פייסבוק חסמה היום (ד') לצמיתות את פעילי הימין הקיצוני ברוך מרזל ומיכאל בן ארי בשל תמיכתם בתנועות "כך" ו"כהנא חי" - כך נודע ל-ynet. התנועות הוגדרו כארגוני טרור בישראל ובארה"ב ולפיכך מפרות את כללי הקהילה של הרשת החברתית. מרזל ובן ארי מוגדרים כעת כ"אנשים מסוכנים" ולכן הדפים, הקבוצות והפרופילים שלהם יוסרו מהפלטפורמות של פייסבוק, הכוללות גם את אינסטגרם. החברה תסיר גם תוכן המביע תמיכה או משבח את השניים ופועלם.

עוד כתבות שיעניינם אתכם:

2 צפייה בגלריה
מיכאל בן ארי וברוך מרזל
מיכאל בן ארי וברוך מרזל
מיכאל בן ארי וברוך מרזל
(צילום: ירון ברנר)
"במאמץ למנוע ולשבש כל פגיעה ממשית, אנחנו לא מאפשרים לארגונים ולאנשים שמכריזים על יעד אלים או שעוסקים באלימות להיות נוכחים בפייסבוק", נמסר מפייסבוק, "בהתאם לכך, הסרנו את ברוך מרזל ומיכאל בן ארי מהפלטפורמות שלנו, בשל התמיכה המתמשכת שלהם ב'כך'/'כהנא חי' – ארגונים שמוגדרים כארגוני טרור על פי החוק האמריקאי והישראלי".

"עברנו את פרעה, נעבור גם את צוקרברג"

בן-ארי מסר בתגובה ל-ynet: "מדובר בסתימת פיות עלובה, נותנים יד חופשים לארגוני טרור ולי חוסמים דף של 57 אלף על כלום. אני בקושי כותב פוסטים ולא זוכר מתי התייחסתי לעניין פוליטי. העלתי פוסט על הזימון שלי לחקירה על ידי מנדלבליט - אולי מנדלבליט נעלב וביקש מהם?". מרזל טרם הגיב להחלטת פייסבוק.
ברוך מרזל אמר בשיחה עם ynet: "לא חסמו לי כלום כי אין לי פייסבוק, חסמו עמודים שמזכירים את השם שלי. אין לי אפילו מחשב בבית. הם משקרים שאנחנו תומכים בתנועת כך וכהנא חי כדי לקבל לגיטימציה. אני מעולם לא תמכתי בתנועת כך או כהנא חי מהרגע שהוצאו אל מחוץ לחוק. זו הוצאת דיבה של פייסבוק. כך נראה חופש הביטוי בימינו. ייתכן שאתבע אותם דיבה על כך שהאשימו אותי בכך שאני תומך בארגוני טרור. עברנו את פרעה, נעבור גם את צוקרברג".
יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר, מסר כי "חסימתם של ח"כ לשעבר מיכאל בן-ארי וברוך מרזל בטענה של 'אנשים מסוכנים', מקוממת ונועדה לסתום פיות של אנשי ימין אוהבי ארץ ישראל. התנהלותה המבישה של משטרת המחשבות נוסח צוקברג מבישה. טענתם השקרית של פייסבוק כביכול הם נחסמו בשל תמיכתם בתנועת כך שאינה קיימת, מעוררת גיחוך ותדהמה. ולהבדיל אלף אלפי הבדלות פייסבוק לא תסיר חלילה את חשבונות המחבלים תומכי הטרור כמו אחמד טיבי ואיבתיסאם מראענה, הממשיכים להתפרסם באין מפריע אבל את אנשי הימין אוהבי הארץ והעם מחקו. אני קורא לפיסבוק להחזיר לאלתר את חשבונות הפיסבוק באופן מיידי ולהתנצל וקורא לבן-ארי ומרזל להגיש תביעה נגד פייסבוק". כללי הקהילה של פייסבוק אינם מאפשרים לארגונים ולאנשים העוסקים בפעילות טרור ובגילויי שנאה מאורגנים לקבל נוכחות בפלטפורמה. ברשת החברתית בוחנים לא רק את התנהגותם בפייסבוק או באינטרנט, אלא בעיקר את הקשר שלהם להפעלת אלימות מחוץ לפלטפורמה. פייסבוק אוסרת גם על נוכחות של "ארגוני שטנה ומנהיגיהם וחברים בולטים בהם", כאשר ארגון שטנה מוגדר כ"ארגון כלשהו, המונה שלושה אנשים ומעלה, המאורגן תחת שם, סימן או סמל, המבטא אידאולוגיה, הצהרות או פעולות פיזיות התוקפות אנשים על בסיס מאפיינים שונים, ביניהם גזע, השתייכות דתית, לאום, מוצא אתני, מגדר, מין, נטייה מינית, מחלה קשה או נכות".
2 צפייה בגלריה
"ידיעות אחרונות" מדווח על הוצאות התנועות מחוץ לחוק
"ידיעות אחרונות" מדווח על הוצאות התנועות מחוץ לחוק
"ידיעות אחרונות" מדווח על הוצאות התנועות מחוץ לחוק
מרזל שימש כמזכיר סיעת כך בכנסת וכיהן כיו"ר התנועה. בן ארי היה תלמידו של כהנא ופעיל בתנועת כך. התנועה הוצאה מחוץ לחוק הישראלי בשנת 1994 והוגדרה על ידי ארה"ב, קנדה והאיחוד האירופי כארגון טרור. ב-2019 פסל בג"ץ את מועמדותו של בן ארי מהתמודדות לכנסת ה-21. פייסבוק נוהגת מפעם לפעם לחסום פוליטיקאים ואנשי ציבור לתקופה מוגבלת בעקבות פוסטים פוגעניים או מסיתים, אך הרחקה לצמיתות היא מהלך נדיר למדי. בארה"ב נחסם הנשיא לשעבר דונלד טראמפ לצמיתות לאחר שתומכיו הסתערו על בניין הקונגרס בעקבות ההפסד בבחירות לנשיאות. עם זאת, המועצה המפקחת על פייסבוק מתחה ביקורת על ההחלטה ובעקבות זאת הודיעה פייסבוק כי תבחן מחדש את ההחלטה בינואר 2023. בישראל נחסמו לצמיתות בנצי גופשטיין וארגון להב"ה.