שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה - בעברית ובערבית. צפו בחתימה על הסכמי היצוא בדובאי

חברות מהשומרון חתמו על הסכם הבנות ליצוא יין, דבש, שמן זית וטחינה לאיחוד האמירויות, מול חברת האחזקות fam, המוערכת בלמעלה משלושה מיליארד שקל.
ההסכם נחתם הבוקר (שני) במשרדי החברה שממוקמים במגדל יוקרה בדובאי, בין דבש פרדייס שבצפון השומרון, יקב ארנון מגבעות איתמר, יקב טורא, יקב הר ברכה, יקב תום וחברת fam, בנוכחות ראש המועצה יוסי דגן.
6 צפייה בגלריה
ראש מועצת שומרון יוסי דגן במעמד החתימה על הסכמי היצוא
ראש מועצת שומרון יוסי דגן במעמד החתימה על הסכמי היצוא
ראש מועצת שומרון יוסי דגן במעמד החתימה על הסכמי היצוא
(צילום: מועצת שומרון)
דבש פרדייס מהיישוב חרמש מייצרת דבש טבעי ללא תוספות בטעמים ייחודיים, בכמות של כ-50 טון בשנה. יקב טורא הוא בעל שם עולמי שזכה בכ-80 פרסים בינלאומיים ב-10 השנים האחרונות. גם יתר היקבים שחתמו על ההסכם הם יקבים בעלי שם עולמי הזוכים בפרסים בינלאומיים כל שנה, וכך גם שמן הזית והטחינה של אזור השומרון.
יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, בירך במעמד החתימה: "הבוקר אנחנו עושים היסטוריה, אנחנו פותחים דף כלכלי חדש בין החברות המצויינות ביותר בשומרון לבין חברת fam. אני מאוד מתרגש ושמח מהמעמד. השומרון שואף להוביל בכל התחומים, וגם בתחום היצוא והפיתוח העסקי.
6 צפייה בגלריה
יוסי דגן ואנשי עסקים מהשומרון
יוסי דגן ואנשי עסקים מהשומרון
יוסי דגן ואנשי עסקים מהשומרון
(צילום: מועצת שומרון)
"אזור השומרון, שאני גאה לייצג אותו, שוכן בלב מדינת ישראל, מהאזור הצומח ביותר מבחינה דמוגרפית במדינת ישראל וגם מבחינה כלכלית הוא הולך וצומח. אנחנו שמחים להיות הראשונים להביא את השומרון לדובאי. ההסכם הזה והסכמים נוספים שיבואו בהמשך צפויים לחזק את הכלכלה בשומרון ובמדינת ישראל ולהשפיע לטובה גם על איחוד האמירויות. יותר מכך מדובר בבשורה של שיתוף פעולה בין ההתיישבות לאיחוד האמירויות".
יו"ר קבוצת fam holding, ד"ר פייסל עלי מוסא, בירך בהתרגשות: "תודה שהגעתם לכאן, אנחנו מאוד שמחים שהגעתם. אם הייתם שואלים אותי לפני שנה אם הייתי חולם שדבר כזה היה יכול לקרות - הייתי אומר לכם שלא. השגנו מטרה גדולה היום, הפכנו את חזון המדינות שלנו לפרקטיקה, זוהי רק ההתחלה של עסקים בין שתי מדינות, זוהי לא רק חתימה עסקית זוהי אמירה לעולם שאנחנו אחים אמיתיים, אנחנו חברים אמיתיים ואנחנו רוצים לעשות יחד עסקים ולחיות בשלום. אנחנו משנים את העתיד".
עוד אמר עלי מוסא כי "אנחנו מזמינים עוד ישראלים לעשות איתנו עסקים, אנחנו רוצים לומר תודה למר יוסי דגן שפתח את הדלת עבורנו, ובעתיד נפתח קשרים נוספים בינינו לביניכם, בין fam לחברות ישראליות אחרות, בכל התחומים: רפואה, טכנולוגיה, היי-טק ועוד".
6 צפייה בגלריה
יוסי דגן ואנשי עסקים מהשומרון
יוסי דגן ואנשי עסקים מהשומרון
(צילום: מועצת שומרון)
מתן פרדייז, בכיר בדבש פרדייז שבצפון השומרון, אמר: "מעמד מרגש, בטוחים שנמשיך בעקבות החתימה לייצא לא רק לאיחוד האמירויות אלא למוקדים נוספים. נעשה הכל כדי להמשיך לפתח את תעשיית הדבש בשומרון".
ורד בן סעדון, הבעלים של יקב טורא: "אנחנו שמחים ומתרגשים להגיע לדובאי עם היינות של יקב טורא. מאז ומעולם יין חיבר בין אנשים, ויקב טורא זוכה להטביע חותם היסטורי ביחסים בין העמים".
ההתעניינות בקרב משקיעים בדובאי בתעשיית הדבש נובעת מכך שתעשיית הדבש באיחוד האמירויות היא מהחזקות בעולם, וחברת ייצור הדבש בשומרון מייצרת דבש מפרחי אבוקדו, אקליפטוס, פרחי בר ועוד, ללא תוספות.

משלחת רשמית של ראשי רשויות בדובאי

בתוך כך, משלחת של שבעה ראשי רשויות מכל רחבי הארץ נחתה הבוקר בדובאי במטרה לכינון היחסים המוניציפאליים עם ממשלת דובאי, והשתתפה בכנס GITEX העולמי לחדשנות. שרי הממשלה המקומית קיבלו את ראשי הרשויות בידיים פתוחות ואף סיפרו על הכוונה להקים בתי כנסת עבור התיירים מישראל. יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס אמר: "השלום עם האמירויות הוא שלום אמיתי עם פוטנציאל גדול".
6 צפייה בגלריה
 יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס
 יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס
יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס
(צילום: דוברות מרכז השלטון המקומי)
במסגרת הביקור נפגשו ראשי הרשויות עם שרים, מנכ"לי משרדים ממשלתיים מנהיגי דת ומנהלי קרנות חדשנות, מהם שמעו על הכוונה לפתח את המסחר עם ישראל, על ההתמודדות עם מגפת הקורונה, על התוכנית לבנות בתי כנסת לאור היחסים החדשים בין המדינות והרצון לפתח את התיירות. אחד מהשרים אמר כי הם ערוכים לבנות בתי כנסת כדי שהתיירים היהודים יוכלו לעשות בהם שימוש.
חברי המשלחת מלבד ביבס הם ליאת שוחט, ראש עיריית אור יהודה; אלון דוידי, ראש עיריית שדרות; תמים חרזאללה, ראש מועצת זמר; טל אוחנה, ראש מועצת ירוחם; שמואל בוקסר, ראש עיריית נס ציונה ורונן מרלי, ראש עיריית נהריה.
6 צפייה בגלריה
חברי המשלחת
חברי המשלחת
חברי המשלחת
(צילום: דוברות מרכז השלטון המקומי)
6 צפייה בגלריה
(צילום: דוברות מרכז השלטון המקומי)
ראשי הרשויות התרשמו מהתערוכה הטכנולוגית שהוצגה בפניהם, והזמינו את מקביליהם מהאמירויות לוועידת החדשנות של השלטון המקומי MUNI EXPO שתתקיים ביוני השנה.
אנשי הממשל המקומי הביעו עניין רב באנרגיה חכמה, אנרגיה סולרית, התפלת מים, מקורות אנרגיים חלופיים ועוד שיטות שפועלים בהן בישראל. בנוסף, התעניינו לגבי מודל העיר החכמה שמקדם יו"ר השלטון המקומי ביבס.
ביבס אמר כי "השלום עם האמירויות הוא שלום אמיתי עם פוטנציאל גדול שמבוסס על רצון משותף לשיתופי פעולה בתיירות, טכנולוגיה, כלכלה וחדשנות ואנחנו מברכים עליו. במסגרת המשלחת למדנו איך יוצרים Hub בינלאומי מוביל שחיים בו אזרחים מלמעלה מ-200 לאומים שונים, מרכז קוסמופוליטי עסקי אמיתי שנבנה ב-20 שנים, עם מתווה ברור להוביל את העתיד".