הקניונים עולים למתקפה: יוסי לנזיאל, מנכ"ל קניון הזהב בריאיון לאולפן ynet
(צילום: נדב אבס, חגי דקל, אורי דוידוביץ)

במשרד האוצר מתכננים להודיע על פתיחת הקניונים במהלך השבוע הבא. ביום ראשון שעבר נפתחו לפעילות מרכזי המסחר הפתוחים והחנויות ברחובות ובסוף השבוע הורחבו ההקלות והותרה פתיחה גם של חנויות אופנה, מספרות ומכוני קוסמטיקה שהיו סגורים עד אתמול.
אלא שלמרות ההנחיות, עשרות רשתות אופנה וקמעונאות השביתו את הפעילות למשך יום אחד, במחאה על סירוב הממשלה להענות לדרישות הפיצוי והמענקים שדרשו. בעקבות הלחץ הציבורי, הודיעו אתמול בערב משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר על מענק של שישה מיליארד שקל לחברות ורשתות גדולות.
2 צפייה בגלריה
קניון הזהב ריק עקב הנחיות משרד הבריאות
קניון הזהב ריק עקב הנחיות משרד הבריאות
קניון הזהב ריק עקב הנחיות משרד הבריאות
(צילום: נדב אבס)
הבוקר נפתחו עשרות רשתות קמעונאות בהן רשתות ספרים, צעצועים, ציוד ספורט, חנויות למוצרי תינוקות, הנעלה ועוד. רשתות האופנה והביגוד הגדולות שהובילו את המאבק בהן פוקס, קסטרו, גולף, המשביר לצרכן, פקטורי 54, קבוצת בריל ואחרות לא פתחו היום סניפים והודיעו כי יחזרו לפעילות ביום חמישי.
קבוצת גולף תפתח סניפים רק ביום ראשון. ברשתות האופנה ניצלו את העובדה כי מחר יום הזכרון והסגר מתחדש, והעדיפו לפתוח את החנויות לאחר יום העצמאות, בין היתר כדי שהמשכורות של העובדים בחל"ת ישולמו על ידי המדינה.
קבוצת פוקס, המפעילה כ-700 חנויות בקניונים ובמרכזי מסחר, פתחה היום חנויות בודדות של רשת ההנעלה פוטלוקר לאחר שבימים האחרונים החלה בפתיחה הדרגתית של חנויות שילב. פוקס תפתח כ-300 חנויות ביום חמישי ותחזיר אלפי עובדים מחופשה ללא תשלום.
במרכזי המסחר הפתוחים הייתה בסוף השבוע והיום בבוקר תנועה ערה של קונים ונראה כי הציבור צמא לבצע קניות ומדי יום נרשמת עלייה בכמות המבקרים ובפדיונות. החניונים במרכזי G ובמרכזי ביג התמלאו היום בכלי רכב והתורים מחוץ לחנויות היו ארוכים.
חי גאליס, מנכ"ל ביג, מסר בשיחה ל"כלכליסט" כי "הפדיונות היו ב-25%-30% מעל הממוצע בשגרה. לקוחות ביצעו היום קניות בחנויות האופנה שחלקן נפתחו, חשמל, מוצרים לבית, ספרים, ואופטיקה. חנות דקטלון בביג קריות נפתחה כבר ביום חמישי בבוקר והתורים בה היו ארוכים. במרכזי ביג נפתחו כבר 73% מהשטחים ואני מעריך שבסוף שבוע נגיע ל-95% מהשטחים שיהיו פתוחים, לא כולל מסעדות ובתי קפה. מקדונלד'ס וארומה ישראל פתחו לטייק אווי, אבל רוב מקומות ההסעדה סגורים כי הם לא ערוכים לטייק אווי".
לדברי גאליס, "יש אנרגיה חיובית מצד הלקוחות ומצד השוכרים. אני חושב שמאי יהיה חודש מצויין בפדיונות. בהנחה שהציבור ימשיך להיות ממושמע והקורונה לא תיקח אותנו אחורה, והמשק ימשיך להפתח, המכירות בחודש מאי יהיו גבוהות. זה שילוב של חודש וחצי שאנשים היו בבית ורוצים וגם צריכים לבצע קניות והרשתות שרוצות למכור. יש קולקציה של העונה החדשה שעוד לא עלתה למדפים ואני שומע שרשתות אופנה וגם רשתות אחרות מכינות מבצעים ללקוחות".
המבצעים שמתכננות הרשתות באים לאחר שהפסידו מכירות של חודש וחצי, צברו מלאי במרלו"גים ובחנויות ובתחום האופנה, מה שלא נמכר באותה עונה הופך למלאי עודף חסר ערך. בנוסף, חוששים ברשתות כי לקוחות לא ימהרו להגיע לרשתות הלבשה, אך דווקא הימים האחרונים מלמדים כי הצרכנים מגיעים למרכזי הקניות.

נתניהו קיים דיון עם היו"רים של ועדי השווקים

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום (ב') דיון עם יושבי ראש ועדי השווקים, בניסיון לגבש מתווה לחזרה הדרגתית של השווקים לפעילות. בדיון השתתפו בין היתר גם שר הכלכלה אלי כהן, ראש עיריית ירושלים משה ליאון, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימנטוב, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד.
2 צפייה בגלריה
הדיון של נתניהו עם יו"ר ועדי השווקים
הדיון של נתניהו עם יו"ר ועדי השווקים
הדיון של נתניהו עם יו"ר ועדי השווקים
הדיון התקיים לאחר ששוטרים פשטו על שווקים שנפתחו והורו לסוחרים לקפל את הדוכנים, בשל התקהלות של קונים ואי שמירה על הנחיות משרד הבריאות בנוגע לשמירה על מרחק שני מטר.
הסוחרים בשווקים הלינו על כך שסוכם עימם מתווה לחזרה לפעילות וכי הם הזמינו סחורות להמשך השבוע. בדיון סוכם כי משרד ראש הממשלה בשיתוף משרדי הכלכלה, הבריאות, המל״ל ונציגי ועדי השווקים יגבשו מתווה לחזרה של השווקים לפעילות, בכפוף לוויסות הכניסה למתחמים ושמירה על כללי הריחוק החברתי לפי כללי התו הסגול.