הביטוח הלאומי יפקיד מחר (שלישי) את הפעימה השנייה של מענק הנכים עבור 430 אלף זכאים בסך של 184 מיליון שקל באופן אוטומטי אל חשבונות הבנק שלהם. זהו מענק שישולם בשל אי-קיום מתווה העלאת קצבאות הנכים, עקב אי קיומו של תקציב מדינה מאושר ואי-קיום הבטחת הממשלה מסיבה זו להגדיל את קצבאות הנכים.
בחוק קצבאות הנכים, שאושר בפברואר 2018, הוחלט שקצבאות הנכים יגדלו בסכום כולל של 4.35 מיליארד שקל בארבע פעימות. מתוכם הועברו כ-2.2 מילארד שקל בשתי פעימות, ולאחר מכן, בשל אי העברת המלצות משרד האוצר לשרים ובשל המצב הפוליטי, עדיין לא הועברו שתי הפעימות הנותרות.
4 צפייה בגלריה
מחאת הנכים- חוסמים את כביש החוף באזור נתניה
מחאת הנכים- חוסמים את כביש החוף באזור נתניה
מחאת הנכים - חוסמים את כביש החוף באזור נתניה
(צילום: לביא נאור)
על מנת לאזן את הפגיעה שנוצרה, הוחלט על מענקים שיינתנו רטרואקטיבית מתחילת שנת 2020 והן יחולקו בשתי פעימות. לפני כחודשיים הועברה הפעימה הראשונה וכאמור, מחר הנכים יראו את הפעימה השנייה אצלם בחשבון הבנק.
עבור מי שמקבל יותר מקצבה אחת, הוא יהיה זכאי למספר מענקים - בהתאם לקצבאות אותם הוא מקבל. המענק שיועבר חושב גם על פי דרגת הנכות שנקבעה. כלומר, כל חודש שהזכאי מקבל קצבת נכות עבור 2020 מזכה אותו עבור אותו חודש בהתאם לקצבה ששולמה.
במוסד לביטוח לאומי ציינו, כי כדי לבדוק אם גובה המענק שהועבר תואם למצב הזכאי, ניתן להיכנס אל אתר הביטוח הלאומי ולהכניס את הפרטים למחשבון זכאות לחישוב סכום המענק שפותח עבור מענק זה.
המענק עבור מקבלי קצבת נכות כללית, נקבע על פי דרגת אי-כושר שנקבעה לזכאי ונעה בין 100%-60%. כאמור, מי שזכאי לגמלת נכות וגמלת שירותים מיוחדים - יקבל שני מענקים, אחד עבור כל קצבה.
שר העבודה והרווחה, ח"כ איציק שמולי: "העברת הפעימה השנייה לנכים מסמנת את קיום ההבטחה שלי עבורם. מבחינתי, הצעד הבא הוא להבטיח את העלאת קצבאות הנכות כפי שהובטח להם בעבר בחוק".
מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי: "בנסיבות שנוצרו, אנו שמחים על המענקים הניתנים להם ועל כך שהפחתנו את הבירוקרטיה באופן משמעותי ונפקיד את המענק באופן אוטומטי אל חשבונות הבנק של הזכאים. אנו רואים חשיבות אדירה לכך שהקצבה של הנכים לא תפחת מ-3,700 שקל, כפי שהובטח להם מלכתחילה ועל מנת שיוכלו להתקיים".