חברת X, חברה אחות של גוגל שעוסקת בפיתוח טכנולוגיות פורצות דרך, פותחת מעבדה בינלאומית ראשונה - בתל-אביב. במעבדה, שתיקרא Moonshot Lab - Israel, יעבוד צוות מצומצם - כתריסר אנשים לפי הודעת החברה, שיורכב ממדענים ויזמים. ב-X לא הכריזו על תאריך ספציפי שבו תיפתח המעבדה בארץ, ורק ציינו שהיא תתחיל לפעול מאוחר יותר הקיץ. המעבדה תוקם בבניין אלקטרה בתל אביב, שם נמצאים גם משרדי גוגל ישראל.
3 צפייה בגלריה
משרדי חברת X בקליפורניה
משרדי חברת X בקליפורניה
בקרוב אצלנו. משרדי X בקליפורניה
(צילום: shutterstock)
בעבר הייתה X חלק מגוגל, ואף נקראה גוגל X - אך עם השינוי הארגוני שעשתה החברה ב-2015, במסגרתו הוקמה חברת האם של גוגל, אלפבית, X הפכה לחברה נפרדת.
3 צפייה בגלריה
עובדת ב-X
עובדת ב-X
עובדת ב-X
(צילום: יח"צ)
עדי אהרון-גילתעדי אהרון-גילתיח"צ
את צוות המעבדה של X בארץ תוביל עדי אהרון-גילת, ראש תחום האסטרטגיה בחברה. בפוסט שפרסמה בבלוג הרשמי של החברה, הסבירה אהרון-גילת כי ישראל נבחרה להיות המדינה הראשונה שבה מוקם סניף בינלאומי של X בשל הדימיון בין התרבות הארגונית החדשנית הישראלית לזו של X, וכן בשל האקוסיסטם הטכנולוגי המפותח של ישראל. בנוסף, אהרון-גילת קראה בפוסט ליזמים ומדענים ישראלים להצטרף אל המעבדה. היא תיארה איך לפני כמעט שבע שנים היא הצטרפה לחברה, במה שהיה אחד הגיוסים הראשונים בה לתפקיד שאינו טכני, וכי כשהחלה לעבוד שם - לא הייתה לה הגדרת תפקיד ספציפית. היא התבקשה להצטרף לפגישות שונות בחברה, ובעקבותיהן להציע מה התפקיד שלה צריך להיות. "זה היה שונה מכל מה שאי פעם חוויתי", כתבה בפוסט. אהרון-גילת היא גיאופיזיקאית ובעלת דוקטורט במשפטים מסטנפורד, בנושא חוק ומדיניות סביבתיים. בנוסף לעבודה ב-X, היא גם מרצה לניהול בסטנפורד. בעברה עבדה בחברות בתחום הטכנולוגיה, האנרגיה ועוד, בהן בטר פלייס ו-Atara Bio.
במעבדה החדשה שתוקם מחפשים מדענים ויזמים ישראלים עם מומחיות בתחומים כמו אג-טק (טכנולוגיות בתחום החקלאות), אנרגיה נקייה, רובוטיקה, קיימות סביבתית ועתיד המחשוב. בנוסף לגיוס עובדים, ב-X מעוניינים גם בשיתופי פעולה עם אוניברסיטאות, סטארט-אפים ויזמים מקומיים.
3 צפייה בגלריה
תמונה של רחפן של WING
תמונה של רחפן של WING
רחפן של חברת Wing. הכל התחיל ב-X
(צילום: יח"צ WING)
ב-X מנסים למצוא פתרונות לבעיות גדולות באופן שישפר את העולם באופן רדיקלי. מספר חברות שונות שנמצאות היום תחת המטריה של אלפבית, החלו בתור פרויקטים במעבדת X - בהן Waymo שעוסקת בפיתוח כלי רכב אוטונומיים, Wing שעוסקת ברחפנים לצורך משלוחים, וחברת Verily שעוסקת במחקר בתחום מדעי החיים. למרות התקוות הגדולות מאותן חברות חדשניות, נכון להיום, הרוב המוחלט של הכנסות אלפבית עדיין מגיעות מגוגל.
הפרויקטים הנוכחיים של החברה כוללים את מינרל, שמפתחת טכנולוגיות בתחום מערכות המזון, מתוך שאיפה להפוך אותן למקיימות ופרודוקטיביות יותר, וטיידל, ששמה לה למטרה להגן על האוקיינוסים.