צפו: כתבנו מדווחים על בהלת הקורונה
(צילום: שמוליק דודפור)

בהלת הקורונה בישראל: גורמים במשרד האוצר הביעו היום (ד') דאגה בפני כלכליסט בנוגע לצעדים שנקטו משרד הבריאות והמטה לביטחון לאומי (מל"ל), במסגרת הניסיון לבלום את הקורונה, לנוכח העובדה שנעשו ללא בחינת השיקולים הכלכליים.
היום הוחלט לשלוח את כל בית הספר "ברנר" במועצה האזורית ברנר שבשפלה לבידוד, לאחר שהתגלה תלמיד חולה. עוד הוחלט היום תחילה כי כל אוהדי מכבי תל אביב שהיו בשער 8 בדרבי באצטדיון בלומפילד בתל אביב יידרשו לשהות בבידוד, ולאחר מכן צומצמה ההחלטה ל-77 אוהדים בלבד. במקביל, פורסם כי במשרד הבריאות שוקלים לדרוש מישראלים החוזרים ממדינות נוספות לשהות בבידוד.
1 צפייה בגלריה
ועדת השרים לטיפול בקורונה
ועדת השרים לטיפול בקורונה
ועדת השרים לטיפול בקורונה
(צילום: יריב כץ)
במשרד האוצר הביעו חשש כי ההחלטות שמתקבלות כעת, ומובלות על ידי משרד הבריאות והמל"ל אינן מסתכלות על התמונה הכוללת ועל ההשלכות של אותן החלטות. החשש הוא כי העלות המשקית של ההחלטות הללו תהיה גבוהה, בסופו של דבר הרבה יותר מהעלויות של ההתמודדות עם הטיפול בחולי הקורונה. לפגיעה המשקית יש, בסופו של דבר, השפעה גם על היכולת של הממשלה לתת שירותים לציבור.
היום נחשף בכלכליסט כי במשרד האוצר הבהירו שאם אכן יינתן סיוע לחברת אל על, הוא לא יינתן בקרוב - אלא רק לאחר שהמצב יתבהר, וזאת בתנאי שבאוצר יקבעו כי מדובר בנכס חיוני, וכי הנזק עליו מתריעה חברת התעופה נגרם בגלל התפרצות הקורונה והחברה אינה יכולה להתמודד איתו בעצמה.

משרד האוצר: נציג מהיום את ההשלכות הכלכליות של החלטות משרד הבריאות

באוצר אמרו כי לאור אירועי היום, שעל השלכותיהם הכלכליות סוכם עם המטה לביטחון לאומי, שני הצוותים - הצוות במל"ל הנכלל עם משרד הבריאות וצוות האוצר, הבוחן את ההשלכות הכלכליות ואת בקשות הפיצויים והסיוע בעקבות התפרצות הקורונה - יפעלו יחד תחת תכלול של המל"ל.
לפי הסיכום עם ראש הממשלה, השיקול המנחה המרכזי לצוותים יהיה השיקול הבריאותי, אולם נציגי האוצר יוכלו להציג את השיקולים הכלכליים וההשלכות הכלכליות של הצעדים שיבקש משרד הבריאות לנקוט בהם.
עוד אומרים באוצר כי מחר בבוקר ייתכנס הצוות הכלכלי להבין מה ההשלכות של הצעדים בהם נקט היום משרד הבריאות לאור ההבנה כי הנגיף הגיע לישראל, ביניהם איסור על התכנסות של מעל 5,000 איש, וההחלטה לשלוח לבידוד שבים מארה"ב, גרמניה ומדינות נוספות. במשרד האוצר בוחנים כעת את ההשלכות של מספר תרחישים על המשק הישראלי, זאת על סמך התרחישים שבנו במשרד הבריאות ובמל"ל. כדי לעשות זאת צפויים באוצר להפגש גם עם חברות פיננסיות וחברות ריאליות במטרה לגבש את התמונה המלאה.
באוצר מדגישים כי בשלב זה מדובר רק בצעדי היערכות, זאת מאחר ועוד לא רואים השפעות מהותיות של התפשטות הנגיף, אולם לאור חוסר הוודאות לגביה, לוקחים כל תרחיש בחשבון. "אלפים בודדים זה עדיין לא אירוע מקרו שמשפיע על המשק, השאלה האם זה יסתכם בזה או לא". אמר גורם באוצר. בנוגע לאלפי הישראלים שנכנסים בימים אלו לבידוד הבהירו באוצר כי אלו יכוסו עדיין על ידי ימי מחלה, וכי במגזר הציבורי והעסקי יבחנו דרכים נוספות לעבוד מהבית, כדי לצמצם את הפגיעה.
בנוגע לאל על שביקשה סיוע וכבר דיווחה על פיטורים נרחבים באוצר מציינים כי "אנחנו לא מתיימרים להחליף את הנהלת אל על, היא צריכה לקבל החלטות בעצמה "כאשר ההערכות הן כי הסיוע שיינתן לה בסופו של דבר (אם תשכנע את האוצר כי מדובר בנכס חיוני למדינה וכי הנזק נעשה בעקבות הקורונה וכי אין לה יכולת להתמודד איתו לבד) יהיה בצורה תזרימית, דרך הלוואה למשל, ייתכן ודרך הכספים שהיא בעצמה מזרימה למדינה (למשל דרך רשות שדות התעופה), כאשר בהמשך ייבחן האם זו תהיה הלוואה שיידרשו באוצר שתוחזר או סיוע.
ממשרד ראש הממשלה נמסר: "המל"ל מקיים הערכות מצב מדי יום, בהן משתתפים גם נציגי האוצר והמשרדים הכלכליים. מקבלי ההחלטות ערים להשפעות בתחומים השונים ונותנים דעתם גם עליהן, ועדיין – היעד הראשון במעלה הוא האטת התפשטות הנגיף בישראל. השיקול המוביל בהתמודדות עם הקורונה הוא קודם כל בריאות הציבור. ככל שנשכיל להאט ולצמצם את התפשטות הנגיף, כן נצמצם את נזקיו לציבור ולמשק הכלכלי. מדינות שלא נקטו צעדים כאלה בזמן משלמות מחיר יקר לא רק במישור הכלכלי אלא גם בבריאות הציבור".