מנכ"ל הביטוח הלאומי באולפן ynet
(צילום: חגי דקל)

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית את תוכנית הסיוע הכלכלי - מענק חד-פעמי לכל תושב: לפי התוכנית שאושרה, כל תושב מעל גיל 18 יהיה זכאי למענק בגובה 750 שקל, ומענק נוסף של 500 שקל בעבור כל ילד עד לילד הרביעי במשפחה. החל מהילד החמישי יתקבל מענק בגובה 300 שקל לכל ילד נוסף. מוקדם יותר הודיע הביטוח הלאומי שאם החוק יעבור היום, ביום ראשון יועברו המענקים רק להורים לילדים מתחת לגיל 18, ובהמשך יועברו שאר המענקים בהדרגה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
המענקים לילדים יועברו במתכונת החדשה שהציע אתמול שר האוצר ישראל כץ, ולפיה יקבלו ההורים 500 שקל עבור כל אחד מארבעת הילדים הראשונים במשפחה, והחל מהילד החמישי הסכום יוקטן ל-300 שקל לכל ילד, ללא הגבלה.
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה על תוכנית המענקים
(צילום: לע"מ )
כך תקבל משפחה עם שישה ילדים 1,500 שקל עבור שני ההורים, 2,000 שקל עבור ארבעת הילדים הראשונים ועוד 600 שקל עבור הילדים החמישי והשישי. בסך הכל - 4,100 שקל. התשלום עבור ההורים יעבור גם הוא ביום ראשון הקרוב.
שאר האזרחים יקבלו את המענק בימים הבאים, כאמור. אזרחים מגיל 18 ומעלה, שהכנסתם פחותה מ-651 אלף שקל בשנה ללא ילדים מתחת לגיל 18, יקבלו 750 שקל כל אחד.

מענק כפול לאוכלוסיות חלשות

מקבלי קצבאות הביטוח הלאומי באוכלוסיות שהוגדרו כחלשות ונזקקות יקבלו מענקים כפולים: נכים, אסירי ציון, נכי פעולות איבה, רדיפות הנאצים, עולים נזקקים וקשישים סיעודיים, כמו גם מקבלי השלמת הכנסה מעל לגיל זקנה, הבטחת הכנסה ודמי מזונות. כל אלו יזכו במענק כפול של 1,500 שקל שישולם קרוב לוודאי באמצע השבוע הבא.
בינתיים, עדיין לא אותרו מאות אלפי זכאים למענק, שלמוסד לביטוח לאומי אין את פרטי חשבונות הבנק שלהם. עקב כך נראה שיהיה עיכוב של שבועות או חודשים בהעברת חלק מהמענקים לאוכלוסייה זו.
במשרד האוצר טוענים שניתן היה להעביר את המענקים כבר מחר ובשל תשעה באב היו רואים אותם הזכאים בחשבונות הבנק ביום שישי. "אין סיבה לעכב את תשלום חלק מהמענקים", אמר גורם באוצר.

משיכה מפיקדון החיילים - מיום שלישי הבא

בנוסף, חיילים או משרתי שירות לאומי שהשתחררו או עתידים להשתחרר במהלך שנת 2020 יהיו זכאים לתוספת של 500 שקל, כך שסך המענק שלהם יעמוד על 1,250 שקל.
מעבר לכך, הקרן לחיילים משוחררים הודיעה היום על עדכון תהליך משיכת כספי הפיקדון האישי. משוחררים שטרם חלפו חמש שנים מיום שחרורם ומעוניינים להשתמש בכספי הפיקדון לאחת משש המטרות הייעודיות בחוק - לימודים, נישואין, רכישת דירה, פתיחת עסק, לימודי נהיגה והכשרה מקצועית - יוכלו החל מיום שלישי הבא, 4.8.2020, להגיש את הבקשה באופן מקוון במקום לגשת לאחד מ-600 סניפי בנק לאומי ובנק הפועלים.
לאחר הגשת הבקשה באיזור האישי באתר, יועברו כספי הפיקדון ישירות לחשבון הבנק של המשוחרר או לנותן השירות, בהתאם לאופי הבקשה. לאורך התהליך יעודכנו החיילים המשוחררים באמצעות מסרונים אישיים והודעות באזור האישי. יצוין כי עד להעלאת המערכת החדשה, ביום שלישי הבא, לא תתאפשר משיכת פיקדון באמצעות הבנקים.
2 צפייה בגלריה
ישראל כץ
ישראל כץ
באוצר טוענים שניתן היה להעביר את המענקים כבר מחר. שר האוצר, ישראל כץ
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
חייל משוחרר שחלפו חמש שנים מיום שחרורו, יקבל את יתרת הפיקדון ישירות לחשבון הבנק שלו בדחיפה. מימוש הפיקדון לטובת הכשרה מקצועית ולקבלת החזרים בגין הפסקת לימודים יתאפשר בסניפי בנק הדואר. במקרה של החזר - תופקד ההמחאה בחשבון הפיקדון לטובת מימוש עתידי לכל אחת מהמטרות הקבועות בחוק.

מענקים כפולים גם לנכי צה"ל

יו"ר שדולת נכי צה"ל בכנסת, ח"כ אלוף (מיל') עוזי דיין, סיכם עם שר האוצר ויו"ר ועדת הכספים על מענקים כפולים לנכי צה"ל. לפי הסיכום, לו שותפים גם מנכ״ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, ובתיאום עם ארגון נכי צה״ל, הוחלט להגדיל את מענקי נכי צה"ל כך: מענק רגיל יקבלו כל נכי צה"ל, כמו כל אזרח בישראל - 750 שקל. בנוסף, נכי צה"ל המקבלים תגמולי קיום (תג"ם) יקבלו מענק כפול.
יתרה מכך, סוכם כי נכי צה"ל המוגדרים חפ״ר (חוסר פרנסה) - יקבלו מענק כפול, אולם זכאיי תגמולים המוגדרים כתט"ר (תגמול טיפול רפואי) - בשל הגדרה משפטית מגבילה, יקבלו מענק רגיל.

ברגע האחרון: הפחתת מס רכישה אושרה כחלק מהתוכנית

בתוך כך, כחלק מהתוכנית אושרה גם הפחתת מס הרכישה מ-8% ל-5% לרוכשי דירה שנייה ומעלה, על אף שהיא לא נועדה לסייע לאזרחים לצלוח את המשבר הכלכלי. לפי ההצעה שהעלה שר האוצר כץ, יופחתו מדרגות מס הרכישה שיחולו על רוכשי דירת מגורים נוספת.
חברי כנסת אחדים אמנם אישרו את ההפחתה אך הביעו פליאה על שילוב התוכנית העוסקת בדיור בתוכנית המענקים. תחילה סירב יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, לאשר את הכללת החוק "בחוק שאינו קשור כלל לעניין", אך לבסוף השתכנע תמורת אישור סופי של שינוי המענקים לילדים.
את העלאת מס הרכישה מ-5% ל-8% יזם לפני חמש שנים שר האוצר לשעבר משה כחלון כדי להרחיק מהשוק את המשקיעים ולהביא לירידת מחירי הדירות. המשקיעים אכן פרשו תחילה בחלקם אך לאחרונה שוב חזרו רבים מהם לשוק הדיור. כעת קיים חשש שהורדת שיעור מס הרכישה תביא לגידול בביקוש לדירות להשקעה ומחירי הדירות יעלו עוד.
יו"ר ועדת הכספים גפני מסר כי "עשינו מאמץ גדול כדי לאשר את החוק דווקא היום ערב ט' באב, יום בו עלינו להתחזק באהבת חינם וערבות הדדית, כדי שהכסף ייכנס לחשבונות הבנקים של האזרחים כבר בימים הקרובים".
מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, אמר מוקדם יותר כי "פרויקט בסדר גודל של מענק לכל אזרח, מעולם לא היה במחוזותינו. עובדי הביטוח הלאומי ממשיכים לעבוד במתכונת חירום מאז מרץ, בעמידה במשימות הלאומיות, מתוך מודעות לגודל השעה והשליחות שבצידה. הכספים יועברו לרשות הזכאים בפעימות עד שאחרון האזרחים יקבל את המענקים המגיעים לו".
פורסם לראשונה: 13:45, 29.07.20