יוטיוב מצטרפת לגל החסימות של דונלד טראמפ: פלטפורמת הסרטונים שבבעלות ענקית הטכנולוגיה גוגל, הודיעה הבוקר (יום ד') כי סרטונים חדשים שהועלו לחשבונו של טראמפ נבחנו והוסרו בעקבות "חשש מפוטנציאל מתמשך לאלימות". בנוסף, יוטיוב הודיעה כי היא משעה את חשבונו של טראמפ למשך שבוע לפחות, וכי פיצ'ר התגובות בחשבונו נחסם לצמיתות.
3 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
השעיה לשבוע לפחות. טראמפ
(צילום: AP)
3 צפייה בגלריה
יוטיוב
יוטיוב
מצטרפת לגל החסימות. יוטיוב
(צילום: shutterstock)
על ההשעיה הודיעה יוטיוב באמצעות חשבון הטוויטר הרשמי שלה, אולם לא פירטה מה בדיוק הופיע בסרטונים החדשים שהועלו לפלטפורמה שהפר את תנאי השימוש בה והוביל להשעיה. סרטונים קודמים של טראמפ, שאינם מפרים את התנאים של יוטיוב, עדיין מופיעים בחשבונו, אולם בלתי אפשרי לפרסם בהם תגובות. לטראמפ יש כ-2.7 מיליון עוקבים ביוטיוב, והערוץ שלו מכיל כרגע יותר מ-4,000 סרטונים.
בכך מצטרפת יוטיוב לטוויטר - שחסמה את חשבונו של טראמפ לצמיתות בשבוע שעבר, ולפייסבוק שהודיעה כי חשבונותיו ברשת החברתית ובאינסטגרם מושעים לפחות עד להשבעת הנשיא הנבחר ג'ו ביידן. גם טוויץ', רדיט, דיסקורד ופלטפורמות נוספות נקטו צעדים דומים והסירו קבוצות שמזוהות עם טראמפ ועם תומכיו. זאת בעקבות ההסתערות האלימה על גבעת הקפיטול בשבוע שעבר.
3 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ וטוויטר
דונלד טראמפ וטוויטר
דונלד טראמפ וטוויטר
(עיבוד תמונה. צילום: EPA, Shutterstock)
נכון לרגע זה הרשת החברתית פרלר, המזוהה עם תומכי טראמפ ועם אנשי ימין קיצוני עדיין לא זמינה ברשת - זאת לאחר שהאפליקציה שלה הוסרה מחנויות גוגל ואפל, ושרתיה הושבתו באמצעות AWS - חטיבת שירותי הרשת של אמזון. בחודשים האחרונים לכהונתו קרא טראמפ מפורשות לתומכיו לעבור להשתמש בפרלר, מאחר וראה בה אלטרנטיבה לרשתות חברתיות שלטענתו עוסקות בסתימת פיות של קולות הימין.
גל החסימות של טראמפ על ידי ענקיות הטכנולוגיה מציב שאלות נוקבות. צעדים אלה מגיעים אחרי ארבע שנים שבהן טראמפ היטיב להשתמש ברשתות החברתיות כדי להפיץ את משנתו השנויה במחלוקת - כולל תיאוריות קונספירציה, מידע כוזב, דברי שטנה ועוד - כמעט באין מפריע. צעדים אלה מגיעים רגע לפני שכהונתו מגיעה רשמית לסופה, כשענקיות הטכנולוגיה כבר עם הפנים לממשל הבא - כלומר, מאוחר מדי.
יש שטוענים כי ההחלטה לחסום את טראמפ מהפלטפורמות השונות, כמו גם להשבית את פרלר - מסוכנת בפני עצמה, שכן היא מגיעה מתוך תאגידים מסחריים ולא מתוקף חקיקה. רק לפני יומיים אמרה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי מדובר בהחלטה "בעייתית", שהייתה צריכה להתקבל במסגרת רגולטורית.