צפו: השלכות משבר הקורונה על ענף הנדל"ן
(צילום: ירון ברנר)

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בגבעתיים הפקידה השבוע להתנגדויות הציבור תוכנית להקמת 557 דירות בשלושה מגדלים במתחם ט' ברחוב ההסתדרות שבדרום העיר. מדובר בפרויקט שמקדמת חברת אאורה מכוח תוכנית מפורטת של עיריית גבעתיים, שמפנה שטחים לפי כללי תוכנית המתאר העירונית. על פי הדיווח של אאורה לבורסה, מדובר בתוכנית שחלה על מתחם אחד מתוך שני מתחמים בקרבת דרך אלוף שדה בגבול עם דרום מזרח תל אביב, שצפויים לכלול 725 יחידות דיור חדשות בארבעה מגדלים בני 25-35 קומות.
במסגרת התוכנית יהרסו 174 יחידות דיור ישנות בשבעה בנייני שיכון משנות ה-60 של המאה הקודמת בני 4-5 קומות ברחובות ההסתדרות 56-72 , אידמית 20-26 וההסתדרות 29-43. התוכנית המשלימה במתחם א' ברחוב ההסתדרות הופקדה בחודש שעבר, ובמסגרתה ייבנו 168 דירות חדשות במקום 60 דירות ישנות בשני בניינים בני 4-5 קומות. היתרי בנייה צפויים להתקבל ב-2021.
2 צפייה בגלריה
מתחם ט' ברחוב ההסתדרות בגבעתיים
מתחם ט' ברחוב ההסתדרות בגבעתיים
מתחם ט' ברחוב ההסתדרות בגבעתיים
(צילום: אאורה ישראל)
למתחם ההסתדרות תוכנית בניין עיר (תב"ע בתוקף) מחוזית שחלה על כל מתחם ההסתדרות ותכלול בסך הכל 2,700 יחידות דיור חדשות במקום 900 הדירות הקיימות. אאורה קידמה תב"ע מפורטת לשני המתחמים כשלב בדרך לקבלת היתרי בנייה, כאשר על פי הדיווח, היא צפויה להיות החברה הראשונה במתחם שהגיעה לשלב זה, ותוכל לשווק ולקבל היתר בנייה בשנה הבאה. ב-2017 הופקדה התוכנית בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז תל אביב, וכעת הופקדו תוכניות איחוד וחלוקה בסמכות הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה.
2 צפייה בגלריה
גבעתיים. מתיחת פנים בדרום העיר
גבעתיים. מתיחת פנים בדרום העיר
גבעתיים. מתיחת פנים בדרום העיר
(צילום: עופר עמרם)
מהנדסת העיר גבעתיים: "הורדנו את גובה הבניינים כך שהתושבים נתנו אור ירוק לתוכנית. היו מגדלים מאוד גבוהים של לפחות 45 קומות גם בחלקים הפנימיים של המתחם, ובחמש השנים האחרונות הצלחנו להגיע להסכמות"
מהנדסת העיר שרית צולשיין מסבירה כי מדובר בתוכנית כוללנית להתחדשות עירונית שהעירייה מנסה לקדם כבר 20 שנה, והתושבים התנגדו לה תחילה בשל גובה המגדלים המתוכננים. "הורדנו את גובה הבניינים כך שהתושבים נתנו אור ירוק לתוכנית", היא אומרת ל-ynet. "היו מגדלים מאוד גבוהים של לפחות 45 קומות גם בחלקים הפנימיים של המתחם, ובחמש השנים האחרונות הצלחנו להגיע להסכמות, כך שברחובות הפנימיים המגדלים יכללו עד 25-35 קומות ובשולי השכונה על דרך אלוף שדה עד 35 קומות".
לדברי יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל אאורה, "על רקע מחסור חמור של קרקעות זמינות במרכז הארץ, החלופה היחידה לבניית שכונות מגורים בגוש דן היא באמצעות התחדשות עירונית בהיקפים משמעותיים, בה לאאורה יש התמחות והיא המובילה בתחום. מתחילת השנה, על אף התפרצות נגיף הקורונה, המשכנו לקדם עסקאות משמעותיות וחווה גידול בפעילותה וברווחים, מגמה שתתחזק גם בשנת 2021".