טכנולוגיית 5G הושקה באופן רשמי בישראל, כשסלקום היא החברה האחרונה לקבל רישיון הפעלה לרשת הסלולרית המתקדמת, שמציעה מהירות גלישה שלא הכרנו. כל ארבע חברות הסלולר הגדולות השיקו חבילות שמותאמות ל-5G. מי מהן היא המשתלמת ביותר?
הרשת החדשה תאפשר חיבור אינטרנט יציב יותר, חבילות גלישה ענקיות, מהירות הורדת נתונים וזמן תגובה מהיר (שיהוי נמוך) פי כמה, ללא דיליי במשחקים מרובי שחקנים, סרטי 4K ו-8K יירדו בקלות וכן תוכלו לחבר לאינטרנט הסלולרי מספר מכשירים בו זמנית בקלות ותוך שמירה על קצב גבוה של הורדה.
2 צפייה בגלריה
(צילום: מירב קריסטל)
הדור החמישי בסלולר גם מאפשר נפח גלישה שמגיע עד טרה (אלף ג'יגה), אך רוב החברות מציעות כעת חבילות של 500 ג'יגה. החבילות האלה מותאמות לרשת החדשה, בעיקר בשל נפח גלישה מוגדל, אך טכנולוגית אין סיבה שתקנו חבילה מיוחדת. אפשר להישאר בחבילות הנוכחיות שלכם, מכמה סיבות.

לא כדאי לרכוש חבילה לדור החמישי. בינתיים

ראשית, הגלישה ב-5G תלויה בשני מרכיבים: מכשיר סלולרי שקולט את הרשת ואנטנות בפריסה טובה. לרוב הישראלים אין עדיין מכשיר תומך ופריסת האנטנות שקולטות את הרשת דלה כרגע, אם כי כל החברות נמצאות לטענתן בתנופת פריסה. שנית, מדובר בחבילות יקרות, 49.90 שקל לחודש ומעלה, כשבשוק שולטות חבילות זולות יותר של 30 שקל לחודש ומטה, ל-150-100 ג'יגה.
כרגע נמכרים בישראל מכשירים בודדים תומכי דור 5 כדוגמת: שיואמי Mi10, שיאומי POCO PRO u, סמסונג גלקסי Z פולד. אם רכשתם מכשיר תומך בחו"ל יתכן שהוא לא יתאים לתדרים בארץ, אבל גם מבחר המכשירים וגם פריסת האנטנות המצומצמת הם מצב זמני שצפוי להשתנות בקרוב.
למרות זאת, אם אתם לא גיימרים מכורים, ניתן כרגע להישאר בחבילות "הישנות" והזולות יותר ולקלוט 5G בתנאי שהמכשיר שלכם מותאם. אלא שבסלקום ו-HOT מובייל לא מאפשרים זאת ללקוחות ומחייבים אותם לרכוש חבילות מותאמות אם הם רוצים חיבור ל-5G. בפרטנר ופלאפון מאפשרים קליטת 5G בלי קשר לחבילה.
מהשוואה עולה כי המחיר החודשי המשתלם ביותר לחצי טרה הוא של סלקום: 49.90 שקל לחודש, מחיר קבוע (עד להודעה חדשה), הכולל גם 5,000 דקות שיחה והודעות ו-500 דקות שיחה לחו"ל לעשרה יעדים בלבד (למתחרות יש למעלה מ-20 יעדים). ניתן להוסיף 10 שקלים בחודש ולקבל אפליקציית סלקום TV למובייל. מחיר דמי החיבור/סים גבוה: 19.90 שקל חד פעמי. סלקום הייתה חייבת להפתיע עם מחיר חודשי נמוך יותר לאור חבירתה לגולן טלקום ו-we4G עבור מכרז התדרים לדור 5, וכיוון שהיא האחרונה להשיק חבילות לדור 5.
כל האחרות מציעות את אותו מחיר לחצי טרה: 59.90 שקל, כל אחת ומשחקיה, כשפלאפון למשל מאפשרת רק 2,500 דקות שיחה והאחרות 5,000 דקות, לפלאפון אין שיחות לחו"ל ולאחרות יש. פלאפון מציעה חבילה ב-49.90 שקל לחודש, אבל עם 200 ג'יגה בלבד ודמי מעבר של 49.90 שקל אם אתה לקוח פלאפון שרוצה לעבור. החבילות בפלאפון גם מתייקרות ל-99 שקל בחודש אחרי שנה והיא גם גובה לא מעט כסף על חריגת גלישה עד 59.7 שקל לחריגה של עד 12 ג'יגה, כשהחריגה הראשונית מייד מחייבת את הלקוח ב-19.90 שקל על 4 ג'יגה.
פרטנר ו-HOT מובייל הן היחידות שמציעות חבילת גלישה של טרה בייט - 1,000 ג'יגה, שתיהן במחיר זהה: 69.90 שקל לחודש. פרטנר מוסיפה לכך ענן אישי (אם תתנתקו מהחבילה תשלמו עליו) ו-HOT מובייל מוסיפה את אפליקציית הטלוויזיה המוזלת שלה נקסט TV. המחיר ב-HOT עולה אחרי 5 שנים ל-89.90 שקל לחודש ואז ל-140 שקל לחודש. גם המחיר החודשי של חבילת 500 ג'יגה עולה כך אחרי 5 ו-6 שנים.