אלקטרה מוצרי צריכה וקונצרן בוש העולמי הגישו לרשות התחרות בקשה למיזוג בתחום מיזוג האוויר. ל"כלכליסט" נודע כי בוש תרכוש 40% ממפעל המגזנים של אלקטרה באשקלון. מדובר במפעל המהווה את הפעילות העיקרית של אלקטרה צריכה, שהיא אחת משתי יצרניות המזגנים הגדולות בישראל, לצד תדיראן.
בוש העולמית מבקשת להיכנס לשותפות במפעל החדש שמקימה אלקטרה, על מנת להרחיב את השת"פ של שתי החברות בתחום מערכות החימום התת קרקעיות. במפעל שיוקם באשקלון ייצרו בין היתר מעבי מים לניצול אנרגיית המזגנים לצורך ייצור מערכות חימום תת קרקעיות.
1 צפייה בגלריה
מזגן אלקטרה
מזגן אלקטרה
מזגן אלקטרה
(צילום: יח"צ)
ברשות התחרות אישרו כי הוגשה בקשה למיזוג והיא נבחנת. בעקבות הבקשה למיזוג החלה הרשות לבחון את שוק החשמל ומיזוג האוויר, ופנתה לקמעונאים ויצרנים בענף כדי לנתח את השפעת המיזוג על התחרות.
אלקטרה צריכה צפויה להעתיק את מפעל מערכות מיזוג האוויר שלה מראשון לציון לאזור התעשיה באשקלון, בהשקעה של כ-100 מיליון שקל. המפעל יתפרש על פני 32 דונם וייוצרו בו מערכות קרור וחימום.

מיזוג בין שתי חברות ענק

בוש היא ענקית מוצרי חשמל גרמנית, והיא החברה האם של יצרנית מוצרי החשמל הלבנים BSH, המפעילה שלוחה גם בישראל. אמנם תחום מערכות חימום תת קרקעיות אינו פופולרי בישראל כפי שהוא באירופה, אך החשש הוא כי מיזוג בין שתי חברות הענק עלול ליצור חברה בעלת כח רב בשוק שתהיה לה השפעה על קמעונאים.
לאלקטרה יש הסכמי סחר גם עם בוש העולמית וגם עם חברת ויסמן האירופאית, שלפיהם היא מייצרת לשני המותגים הבינלאומיים מערכות חימום תת קרקעיות שנמכרות תחת שמות המותגים שלהם באירופה. ב-2019 ייצרה אלקטרה לשוק האירופאי מערכות חימום בהיקף כספי של 45 מיליון שקל. אלקטרה עושה מאמצים לשיווק מערכות החימום במרכז וצפון אירופה, כיוון ששם נמצאות מערכות חימום כמעט בכל בית.
תחום החימום הביתי לשווקים אירופאים הוגדר באלקטרה צריכה כמנוע צמיחה לשנים הבאות. באלקטרה צריכה העריכו לאחרונה כי היקף המכירות של מערכות החימום הביתיות יגיע להיקף המכירות של מערכות מיזוג האוויר. ביוני האחרון אף הודיעה אלקטרה צריכה על שיתוף פעולה עם חברת ויסמן האירופאית לפיתוח וייצור מערכות חימום. ויסמן התחייבה לרכוש מאלקטרה צריכה מערכות בהיקף של כ-300 מיליון שקל בחמש השנים הקרובות. מאלקטרה צריכה לא נמסרה תגובה.