היסטוריה לעצמאים. מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בצהריים בקריאה טרומית את חוק הפקדות וזכויות סוציאליות לעצמאים של חברת הכנסת עידית סילמן, אליה הוצמדו הצעות דומות של חברי הכנסת מיקי זוהר וקרן ברק. 41 חברי כנסת תמכו בהצעה מול מתנגד אחד והיא תועבר יחד עם ההצעות המוצמדות לוועדת העבודה והרווחה להכנתה לקריאה ראשונה כבר בשבוע הקרוב.
>> >> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בכל מקרה, התוכנית צפויה להידחות לתקציב המדינה הבא בעוד שנה בשל חוסר תקציב ליישומה כבר בתקציב המדינה הקרוב.
1 צפייה בגלריה
מחאת העצמאים בכיכר רבין
מחאת העצמאים בכיכר רבין
מחאת העצמאים במשבר הקורונה
(צילום: יעל גויסקי)
החוק משווה את דיני המס ואת הזכויות הסוציאליות וההגנות הסוציאליות של עובדים עצמאים לאלו של העובדים השכירים. בכלל זה, מוצע לאפשר לעובד עצמאי לקבל דמי לידה, תגמול בגין שירות מילואים וביטוח אבטלה ולהפקיד הפקדות סוציאליות כגון פנסיה, פיצויים ותגמולים וכן למשוך אותן בתנאים זהים לתנאים של עובד שכיר.
בדברי ההסבר נכתב: "בישראל מעל ל-600 אלף עסקים זעירים או עצמאיים. למרות שהם חשופים לסיכונים רבים, לפי החוק הישראלי, הם אינם זכאים להגנות סוציאליות להן זוכים השכירים, כגון דמי אבטלה, דמי מחלה, דמי לידה, החזר הולם בעבור שירות מילואים וכדומה.
"הצעת חוק זו נועדה לבטל את הפער בין הזכויות הסוציאליות של עובדים עצמאים לבין עובדים שכירים, מתוך הכרה בחשיבותם של העובדים העצמאים במגזר העבודה. מוצע להביא רפורמה שתשפיע משמעותית בתחומים שונים של תנאים סוציאליים ודיני המס ולבטל את אי השוויון והעיוות החקיקתי בנושא זכויות העובדים העצמאים".
ח"כ סילמן: "אנחנו מביאים כאן ביחד לראשונה בשורה שלא הייתה כמוה. אני גאה בכך שנלחמנו על זה כי זאת מטרה ראויה באמת. כעת התוכנית עוברת מרעיון במחאה החברתית למדיניות רשמית של מדינת ישראל."
ח"כים באופוזיציה האשימו את הקואליציה בגניבת החוק. ח"כ יעקב מרגי: "זו הצעת חוק מבורכת אבל לא ייתכן שהתקנון של הכנסת הופך למליצה. למה הפלתם הצעת חוק דומה של האופוזיציה לפני חודש? התפתחה פה נורמה של הממשלה שרוצה קרדיט, אתם מבזים את הבית הזה".
ח"כ היחיד שהתנגד לחוק הוא מרגי, לשעבר יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, כמחאה על גניבת החוקים של האופוזיציה על ידי הקואליציה בנושא העצמאים, לאחר שהקואליציה הצביעה בחודש שעבר נגד החוק שיזמה האופוזיציה באותו עניין עצמו.
סגן השר אביר קארה ביקש להגיב: "יש הבדל גדול בין ההצעות שהועלו כאן בפעם שעברה לבין ההצעות האלה. ההבדל הוא באפשרות הבחירה, אנחנו רוצים לאפשר לעצמאים שרוצים בכך להוציא תלוש ולא בכפייה. זה יום חג לעצמאים".
סגן השר קארה בריאיון לאולפן ynet
(צילום: ירון ברנר)

המסלולים במתווה רשת הביטחון לעצמאים

מתווה רשת הביטחון לעצמאים, שיזם סגן השר במשרד ראש הממשלה, אביר קארה, מבוסס על סמך תוכנית שנהגתה בשנת 2015 על ידי לשכת יועצי המס. המתווה מציע מודל ייחודי של בחירה וולנטרית לעצמאים בין מסלולים אשר ישוו את תנאיהם לתנאי השכירים וכן יפרשו להם רשת בטחון למקרי צורך כגון מחלה או סגירת עסק.
"אנחנו יוצאים לדרך היסטורית לפריסת רשת ביטחון לעצמאים", אמר סגן השר קארה. יו"ר הקואליציה ח"כ עדית סילמן ציינה לשבח את היוזמה של קארה, "מי שהקים למטרה הזאת את 'השולמנים'".
עקרונות התוכנית יכללו שתי אלטרנטיבות לבחירתם של העצמאים - מסלול "עצמאי כמו שכיר" ומסלול "רשת ביטחון".
מסלול עצמאי כשכיר יאפשר לכל עצמאי להוציא תלוש שכר עבור עצמו ובכך להשוות את התנאים הסוציאליים של השכירים ושל העצמאים, ולאפשר להם להפקיד הפקדות סוציאליות - כגון דמי אבטלה במסלול וולנטרי אם יחפצו בכך.
במסלול רשת ביטחון העצמאי יפריש לביטוח לאומי סכום מופחת, ואחוז אחת יעבור לקרן הפנסיה והחיסכון של העצמאי ובמקרים מגוונים כגון: מעבר דירה, מחלה, חופשה, אבטלה ועוד, יוכל בעל העסק למשוך מהקרן שחסך. כסף שלא ימשך יצטבר לפנסיה.
סגן השר אביר קארה: "הבטחת הבחירות המרכזית שלי הייתה רשת ביטחון לעצמאים. הצעת החוק תאפשר לעצמאים לפעול בבטחון גדול יותר, בלי להשתעבד למנגנונים של ביטוח לאומי, לצד בחירה חופשית של בעל העסק והיזם בין שני מסלולים. נלחמנו על זה כשולמנים לפני הקורונה, במהלך משבר הקורונה דאגנו שזה יתקיים ועכשיו אנחנו מתקרבים צעד נוסף בדרך למימוש תוכנית שתפתור את הסוגיה לתמיד".
לדברי סגן השר, "במהלך השנים הוגשו אין ספור חוקים והצעות עבור רשת ביטחון לעצמאים. רובן לא היו טובות והשאר לא הצליחו להיות מקודמות בממשלות השונות. היום אפשר לעצור ולומר שהשולמנים, מתוך הכנסת, עשו היסטוריה".
רה"מ, נפתלי בנט: "כמי שהגיע מהמגזר העסקי אני מבין עד כמה חשוב לאפשר לעצמאים, היזמים, ליטול סיכונים, לייצר ולצמוח. בזמן סגרי הקורונה הממושכים והקשים פגשתי עצמאים רבים שנפגעו ולא היתה להם רשת בטחון בסיסית שתאפשר להם לישון בלילה בשקט ולחזור למסלול של צמיחה עם תום המשבר. הבטחתי לאביר כשהצטרף אלינו, לנבחרת ימינה - שנעביר רפורמות אדירות להקלה על עצמאים ולפריסת רשת בטחון עבורם. את הרפורמות העברנו בחוק ההסדרים ובתקציב המדינה ואת רשת הבטחון העברנו היום בקריאה ראשונה. אני מודה לסגן השר במשרד רה"מ אביר קארה ולשר האוצר על העבודה החשובה שתאפשר להרבה בעלי עסקים לישון בלילה עם קצת פחות דאגות".
ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס: "החקיקה המבורכת הזאת, שנוסחה על ידי לשכת יועצי המס, במטרה להשוות את הזכויות של עצמאים ושכירים היא צו השעה, שתוביל לסיום האפליה המתמשכת ותעניק לעצמאים ולשכירים בעלי שליטה, שהם הקטר הכלכלי המוביל של המשק, רשת בטחון כלכלי פשוטה להבנה וקלה ליישום. זהו צעד קריטי להנעת כלכ צלת ישראל מאחר והוא מעניק ביטחון תעסוקתי לעצמאים, דבר שיעודד את הדור הצעיר שלנו לפנות לעצמאות וליזמות וחדשנות".