השפעת נגיף הקורונה על רשתות האופנה: קבוצת פוקס החליטה לצמצם את מספר המוכרים בסניפים. מוכרים בבילבונג קיבלו הנחיה לפיה מוכר אחד בלבד יעבוד בחנויות. בפוקס צימקו את מספר העובדים בחנויות גדולות משלושה-ארבעה לשניים. ביאנגה אמרו למוכרים שהחל מהשבוע הבא תהיה רק מוכרת אחת בסניפים.
רשת פוקס מחזיקה גם ברשתות פוט לוקר, מנגו, ללין, אורבן אאוטפיטרס, פרי פיפל, אנתרופולג'י, סאקס ודה צ'ילדרנס פלייס.
2 צפייה בגלריה
סניף פוקס
סניף פוקס
סניף פוקס
באחת הרשתות אמרו לנו מוכרת: "אמרו לנו לצמצם משמרות בשבוע הבא. אנחנו כבר סוגרים שעה מוקדם יותר. כל הקניון ככה. אני חוששת שלא יהיה לי איך לשלם שכר דירה". על השאלה איך שני מוכרים יתמודדו עם חנויות גדולות שיש בהן ארבע קופות השיבו: "זה יגדיל את עומס העבודה, אבל האמת שאין עומס כזה. החנויות רוב היום ריקות".
גם ברשת גולף אנד קו אמרו ל-ynet בשתי חנויות בתל אביב שמספר המוכרים ירד מארבעה לשניים. "עינייך רואות - אין עבודה".
מפוקס נמסר בתגובה כי "קבוצת פוקס מתאימה את מצבת העובדים שלה לתנועת הלקוחות בחנויות, גם בימים אלו אנו נוהגים באופן דומה תוך שמירה על שירותי איכותי וטוב ללקוחינו".
מרשת גולף & קו נמסר בתגובה כי "הרשת מתנהלת בזהירות ובהתאמה למצב בחנויות הגדולות ומתגברת במקביל את אתר האון ליין".
בקבוצות הקניונים כבר התירו לרשתות לצמצם את שעות הפעילות. ברשת זארה סוגרים חנויות ב-20:30. בדיזנגוף סנטר התירו לרשתות לפתוח חנויות שעה מאוחר יותר ולסגור שעה מוקדם יותר. בקבוצת ביג הודיעו כי הקבוצה תתחשב בקשיי השוכרים ותבוא לקראתם בדמי השכירות. בקבוצת עזריאלי הודיעו לשוכרים שיוכלו לפרוס את דמי השכירות של אפריל על פני שלושה חודשים ולסגור חנויות ב-20:30.

עדיקה: שרשרת האספקה נפגעה

חברת עדיקה סטייל התריעה גם היא מפני פגיעה בפעילות החברה בשל הקניונים הריקים, עשרות אלפי האנשים שנכנסו לבידוד וצמצום היקף הקניות של הצרכנים. על אף שעד כה, לדבריה, לא הורגשה פגיעה מהותית בפעילות, מתחילה חברת האופנה בצעדי מנע והערכות לסגר מלא.
2 צפייה בגלריה
חנות של עדיקה
חנות של עדיקה
חנות של עדיקה
החברה שמעסיקה 500 עובדים, מתוכם 100 עובדי מטה, צמצמה את היקף העבודה של אנשי המטה לארבעה ימים במקום חמישה ימי עבודה בשגרה ומאחדת משרות. בשלב זה החברה לא פיטרה עובדים אך היקף משרות אנשי המטה הצטמצם באופן זמני ל-80%. כמו כן, הודיעה החברה על עצירת פעילויות רווחה, ובחינה מחודשת של עלויות השיווק והפרסום והתאמה שלהן להכנסות החברה שעשויות להפגע לאור המצב.
בשלב זה מדגישים בעדיקה כי פעילות החברה לא נפגעה באופן מהותי, אך אם בשבועות הקרובים לא תתבהר התמונה, עשויה להיות להתפשטות נגיף הקורונה השפעה מהותית לרעה על פעילות החברה, הכנסותיה והתוצאות הכספיות, לכן בחרו בחברה להערך בהתאם על מנת לצמצם את השפעת נגיף הקורונה על הפעילות, בטווח הקצר והארוך. עדיקה מציינת עוד כי הייצור בסין עדיין לא חזר לפעילות מלאה, אך בהדרגה חוזרים מפעלים לעבודה חלקית.

הערכות: הפעילות בסין תחזור לשגרה בשבועות הקרובים

בעדיקה מעריכים כי בשבועות הקרובים תחזור הפעילות בסין לעבודה כפי שהיה לפני התפרצות הנגיף. בד בבד העבירה החברה בחודש האחרון קווי ייצור לטורקיה וארה"ב, צעד שצפוי לדבריה לסייעה לה להימנע ממחסור במלאי, ועם זאת אפשר שישפיע על התוצאות הכספיות בשל ייקור עלויות הייצור, עלויות השילוח והיטלי המכס, בעיקר בישראל ובארה"ב. עוד מציינת בחרה כי ביטול הטיסות עלול להשפיע באופן משמעותי לרעה על שרשרת האספקה, שכן עדיקה מייצרת מלאים לטווח קצר ומשנעת את הסחורה באוויר ולא דרך הים.
שרשרת האספקה עשויה להיות מושפעת מביטולי טיסות, עיכובים בשילוחים ועלייה במחירי השילוח. "מגבלות התנועה בין המדינות הינן בעלות השפעה אקוטית על ענף התעופה העולמי, והלכה למעשה, מבוטלות בימים אלו מירב טיסות הנוסעים לישראל", מציינת החברה.
עדיקה מפעילה לצד אתר הסחר גם תשע חנויות פיזיות בישראל וחנות פופ אפ בניו יורק, ומושפעת מהתנועה הדלה בקניונים בשבועות האחרונים. השפעות נוספות לרעה עשויות להיות על הרגלי הצריכה של לקוחות החברה, בישראל ובעולם בין היתר השפעת בידוד של עשרות אלפי האזרחים שמשפיעה על תנועת לקוחות במרכזי הקניות, וההנחיות האחרונות שעלולות להערכת החברה להגיע עד לכדי סגר מלא. מעבר לכך, צפויות השפעות פסיכולוגיות וכלכליות שישליכו על כח הקניה של הצרכנים.

קסטרו מזהירה מפני פגיעה בהכנסות

בתוך כך, קסטרו דיווחה כי מסתמנת פגיעה בהכנסות הקבוצה בעקבות הירידה בצריכה ושיעורי הצמיחה במשק. אתרי הייצור של קסטרו חזרו לעבודה מלאה, אך בחברה טוענים לאי ודאות: "אין ודאות כי העמקת המשבר או התמשכותו לא יגרמו לעיכובים עתידיים בייצור, וכתוצאה מכך לחוסרים במלאי תוצרים מסוימים, שלא ניתן בשלב זה להעריך האם יתממשו ומה היקפם".
מעבר להשפעה על הייצור, חוששים בחברה מהשפעה מאקרו כלכלית על פעילות המשק הישראלי שתשפיע ישירות על הכנסות הקבוצה והחלו לערוך תוכנית "שמטרתה צמצום השפעת המשבר על הקבוצה, ככל הניתן".
עוד אמרו בקסטרו כי "הגבלות המוטלות על ידי רשויות הבריאות בישראל, הכוללות, בין היתר הגבלות על יכולת ההתקהלות, חובת בידוד ביתי של כל השבים מחו"ל, כמו גם של כל מי שבאו במגע עם הנדבקים בנגיף, וכן התנהגות צרכנית זהירה אגב המשבר, עלולות להתבטא בקיטון (ואף משמעותי) בתנועת המבקרים בקניונים ובמרכזים המסחריים, כמו גם בהיעדרות עובדים, כגון מוכרים בחנויות ועובדי מטה ומנהלה. להשפעות ואירועים כאמור, משכם ועוצמתם, עלולה להיות השפעה שלילית מהותית על תוצאותיה של הקבוצה , שאין בידי הקבוצה להעריכה בעת הנוכחית".
פרסום ראשוני: 12:06 , 12.03.20