תוכניות שתוקנו בהתאם למתווה החדש של החוק שיחליף את תמ"א 38 יוצאות לדרך: הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז אישרה בשבוע שעבר להפקיד להתנגדויות הציבור שתי תוכניות להתחדשות עירונית בכפר סבא. מדובר במתחמי פינוי בינוי (תמ"א 38/2 במסלול הריסה ובנייה) ברחובות סוקולוב וששת הימים בעיר, שמצויים בסמוך לתחנת המטרו המתוכננת ברח ויצמן. משיופקדו התוכניות לאחר עדכון מסמכי התוכנית, ניתן יהיה להגיש התנגדויות עד 60 יום ממועד הפקדתן.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
מדובר בתוכניות שקידומן נעצר בנובמבר 2019 משום שהן התייחסו לרמת הבניין בלבד, וכעת לאחר תיקונים מתייחסות לרמת המתחם. נזכיר כי בסוף נובמבר פרסם שר הפנים, אריה דרעי, את תזכיר החוק החליפי לתוכנית המתאר למיגון מבנים מפני רעידות אדמה, במסגרתו, בין היתר, הוחלט לקדם תוכניות התחדשות עירונית עם תכנון כולל של מתחמים, לרבות תכנון של מבני ציבור, מסחר ותעסוקה, במקום תוכניות נקודתיות.
2 צפייה בגלריה
ששת הימים כפר סבא
ששת הימים כפר סבא
מתחם ששת הימים כפר סבא
(הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות)
2 צפייה בגלריה
סוקולוב כפר סבא
סוקולוב כפר סבא
מתחם סוקולוב כפר סבא
(הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות)
התוכנית במתחם ששת הימים חלה על שטח של 21 דונם בדרום מערב העיר ומתייחסת ל-15 מבני שיכון עם 2-3 קומות ו-120 דירות, שיהרסו לטובת הקמת 10 מבני מגורים בני 5-14 קומות עם 369 דירות חדשות. 74 יחידות דיור יוקצו עבור דירות קטנות. כמו כן, יוקמו שני מבני ציבור בשטח 3,315 מ"ר ועוד 300 מ"ר יוקצו עבור שטחי מסחר, חלקם ישולבו בחזית הבניינים החדשים. התוכנית מחולקת לשלושה מתחמים שלא יהיו תלויים אחד בשני, כך שניתן יהיה לקדם פינוי בינוי בכל מתחם בנפרד.
התוכנית במתחם סוקולוב קטנה יותר וחלה על שטח של שבעה דונם באותו אזור. היא מתייחסת לארבעה מבנים עם 2-4 קומות ו-44 דירות, שיהרסו לטובת הקמה של ארבעה בניינים בני 7-10 קומות עם 134 דירות חדשות, שבחלקם תוקם חזית מסחרית. 27 יחידות דיור יוקצו עבור דירות קטנות. אחד הבניינים החדשים יכלול תשע קומות של עירוב שימושים (מסחר, משרדים ומגורים). בנוסף, יוקם מבנה לצורכי ציבור עם חזית מסחרית בגובה 6 קומות. בסך הכל מתוכננים 670 מ"ר עבור שטחי מסחר, 1,320 מ"ר עבור שטחי תעסוקה ו-1,850 מ"ר עבור שטחי ציבור.
התוכניות קודמו על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה כפר סבא ונערכו על ידי דרמן ורבקל אדריכלות. לדברי מתכנן מחוז מרכז במינהל התכנון, גיא קפלן: "התוכניות קודמו לאחר שהוועדה המחוזית החליטה לפני כשנה על עצירה של היתרים נקודתיים, ועל מנת לתת עדיפות לתכנון כולל של המתחמים, שיאפשר תכנון מיטבי עם מתן מענה לתשתיות הנדרשות, בהן מבני ציבור".