צפו: מנכ"ל איקאה, שוקי קובלנץ, ומנכ"ל קניוני עופר, משה רוזנבלום, בריאיון לאולפן ynet
(צילום: שחר גולדשטיין, ירון ברנר)

איקאה שוב מתקפלת: רשת איקאה הודיעה שלא תפתח את סניפיה גם היום (ה'). מאיקאה נמסר כי "המגעים עם משרד הבריאות נמשכים, ולכן אנו דוחים את הפתיחה ב-24 שעות נוספות. אנו מציגים למשרד הבריאות את מלוא פרטי מתווה הפתיחה במתכונת חלקית של חנויות איקאה, מתווה אשר עונה בבירור על דרישת התקנות לגבי חנות שעיקר עיסוקה במכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית".
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
במשרד הבריאות מסרו כי עמדתם לא השתנתה וכי הרשת לא מוכרת מוצרים חיוניים, בעוד ברשת טוענים כי על פי מתווה הפתיחה, לפיו לא ייפתחו המסעדה, אזור ממלכת הילדים ומתחם הרהיטים - איקאה מהווה חנות לממכר מוצרים חיוניים.
2 צפייה בגלריה
איקאה ראשון לציון
איקאה ראשון לציון
איקאה ראשון לציון
(צילום: רויטרס)
מנכ"ל איקאה, שוקי קובלנץ, אמר אתמול לאולפן ynet: "יש חנויות רחוב שביום ראשון נפתחו, לפני זה יש תקנה שאומרת שאפשר לפתוח חנויות שהם בתחום מזון, פארמה ותרופות וחנויות שעיקר עיסוקם הם מוצרים חיוניים ותחזוקת הבית, אין רשימה בחוק שקובעת מה מוצר חיוני לתחזוקת הבית. אנחנו לא נילחם באף אחד, רוצים הבנה.
"קיווינו שגם לא יהיה תור אם פותחים, צמצמנו מחלקות והכנו את עצמנו. משרד הבריאות אתמול הודיע שהוא קצת חולק על דעתנו ולא חושב כמונו. אנחנו ארגון שבאמת משתף פעולה ורוצה להגיע להבנות".
קובלנץ התייחס לטענה שאיקאה מקבילה למעשה לקניון: "אמרתי שאנחנו פותחים חלק קטן מהחנות. אנחנו פועלים על פי אותה שיטה שאנחנו רואים מהמקבילים שלנו. אנחנו רוצים להגיש למשרד הבריאות את התובנות שלנו שהן חוקיות לגמרי. גם אם נפתח תחת תקנות חנויות הרחוב זה עדיין חוקי".
2 צפייה בגלריה
שוקי קובלנץ
שוקי קובלנץ
מנכ"ל איקאה, שוקי קובלנץ
(צילום: מוטי קמחי)
מה אומרים לך במשרד הבריאות? "כרגע הדבר היחיד ששמענו שמשרד הבריאות לא מסכים עם דעתנו. אני לא חושב שאפשר לנמק למה כשחנות קטנה של 4,000 מטר מוכרת בדיוק אותם מוצרים היא חנות חיונית לפי משרד הבריאות".
למה מונעים מכם לפתוח? יש אינטרס סמוי? "אנחנו לא מיתממים. מדובר בחנות איקאה, לדעתי שופטים אותי כשם המותג ולא לפי הפורמט שרצינו לפתוח במתווה".
במשרד הבריאות טענו בתגובה כי "לא נתנו אישור לפתיחת החנות. עמדת המשרד היא כי חנות רהיטים ובכלל זה איקאה, אינה מקום שעיקר עיסוקו מכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית".
בענף הקמעונאות מתלוננים כבר מספר שבועות על כך שמשרד הבריאות ורשויות מקומיות מאפשרות לחנויות סטוק כמו מקסטוק למכור מכל הבא ליד ואף הוגשה עתירה נגד המדינה בנושא. בנוסף, את האישור לפתיחת החנויות, כלל לא נותן משרד הבריאות. את הבחינה בשטח האם מדובר במוצרים חיוניים - עורכים פקחים של הרשות המקומית.
משרד הבריאות חטף לא מעט ביקורת כשאחרי הסגר הראשון איקאה מיהרה לפתוח את החנויות, שכן המדינה התירה אז פתיחה של חנויות שמוכרות כלים לבית. נטען כי איקאה קיבלה אישור משום שהבעלים של איקאה ישראל, שולם פישר, מקורב לליצמן.
על שאלת ynet מדוע מחיר המשלוח למוצרים שנרכשים אונליין כשהחנות סגורה גבוה משל חנויות רהיטים אחרות בארץ וגבוה ממחירי השילוח של איקאה בחו"ל, אמר קובלנץ: "נבחן, ונעשה את מה שצריך כדי באמת להיענות, אני שומע את הדבר הזה והוא לא עובר אותנו בלי תגובה. אנחנו לא מתעלמים מזה. מה שעולה כסף כרגע זה עלות ההובלה ואני חושב שסדר גודל של 250 שקל שאנחנו גובים הוא מבין הנמוכים שיש".
פורסם לראשונה: 22:48 , 11.11.20