כבר חמש שנים שכל הצ'אטים בוואטסאפ, אפליקציית המסרים הפופולרית בעולם, מוצפנים מקצה לקצה. זה אומר שאף אחד, גם לא וואטסאפ עצמה, יכול לקרוא מה אתם כותבים. אבל נקודת התורפה מאז ומעולם הייתה הגיבוי בענן: אם אתם מגבים את הצ'אטים שלכם בגוגל דרייב או ב-iCloud של גוגל, הם כבר לא מוצפנים. בקרוב זה הולך להשתנות: בסוף השבוע הודיעה וואטסאפ כי בשבועות הקרובים היא סוף סוף תאפשר למשתמשים להצפין את הגיבויים שלהם.

עוד כתבות שיעניינו אתכם:

1 צפייה בגלריה
וואטסאפ
וואטסאפ
וואטסאפ. הצפנה גם לגיבויים
(אילוסטרציה: Shutterstock)
איך זה יעבוד? בשבועות הקרובים תציע וואטסאפ למשתמשים שתי דרכים להצפנה:
  • בדרך הראשונה, תתבקשו ליצור מפתח הצפנה באורך של 64 ספרות, שיאפשר לכם לגשת לגיבוי שלכם. תוכלו להקליד אותו באופן ידני או לחלופין להיעזר ביישום לניהול סיסמאות. מפתח ההצפנה הזה יהיה ידוע רק לכם, ולא יהיה ניתן לשחזר אותו, ולכן חשוב לשמור עותק שלו במקום בטוח.
  • הדרך השנייה תהיה לשמור את מפתח ההצפנה שלכם ב"כספת" שניתן לגשת אליה באמצעות הענן. כדי לגשת לכספת הזאת תצטרכו ליצור סיסמה רגילה, שלא תהיה ידועה לוואטסאפ. היתרון של השיטה הזאת הוא שאין צורך לזכור או לשמור את מפתח ההצפנה הארוך.
"אנחנו יודעים שחלק מהמשתמשים יעדיפו להשתמש במפתח ההצפנה עם 64 ספרות, בזמן שאחרים יעדיפו משהו שהם יכולים לזכור בקלות, ולכן אנחנו מציעים את שתי האפשרויות", נמסר מוואטסאפ, "ברגע שמשתמשים קובעים את סיסמת הגיבוי שלהם, היא אינה ידועה לנו. הם יכולים לבקש סיסמה חדשה על המכשיר שלהם אם הם שוכחים אותה". ברגע שתיצרו גיבוי מוצפן, גיבויים ישנים שאינם מוצפנים יימחקו באופן אוטומטי.
מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד פייסבוק - החברה האם של וואטסאפ, כתב בפוסט שפרסם: "אנחנו מוסיפים עוד שכבה של פרטיות ובטיחות לוואטסאפ: אפשרות של הצפנה מקצה לקצה לגיבויים שאנשים שבוחרים לשמור בגוגל דרייב או ב-iCloud. וואטסאפ היא שירות המסרים העולמי הראשון בסדר הגודל הזה שמציע הודעות וגיבויים מוצפנים מקצה לקצה, ולהגיע לשם היה אתגר טכני קשה מאוד שדרש מאיתנו מסגרת עבודה חדשה לחלוטין לאחסון של מפתחות ולאחסון ענן במערכות הפעלה שונות". מי שלא יתלהבו מהפיצ'ר החדש של וואטסאפ הן רשויות אכיפת החוק ברחבי העולם, שנהנו עד כה מהעובדה שהגיבויים של וואטסאפ בענן אינם מוצפנים וניצלו את המצב כדי לשים יד על חשודים בעבירות שונות. בעבר אף דווח כי אפל נסוגה מתוכניתה להצפין את חשבונות ה-iCloud של לקוחותיה בעקבות דרישה של ה-FBI. "אני מאמין שיהיו כאלה שימתחו עלינו ביקורת", אמר מנהל וואטסאפ, וויל קאתקרט, לאתר הטכנולוגיה The Verge. "אני מאמין שממשלות צריכות לעודד אותנו להוסיף אבטחה ולא ההפך".