלריה
טראמפ וצוקרברג
טראמפ וצוקרברג
טראמפ וצוקרברג בזמנים ידידותיים יותר
(מתוך הטוויטר של הנשיא טראמפ)
תיק ההשעיה של טראמפ מפייסבוק הועבר לשולחנה של המועצה המפקחת ב-21 בינואר, כשבועיים לאחר המהומות בקפיטול וההשעיה בפועל. למועצה יש בדרך כלל תקופה של 90 יום לשקול יקים המגיעים לשולחנה ולפרסם החלטה בעניינם, אולם במקרה של טראמפ הודיעה המועצה כי בעקבות העניין הציבורי הרחב בהשעיית חשבונו - היא נאלצת לדחות את ההכרעה בשבועות אחדים.
השעיית טראמפ מפייסבוק ומטוויטר עוררה סערה ציבורית בקנה מידה עולמי. עבור תומכיו הייתה זו החותמת הסופית לנרטיב "סתימת הפיות", אך גם בקרב מתנגדיו יש שטוענים כי ההחלטה לנטרל את טראמפ מרשתות חברתיות היא צעד בלתי-דמוקרטי, שאינו אמור להתקבל במסדרונות ענקיות הטכנולוגיה אלא בבתי המשפט.
השעיית טראמפ מפייסבוק
במהלך כהונתו ביקר טראמפ באופן נרחב את הרשתות החברתיות ואת ענקיות הטכנולוגיה על כך שלדבריו הן עוסקות בהשתקה של קולות רפובליקנים. רק אתמול השיק את ה"רשת החברתית" שלו, מעין בלוג בסיסי שבו טראמפ מפרסם את הגיגיו וממוקם באתר האישי שלו. את הפוסטים אפשר לשתף אל פייסבוק או טוויטר, ואפשר גם ללחוץ לייק - אלא שאין מונה לייקים והפעולה הזאת לא ממש עובדת.
המועצה המפקחת של פייסבוק החלה לפעול רשמית בחודש אוקטובר האחרון. עם פרסום הרכב החברים בה, הביע טראמפ מורת רוח ואף התקשר באופן אישי למארק צוקרברג. טראמפ יצא במיוחד נגד מינויה של פמלה קרלן, פרופסור למשפטים באוניברסיטת סטנפורד ומי שהעידה נגדו במשפט ההדחה ב-2019. לפי דיווח של הניו-יורקר, טראמפ ביקש מצוקרברג להדיח את קרלן מתפקידה, ובמקביל נודע כי המפלגה הרפובליקנית פעלה מאחורי הקלעים כדי להשפיע על הרכב החברים, כולל הצעת בתו של טראמפ, איוונקה, כמועמדת אפשרית.