איחוד האמירויות אישר לראשונה יצוא תוצרת חקלאית טרייה וחומר ריבוי (לרבות זרעים) וכדומה מישראל ישירות לתחומיו. כך עולה מהסכם שנחתם היום (חמישי) בין האמירויות, משרד החקלאות והשירותים להגנת הצומח.
איחוד האמירויות מייבא תוצרת חקלאית בשווי 10 מיליארד דולר לשנה. בתוך כך, במשרד החקלאות מקווים כי החקלאים יתחילו לייצא ליעד החדש כבר בתחילת נובמבר.
1 צפייה בגלריה
קבוצת רכישה פירות ירקות
קבוצת רכישה פירות ירקות
פירות ירקות
בהשוואה למדינות אחרות שמייצאות לדובאי, ישראל תהנה מיתרון בשל הקירבה הגיאוגרפית: שינוע במשאית דרך עקבה לדובאי ייקח 32 שעות בלבד, ויוזיל עלויות שינוי מול המתחרים. באונייה מאילת מדובר בפרק זמן של בין 8-10 ימים.

"בשורה לחקלאי ישראל"

בשנים האחרונות הייצוא הישראלי נתקל בתחרות קשה ומתגברת באירופה, שכיום נחשבת לשוק הייצוא העיקרי של ישראל לתוצרת טרייה. התחרות העזה היא בין החקלאות האירופית המקומית, אשר נהנית ממענקים והשקעות של האיחוד האירופי לבין מתחרים ממדינות אחרות המייצאות לאירופה, ובהן עלויות הגידול, מים, עבודה וכו' זולות משמעותית לעומת החקלאי הישראלי.
כתוצאה מכך, בשנים האחרונות היצואנים הישראליים הסיטו חלק משמעותי מהיצוא לשוקים אחרים, כדוגמת: רוסיה ומזרח אירופה, המזרח הרחוק וארה"ב (לגידולים שיכולים לשרוד את אורך המסע).
במשרד החקלאות מציינים כי גם הסטת שווקי הייצוא לא הספיקה, וכי הייצוא לרוסיה פוחת משנה לשנה. על כן ההזדמנויות לייצא ליעד חדש וקרוב גיאוגרפית לישראל, פותח עבור הייצוא הישראלי אפשרויות חדשות.
איחוד האמירויות הוא שוק אטרקטיבי לשיווק תוצרת חקלאית בהיותו שוק המבוסס על יבוא. באיחוד האמירויות חיים כ-10 מיליון תושבים, רובם עם הכנסה גבוהה לנפש. כ-80% מהצריכה של תוצרת חקלאית מיובאת מכל העולם בשווי כולל של מעל 10 מיליארד דולר בשנת 2018. בנוסף, איחוד האמירויות מהווה מרכז סחר ומעבר עולמי לסחורות המיועדות למזרח התיכון.
ארה"ב ייצאה לאיחוד האמירויות בשנת 2018 תוצרת חקלאית בהיקף של 1.2 מיליארד דולר, מרביתם למגזר הקמעוני. בנוסף, איחוד האמירויות מייבא תוצרת חקלאית ממרוקו, ירדן ומהרשות הפלסטינאית.
שר החקלאות אלון שוסטר מסר כי "מדובר בבשורה משמחת לחקלאי ישראל. ההסכם שחתמנו כעת עם האמירויות מצעיד אותנו קדימה לעבר עתיד של שיתוף פעולה בתחום החקלאות, לא רק בידע וטכנולוגיה אלא גם בסחר ישיר של תוצרת חקלאית. לחקלאים שלנו נפתח שוק חדש לגמרי, ואני מברך על כך".
ד"ר נחום איצקוביץ', מנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר: "משרד החקלאות רואה חשיבות רבה בפתיחת שווקים חדשים ועידוד היצוא החקלאי מישראל, וימשיך לפעול לפתיחת יעדים נוספים והרחבת השווקים הקיימים. משרד החקלאות הישראלי ידאג כי הייצוא ייבדק ויעמוד בתנאי איחוד האמירויות ויהיה חופשי ממזיקים".