שלוש שנים לאחר שהחלה החקיקה לראשונה, ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (ד') את צמצום השימוש בכסף מזומן בניסיון להפחית את העלמות המס וההון השחור בישראל. החל מאוגוסט 2022 יופחתו תקרות הסכומים בחוק לצמצום השימוש במזומן. הסכום המירבי שיותר לתשלום אצל עוסק יעמוד על 6,000 שקל ו-15 אלף שקל בין אנשים פרטיים. בנוסף, אושרו שיעורי הקנסות המנהליים שיוטלו על אנשים פרטיים שיפרו את החוק.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בתוך כך, השבוע ירדו אנשי בנק ישראל לשטח והחלו להסביר לסוחרים ולנהגי מוניות כיצד ניתן לגלות שטרות כסף מזוייפים, בעיקר בערך של 200 שקל, לאחר שאלפי שטרות כאלה נתגלו לאחרונה ברחבי הארץ. בבנק ישראל ציינו גם כי חלה עליה עצומה בשימוש בכסף מזומן מאז תחילת משבר הקורונה, בניגוד למגמה של קיטון בשימוש בכסף מזומן עד למשבר.
1 צפייה בגלריה
כסף שטרות שקלים
כסף שטרות שקלים
שטרות
(צילום: שאטרסטוק)
בכך, אושר הצו של שר האוצר, אביגדור ליברמן, בעניין הפחתת תקרת הסכומים בחוק לצמצום השימוש במזומן, כך שהסכום המירבי שיותר לתשלום אצל עוסק יעמוד על 6,000 שקל במקום 11 אלף שקל, ובין אנשים פרטיים יעמוד על 15 אלף שקל במקום 50 אלף שקל, למעט בעת רכישת רכב על ידי אדם פרטי, שם התקרה תעמוד על 50 אלף שקל.  
בבחינה שנערכה במשרד האוצר לקראת הכנת הצו לעדכון הסכומים נמצאה מגמת ירידה בדפוסי גידול המזומן בתקופה של כניסת החוק לתוקף, שנבלמה עם פריצת משבר הקורונה, וכן נמצא המשך גידול בשימוש באמצעי תשלום אלקטרוניים כתחליף למזומן שנמשכת בשנים האחרונות.
לפיכך, וכדי להגשים את תכלית החוק למאבק בהון השחור, פנה שר האוצר, בהסכמת שר המשפטים ונגיד בנק ישראל, לקבלת אישור הוועדה להפחתת סכום התקרות, אשר תיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט 2022. בהתאם להערכות, עדכון הסכומים יוביל לתוספת הכנסות של 150 מיליון שקל בשנת 2022 ו-300 מיליון שקל משנת 2023 ואילך.
כמו כן, אישרה הוועדה את התקנות של שר המשפטים לפיהן יוטל קנס מנהלי בגין הפרת החוק על ידי אנשים פרטיים. בחוק נקבעו הוראות בנוגע למתן או קבלת תשלום במזומן או בצ'ק, שהפרתן מהווה עבירה פלילית בגינה ניתן להגיש כתב אישום. הקנסות המנהליים שאושרו יהוו חלופה לכתב אישום ויאפשרו אכיפה יעילה יותר.

שיעור הקנסות:

  • אם התשלום במזומן, התשלום בצ'ק או צ'ק מוסב הוא עד 25 אלף שקל, שיעור הקנס המנהלי יעמוד על 10%.
  • אם התשלום במזומן, התשלום בצ'ק או הצ'ק המוסב הוא מ-25 אלף שקל עד 50 אלף שקל, שיעור הקנס המנהלי יעמוד על 15%. 
  • אם התשלום במזומן, התשלום בצ'ק או הצ'ק המוסב גבוה מ-50 אלף שקל, שיעור הקנס המנהלי יעמוד על 25%.
  • ולעניין מקבל תשלום במזומן עבור שכר עבודה בסכום של מ-6,000 שקל ועד 8,500 שקל, שיעור הקנס המנהלי יעמוד על 5%.
עוד נקבע כי בעבירה מנהלית חוזרת יווסף על הקנס המנהלי הקבוע לאותה עבירה סכום השווה לקנס המינהלי הראשון. נקבע שעבירה מנהלית חוזרת תהיה עבירה שנעברה בתוך שנתיים מהעבירה הקודמת של אותה הוראה בחוק שבגינה הוטל הקנס המנהלי. וכן נקבע כי מ-1 באוגוסט 2022 (כניסת עדכון הסכומים לתוקף) ולמשך שנתיים, לא יוטל קנס מנהלי על עובר עבירה של קבלת תשלום שכר עבודה במזומן בסכום של עד 8,500 שקל, אלא אם נשלחה לו התראה לפיה אם יעבור את העבירה פעם נוספת יוטל עליו קנס מנהלי בשל אותה עבירה.
עו"ד אורי גולדמן שייצג בוועדה את עמדת לשכת עורכי הדין, התנגד לתיקון בחוק: "החלטת הוועדה לא הגיונית. לא ניתן להחמיר חוק שלא הוכח מלכתחילה שהוא עובד. יתרה מכך, מנתונים שמשרד האוצר חשף עולה חד-משמעית שכמות המזומן בשוק רק עלתה. רשות המיסים לא טרחה להביא נתונים ולא טרחה להסביר איך היא מתכוונת לגבות עוד 300 מיליון שקל (עלות הצעת החוק)".