משבר הקורונה: נשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר באולפן ynet
(צילום: משי בן עמי)

פיצול במגזר העסקי: התאחדות התעשיינים פורשת מנשיאות המגזר העסקי, העמותה המאגדת את כלל הארגונים של המגזר העסקי. בעקבות המהלך, התאחדות התעשיינים חוברת לאגוד לשכות המסחר ברשות אוריאל לין, והתאחדות חקלאי ישראל בראשות מאיר צור (ארגון הגג של חקלאי ישראל), כששלושת הגופים יתאמו ביניהם עמדות להתמודדות עם משבר הקורונה מול הממשלה וגופים אחרים.
נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר הודיע לממלא מקום יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי כי התאחדות התעשיינים פורשת מעמותת הגג של הארגונים העסקיים. אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, מכהן כממלא מקום מאז ינואר השנה לאחר פרישתו של שרגא ברוש על רקע כתב האישום הצפוי נגדו.
1 צפייה בגלריה
רון תומר ו דובי אמיתי
רון תומר ו דובי אמיתי
מימין: דובי אמיתי, ממלא מקום יו"ר נשיאות המגזר עסקי, וד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים
(צילום: אוראל כהן, יריב כץ)
"אנו בוחרים להשקיע את כל משאבי ההתאחדות בניהול המשבר לטובת התעשייה והמשק הישראלי ולא בניהול פוליטיקה בין ארגונית ומקווים שאתם מבינים זאת", כתב תומר. "יתר על כן, לנוכח ההתנהלות בשבועות האחרונים אנו מרגישים שהנשיאות הפכה לנטל משעה שהיא מתנהלת לדעתנו בצורה לא אסרטיבית, לא ממוקדת ולא מקצועית".
תומר הוסיף כי "בשבועות האחרונים, עת התאחדות התעשיינים פעלה במלוא המרץ כדי להבטיח את המשך פעילותה של התעשייה הישראלית במשבר הגדול בתולדות המשק, עסק רבות דובי אמיתי במהלכים שמשרתים את חיזוק מעמדו הזמני. לעיתים, בטעות ובשל חוסר ניסיון והכרות עם הנושאים הנדרשים לטיפול, ולמרות המוטיבציה הרבה, אף הציג דעה שאינה עולה בקנה אחד עם צרכי המגזר העסקי. לצערנו רוב הטעויות שנעשו מתועדות בקבוצת הוואטסאפ של הנשיאות".
כדוגמה מזכיר רון במכתב כי ב-23 למרץ, הציג אמיתי בקבוצת הווטסאפ של הנשיאות מסמך הנושא את הכותרת "תוכנית משותפת של נשיאות המגזר העסקי לחילוץ המשק ממיתון" שהופיע למחרת בתקשורת למרות שלטענתו "מסמך זה לא גובש על ידי כלכלני הארגונים, לא שיקף את עמדותינו ולא נרחיב באשר לתהליך הגיבוש הסופי כדי לא לפגוע בשמה הטוב של עמותת המגזר העסקי. הכותרת בעיתון עם זאת היתה : 'דרישות המגזר העסקי מהממשלה' ובכך למעשה יצרה מצב שאינו משקף את המציאות".
לדברי תומר, תוכנית כלכלית מסודרת גובשה רק 3 ימים לאחר מכן לדרישת התעשיינים. תומר טוען כי בראיון שנתן לאחרונה אמיתי הוא "ייצג עמדה שונה מעמדת המגזר העסקי וטען שעמדת המגזר העסקי הנה שרק עסק שיש לו ירידה של 50% יהיה זכאי לפיצוי בגין הירידה במחזורים. זאת, בניגוד לעמדת הנשיאות עצמה על פיה יש לאמץ את מודל לבנון השניה ולפצות כל עסק שיש לו ירידה במחזור".
בהתאחדות התעשיינים מתחו ביקורת על מספר העסקות שביצע אמיתי, לטענתם ללא תיאום עם מוסדות הארגון. בין המקרים המתוארים הועסק לתקופה קצרה היועץ לשעבר של כחלון נדב שיינברגרג, שהתפטר ממשרד האוצר בניסיון להבחר לכנסת, וחברת EY שגיבשה עבורו תוכנית כלכלית.
במכתב ציין תומר: "אנו חשים חובה מוסרית למגזר העסקי בישראל ונאמר זאת מפורשות- לדעתנו, נשיא האיכרים אינו מתאים לתפקיד בעת הזו. מר אמיתי, אשר ארגונו מייצג רק חלק קטן מהחקלאים בישראל, ואינו מעסיק משמעותי של ישראלים במשק, אינו יכול לדעתנו להתאים לתפקיד יו"ר המעסיקים בעת שגרה, ובטח שאינו מתאים, לדעתנו, להוביל את החברות הגדולות ואת העסקים הקטנים בישראל בתקופת משבר כלכלי קולוסאלי. אנו סבורים שיש להחליפו ולו כדי שתוכלו לראות אלטרנטיבה אחרת".
מטעם דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקי בפועל, נמסר כי "צר לי כי בעת החשובה הזו, בה אנו נמצאים בשיאו של משבר לאומי, עם קרוב למיליון מובטלים, אלפי חולים ועשרות אלפי עסקים במשבר, יש מי שבוחר לעסוק בפוליטיקה קטנה ולפרוש בצעד חסר אחריות, דווקא בעת הזו רק משום שסיכוייו להיבחר לראשות הארגון אפסו. זאת, במקום לסייע לאלפי מפעלים ותעשיניים שנמצאים במצוקה. אנחנו נמשיך לייצגם למרות פרישת ההתאחדות מהנשיאות. זה הזמן לאחדות ולא לפילוג. נשיאות המגזר העסקי חזקה ומאוחדת כבר 80 שנה וכך תמשיך בכדי להשיג את המטרה החשובה באמת - להציל את המשק הישראלי בשעתו הקשה ביותר. האתגרים העומדים בפנינו כעת עצומים וחיי עסקים ומשפחות רבות תלויים במנהיגות כרגע. זו לא העת לעיסוק בפוליטיקה. נכון לנו לעסוק בשיקום ובבניית המשק ובלקיחת אחריות, ולא במהלכים שמונעים מאינטרסים שאינם מקצועיים".
אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות מסר כי "מצטער מאוד על פרישת התאחדות התעשיינים. נשיאות המגזר העסקי תמשיך לעבוד במרץ כדי להגן על המשק הישראלי הנמצא במצב קשה מול ממשלה שאינה נותנת פתרונות אמיתיים. אנו שמלינים על הפוליטיקאים, לא נעסוק בפוליטיקה בין ארגונית, זה לא הזמן"
רועי כהן נשיא להב -לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל מסר כי ״צר לי מאד על הצעד של פרישת התאחדות התעשיינים דווקא בעת הזו. זה יוצר פיצול דווקא בזמן קריטי שצריך אחדות שורות ויש מי שינסו לנצל זאת אנחנו כבר שבוע אחרי ה-48 שעות שבה הובטח לנו תכנית כלכלית ואין תכנית ואין תשובות , מגזר העצמאים והעסקים הקטנים קורס ולכן אין מקום כלל לויכוח וצריך אחדות שורות במאבק בהשלכות ההרסניות של משבר הקורונה מאחר ואין עוד מועמד מציע שנבחר פה אחד את דובי אמיתי ונשדר כלפי המגזר העסקי עוצמה ולכידות״.
יצוין, כי במשך שנים שררה יריבות בין אגוד לשכות המסחר המייצג יבואנים לבין התאחדות התעשיינים, על רקע ניגוד אינטרסים.
אוריאל לין, נשיא לשכות המסחר, אמר בנוגע לחבירה של התאחדות התעשיינים כי לא מדובר בהקמת גוף חדש אלא שת"פ בין הארגונים.
ברקע לפרישת התאחדות התעשיינים: התנגדותו של רון תומר לכהונתו של דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, כיו"ר לשכת התאום. תומר גורס שכנציג התאחדות התעשיינים - המעסיק הגדול במשק, הוא אמור להוביל את הלשכה.
אתמול נבחר אמיתי פה אחד ליו"ר לשכת התאום. כשהתברר לתומר ערב הבחירות כי אין לו סיכוי להיבחר משום שארגוני הקבלנים והמלונות, חברי לשכת התאום, תומכים באמיתי כיו"ר קבוע, הוא החליט לפרוש.
שלושת הארגונים התעשיינים, הסוחרים והחקלאים, מייצגים את מגזרי התעשייה, ההייטק, המסחר, היבוא, הקמעונאות, השירותים והחקלאות - רוב רובו של המגזר העסקי בישראל. הארגונים הסכימו כי יבחנו במשותף מודלים לסיוע למגזרים שהם מיצגים.
לדברי לין, ״אני מברך על שיתוף הפעולה של המגזר העסקי שכן אנחנו חיים בתקופה שלא יתכן להטיל את הנטל רק על המגזר העסקי ועל מיליון עובדים ששוחררו מעבודתם. חייבת להיות שותפות מלאה של המגזר הציבורי ולא רק בהצהרות״ .
אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, ארגון הגג של החקלאים בישראל אמר: ״אנחנו מקדמים בברכה את שיתוף הפעולה הכולל של המגזר העסקי. החקלאים ימשיכו לספק את מלוא התוצרת הטריה לשווקים".
פורסם לראשונה: 10:56, 29.03.20